İddialı girişimcilik: Özlem Bulut!

Farklı sektörlerden bugüne gelip kendi markasını kuran Özlem Bulut'a biz sorduk o cevapladı.
 Tarih: 19-05-2021 16:41:30   Güncelleme: 19-05-2021 16:49:30
İddialı girişimcilik: Özlem Bulut!

 

Lune’yi Çok Seveceksiniz!

Özlem Bulut, 1977 Ankara doğumlu ve Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimleri mezunu. Üniversite hayatı boyunca profesyonel olarak tv programcılığı ve spikerlik yapan Bulut, ticaret yapan bir aileden geldiği için mezuniyetinin ardından aile şirketinde çalışmaya başlıyor. Üst yapı, taahhüt, akaryakıt ve demir çelik sektöründe aktif olarak çalışan kadın girişimci Özlem Bulut, şimdi ise Lune Beauty ile kozmetik sektörüne iddialı bir giriş yaptı. 

 

Lune Beauty yolculuğu ne zaman ve nasıl başladı, bu süreci sizden dinleyebilir miyiz?

Bulkar Demir Çelik Ltd. Şti şirketimize Kozmetik sektörünü de ekledik. Aslında böylelikle çoğunluğu erkek egemenliğinin önde olduğu işlerimizin biraz dışına çıkmak istedim. Son 1 yıldır, içinde bulunduğumuz covid-19 döneminde, kozmetik sektöründeki birçok dünya markası Türkiye’de üretim ve pazarlama faaliyetlerini yürütmekte ve hemen hemen her sektördeki düşüşe rağmen kozmetik sektörü her yıl %10 artışla yükselmektedir. Biz de buradan yola çıkarak faaliyet alanlarımıza kozmetiği de ekledik.  Arge çalışmalarından sonra Türkiye ve İsviçre’de yatırımcılarla görüşmelerin ardından Lune ailesi doğdu. Ortağım İsviçre de ikamet eden bir yatırımcı (Meltem Kalın Kurucu Ortak) nın olması ile markanın Avrupa ayağının da temelleri atılmış oldu. Türkiye’nin ardından Avrupa, Afrika ve Arap ülkelerine ihracat çalışmalarımız da tüm hızıyla devam ediyor.

 

Kendi markanızı kurma fikri nasıl oluştu?

Tüm dünyada ciddi anlamda git gide çığ gibi büyüyen bir estetik çılgınlığı var. Gelişen teknoloji ve sosyal medya kullanımının artmasıyla da insanlar daha kusursuz bir görünüme sahip olma isteğindeler. Biz de bu talebi karşılamak için kozmetik sektörüne girdik. 
Dünya geneline baktığımızda kadın yatırımcıların çok fazla olmadığını gördük. Sadece yerel ve bölgesel yatırımcılar vardı. Üzerinde Made in Turkey yazılı bir ürünün ihraç edilmesi bizler için gurur kaynağı olacaktı. Türk yatırımcı kadınların da dünyada bir marka olabileceğini kanıtlamak istedik. Önce insan sağlığından yola çıkarak tüm şifanın doğada olduğunun farkındalığını ürünlerimize yansıttık. 

 

Ürün yelpazesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Önce üçlü bir serum serisi ürettik. Kadınlar için Somon DNA ve Collagen Serum. Erkekler için de Anti-Aging Serum ürettik. İlerleyen zamanlarda daha birçok ürün piyasaya çıkacak. Sürpriz olsun. Lune yi Çok Seveceksiniz…

 

Kozmetik sağlık açısından oldukça hassas bir konu Lune Beauty’nin bu konudaki hassasiyetlerini öğrenebilir miyiz?

Daha öncede belirttiğim gibi tüm şifa aslında doğada saklı. Önemli olan bunları keşfetmek. İnsanoğlu halen tam anlamıyla bunun farkında değil. Burada önemli olan kullanılan hammaddenin tamamı ile bitkisel olması. Sadece Sağlık Bakanlığı onayı ile değil de Helal sertifikasından tutun da laboratuvar denek testleriyle de kanıtlanmış olması gerekmektedir. 

 

Lune Kadını ve Lune Erkeği diye bir kavram oluşturdunuz. Lune kadını nasıl bir kadın? Lune erkeği nasıl bir erkek?

Siz dünyanın en iyi markalarını da kullansanız sağlıklı bir cilde sahip değilseniz hiçbir işe yaramayacaktır. Lune ürünlerini kullanan her kadın ve erkeğin ciltlerin de ki ışıltı ve elastikiyeti hepiniz fark edeceksiniz. Ben inanmadığım hiçbir ürünü piyasaya sunmam. Ürünleri önce kendim denedim. Zaman içerisinde yakın çevremden: yüzüne ne yaptırdın, cildinde bir canlılık var gibi sorular yönelmeye başladığında, doğru yolda olduğumuzu gördüm. Erkekler içinde tıpkı kadınlarda olduğu gibi cilt bakımı son yıllarda olmazsa olmazların arasında. Lune erkeği her daim bakımlı olacak. Ne kullanması gerektiği konusunda erkekler kadınlar kadar deneyim sahibi olmadığından Lune erkek serisi tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olacak. 

 

Bakımlı ve güzel bir kadınsınız… Sizin güzellik ve sağlıklı yaşam ritüelleriniz nelerdir?

Öncelikle teşekkür ederim. Hani hep bir klişe vardır ya çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır diye,  her ne kadar kulağa klişe bir cümle gibi gelse de gerçekte oldukça doğrudur. Artık estetik ve güzellik bakım ürünleri son derece ulaşılması kolay bir seviyeye geldi. Sizin burada farkınızın olması kullandığınız ürünlerin faydalılık oranına bağlı. Ben asla makyajla uyumuyorum. Sabah ve akşam tonikle temizleme işleminin ardından serum ve kremlerimi düzenli kullanıyorum. Elbette bunun için cildi içeriden de beslemek çok önemli. Tüketilen gıdalar ve en önemlisi de içilen suyun cilde ciddi anlamda katkısı var. Ben günde 3 litre suyun altına düşmemeye, hazır gıda tüketmemeye ve doğal takviyeler almaya özen gösteriyorum. Eminim bunu tüm kadınlarımız zaten çok iyi biliyor ama ne kadarını hayata geçiriyor? Sporu hiç saymıyorum bile. Eskiye nazaran artık toplum bilincimiz spor,  sağlıklı beslenme, cilt ve vücut bakımı gibi konularda son derece gelişti. Burada anahtar kelime doğru ürün kullanmak… Markaya değil faydaya para ödemek…

Ç

antanızın içinde olmazsa olmaz 3 parça?

Parfüm her kadın ve erkeğin kendine has bir parçasıdır. Koku kişinin imzasıdır. Ardından elbette her kadın gibi ruj ve el kremi benimde olmazsa olmazlarım arasında.

 

Moda mı? Rahatlık mı?

Ben dünya modasını yakından takip eden bir kadınım. Moda ve rahatlık aynı anda sağlanabiliyor. Bazı durumlarda güzel ve trend görünmek için can sıkıcı parçalar ya da ayakkabılar giymek durumunda kalabiliyoruz ama finalde iyi görünüyorsak değiyor demektir…

 

Gardırobunuzun en favori üç parçasını sorsak seçim yapmak sizin için çok zor olur mu?

Aslında bu soru mevsimsel olarak değişkenlik gösteriyor. Eğer içinde olduğumuz aylarda isek ilk sırada vazgeçilmezim kürklerim olurdu sonrasında kesinlikle ceket ve elbiselerim…

 

Yakın zamanda yeni projeleriniz var mı?

Her 6 ay ile 1 yıl arasında yeni ürün serileri çıkarmayı hedefliyoruz. Markayı tüm dünyaya tanıtmak için de gerekli alt yapı çalışmaları başlatıldı. İhracat konusunda yakın gelecekte çok daha yoğun çalışmalarımız olacak. Bunun yanı sıra da bizler için olmazsa olmazımız sosyal sorumluluk projelerimizi hayata geçirmek. 

 

Son olarak sizler gibi kadın yatırımcılara tavsiyelerinizi sorsak ne derdiniz?

Spesifik alanlar hariç başarının, çalışmanın cinsiyeti olmaz. Siz yeter ki yaptığınız işe inanın ve saygı duyun. En önemlisi de hayal edin ama hayallerinizi sağlam dayanaklara oturtun ki sadece hayal etmekte kalmasın. Bazı iş insanları yaptıkları yatırımlarda önce para kazanmak odaklı olduklarından çoğunlukla hataya düşüyorlar. İlk yapılması gereken sacayaklarının doğru kurulması ve iş geliştirme döneminde en az 6 ay hiç para kazanmayacak gibi finansal bütçenin ayarlanması gerekmektedir. Elbette alanlarında profesyonel kişilerle çalışmanın önemi de çok ayrı bir konu ama en önemlisi başarı odaklı olun, başarı zaten akabinde para getirecektir. 

 

Nasıl bir iş kadınısınız? İş hayatınızda olmazsa olmazlarınız neler? 

Bir iş kadını olarak yaşamımın her anini önemsiyorum. Her günün programını bir gün öncesinde yapıyorum. Prensipli ve titiz çalışmaya özen gösteriyorum. Not almak benim için önemli bir detay. Hatta bazen telefon konuşmalarımın bile notlarını alıyorum. Asla ama asla duygularımı işe yansıtmıyorum. Kararlarımı almadan önce mutlaka düşünce süzgecinden geçiriyorum. Para odaklı değil başarı odaklı olmak gerektiğinin öneminin farkındayım. Hayallerden hoşlanmıyorum. Mevcut somut gerçeklere dayanarak hareket ediyorum. Ani verilen kararları tasvip etmediğimden karar verme süreci biraz uzun da olsa sağlam temeller atılıyor.
Uzun yıllar önce bir yazı okumuştum “cebimizi doldururken içimizi boşaltıyoruz” yazıyordu... Bu cümleyi hiç unutmadım. Bir iş kadını olmanın yani sıra insan olduğumu iş hayatımda da unutmuyorum. İşte bu noktada insan olduğunu unutmamak, insana değer vermek beraberinde de başarıyı da getiriyor…

 

İş hayatından çıkardığınız en önemli ders nedir? 

Her zaman söylediğimiz gibi dürüst olmak daima kazandırır. Para kazanılır ama prestij kaybı ve itibar kolay kolay yerine koyulamaz.

 

Genç yöneticilere başarılı bir iş kadını olarak vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir? 

Bana göre yöneticilikte ilk kural somut verilere dayanarak, soğukkanlı ve dayanaklı kararlar alabilmektir. Bir ekip yönettiğiniz için öncelikle anlaşılır ve sonuç odaklı olmalısınız. Çünkü sizin enerjiniz şirket çalışanlarınıza da yansıyacaktır.  Günü iyi planlamak, titiz ve prensipli çalışmak işleri daha hızlı yürür hale getiriyor. Bu da stresi azaltıyor. Akil süzgecinden geçirilmeden alınan kararlar her zaman beraberinde başka sorunlarla geliyor.. Bu da zaten son derece stresli olan iş yaşamını daha yorucu hale getiriyor.
Son olarak işin büyüğü küçüğü olmaz yaptığınız işe saygı duyun….
İş yaşamında her zaman sonuç odaklı olunmalı. Hedeflerinizi hayallerinize göre değil makul dayanaklara oturtun. Bu hedefleri kışa vadede gerçekleştirecek zeminler yaratın. Kimi zaman kaçınılmaz engellerle karşılaşacaksınız. Moralinizi düşürmeyin, sabırlı olun… Sabır ve azim başarı getirir. Yaptığınız işe inanın. Sizin inanmadığınız bir işe kimsenin inanmayacağını unutmayın. Sektörünüzle alakalı her zaman araştırmalar yaparak yenilikleri takip edin. Mutlaka rakiplerinizi tanıyın. Bütün genç girişimcilere iş hayatlarında başarılar dilerim…

 

 

  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER RÖPORTAJ Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Beşiktaş 40 26 8 6 89 44 84 +45
2 Galatasaray 40 26 8 6 80 36 84 +44
3 Fenerbahçe 40 25 8 7 72 41 82 +31
4 Trabzonspor 40 19 7 14 50 37 71 +13
5 Sivasspor 40 16 7 17 54 43 65 +11
6 Hatayspor 40 17 13 10 62 53 61 +9
7 Alanyaspor 40 17 14 9 58 45 60 +13
8 Fatih Karagümrük 40 16 12 12 64 52 60 +12
9 Gaziantep FK 40 15 12 13 59 51 58 +8
10 Göztepe 40 13 15 12 59 59 51 0
11 Konyaspor 40 12 14 14 49 48 50 +1
12 Başakşehir FK 40 12 16 12 43 55 48 -12
13 Çaykur Rizespor 40 12 16 12 53 69 48 -16
14 Kasımpaşa 40 12 18 10 47 57 46 -10
15 Yeni Malatyaspor 40 10 15 15 49 53 45 -4
16 Antalyaspor 40 9 14 17 41 55 44 -14
17 Kayserispor 40 9 17 14 35 52 41 -17
18 BB Erzurumspor 40 10 20 10 44 68 40 -24
19 MKE Ankaragücü 40 10 22 8 46 65 38 -19
20 Gençlerbirliği 40 10 22 8 44 76 38 -32
21 Denizlispor 40 6 24 10 38 77 28 -39
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 34 21 6 7 64 27 70 +37
2 Giresunspor 34 21 6 7 54 25 70 +29
3 Samsunspor 34 20 4 10 58 30 70 +28
4 İstanbulspor 34 19 8 7 62 34 64 +28
5 Altay 34 20 11 3 66 39 63 +27
6 Altınordu 34 17 8 9 58 45 60 +13
7 Keçiörengücü 34 17 10 7 49 28 58 +21
8 Ümraniyespor 34 14 11 9 46 43 51 +3
9 Tuzlaspor 34 14 15 5 46 53 47 -7
10 Bursaspor 34 14 16 4 56 57 46 -1
11 Bandırmaspor 34 12 16 6 48 51 42 -3
12 Boluspor 34 12 16 6 38 41 42 -3
13 Balıkesirspor 34 9 17 8 35 53 35 -18
14 Adanaspor 34 9 18 7 44 55 34 -11
15 Menemenspor 34 7 14 13 38 62 34 -24
16 Akhisarspor 34 8 20 6 36 59 30 -23
17 Ankaraspor 34 6 20 8 33 61 26 -28
18 Eskişehirspor 34 1 25 8 23 91 8 -68
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 13/08/2021 Beşiktaş vs Çaykur Rizespor
 14/08/2021 Fatih Karagümrük vs Gaziantep FK
 14/08/2021 Altay vs Kayserispor
 14/08/2021 Hatayspor vs Kasımpaşa
 15/08/2021 Başakşehir FK vs Alanyaspor
 15/08/2021 Adana Demirspor vs Fenerbahçe
 15/08/2021 Antalyaspor vs Göztepe
 16/08/2021 Sivasspor vs Konyaspor
 16/08/2021 Yeni Malatyaspor vs Trabzonspor
 16/08/2021 Giresunspor vs Galatasaray
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 13/08/2021 Gençlerbirliği vs Eyüpspor
 14/08/2021 İstanbulspor vs Manisa FK
 14/08/2021 Balıkesirspor vs Boluspor
 14/08/2021 Denizlispor vs Bandırmaspor
 15/08/2021 Keçiörengücü vs Altınordu
 15/08/2021 Tuzlaspor vs MKE Ankaragücü
 15/08/2021 Bursaspor vs Adanaspor
 15/08/2021 Menemenspor vs BB Erzurumspor
 16/08/2021 Kocaelispor vs Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/09/2021 Ankaraspor vs İnegölspor
 05/09/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Sakaryaspor
 05/09/2021 Bodrumspor vs Afjet Afyonspor
 05/09/2021 Çorum FK vs Diyarbekir Spor
 05/09/2021 Hekimoğlu Trabzon vs Etimesgut Belediyespor
 05/09/2021 Kahramanmaraşspor vs Serik Belediyespor
 05/09/2021 Sarıyer vs Ergene Velimeşe
 05/09/2021 Sivas Belediyespor vs Turgutluspor
 05/09/2021 Somaspor vs Niğde Anadolu FK
 05/09/2021 Van Spor FK vs Adıyaman 1954 SK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 05/09/2021 Batman Petrolspor vs Bursa Yıldırımspor
 05/09/2021 Belediye Kütahyaspor vs Arnavutköy Belediye
 05/09/2021 Çatalcaspor vs Karaman Belediyespor
 05/09/2021 Elazığspor vs Bergama Belediyespor
 05/09/2021 Erbaaspor vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 05/09/2021 Hendek Spor vs Fatsa Belediyespor
 05/09/2021 Kahta 02 Spor vs Artvin Hopaspor
 05/09/2021 Nevşehir Belediyespor vs Mamak FK
 05/09/2021 Sancaktepe FK vs Osmaniyespor FK
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI