Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Yılmaz: ''Sendikalı kaç maden işçisi var!''

Tarih: 07-12-2017 14:19:04 + -


CHP’li Necati Yılmaz, maden işçilerinin sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılmasını Meclis gündemine taşıdı.


CHP'li Yılmaz: ''Sendikalı kaç maden işçisi var!''

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) sahalarında kaç maden ocağının kiralama yöntemiyle çalıştırılmakta olduğunu sorarak, “Ülkemizde toplam maden ocağı sayısı nedir?  Ne kadarı faaldir?” dedi.

 

“SİGORTALI ÇALIŞAN MADEN İŞÇİLERİNİN SAYISI NEDİR?”

 

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, maden ocaklarındaki iş cinayetlerine dikkat çekerek, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre; 2017 yılının ilk 11 ayında 84 maden işçisinin yaşamını yitirdiğini vurguladı. Yılmaz, “Maden işkolunda çalışan sigortalı maden işçisi sayısı nedir? Kayıt dışı çalışan maden işçilerinin sayısı hakkında elde edilmiş bir veri var mıdır? Kayıt dışılığın toplama oranı nedir?” dedi.

 

SENDİKALI KAÇ MADEN İŞÇİSİ VAR?

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde maden işkolundaki taşeronlaşma, sendikasızlaşma ve güvencesiz çalışma koşullarının maden işçilerinin hayatını her geçen gün tehdit etmekte olduğunu söyledi. Sendikasızlaşmaya değinen Yılmaz, “Sigortalı çalışan maden işçileri arasında sendikalı olan kaç kişi vardır? Sendikasız çalışanların oranı nedir?” diye sordu.

 

Maden işçilerinin çalışma saatlerine de değinen Yılmaz, “Maden işçilerinin günlük çalışma saatlerinin yasal süreyi aşma durumu var mıdır? Bu süreler Avrupa standartlarına uygun mudur?” ifadelerini kullandı.

 

“İŞ CİNAYETİ SEBEBİYLE KAPATILMIŞ MADEN OCAĞI SAYISI KAÇTIR?”

 

Soma faciasının ardından bugüne kadar kaç maden ocağının mühürlendiğini soran Yılmaz, “İş cinayeti nedeniyle kapatılmış ve şu an faal olmayan maden ocağı sayısı kaçtır?” dedi.  

 

“Son 15 yılda ülkemizde yıllara göre açılan maden ocaklarının sayısı ve ocaklardaki üretim miktarı nedir?” diyen Yılmaz, denetim elemanlarını da sordu:  “Son 15 yılda madencilik sektöründe denetimleri gerçekleştiren denetim elemanı sayısı kaçtır? Bunların yıllara göre dağılımı nedir?”  Bunların yanında Yılmaz şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

“-Ülkemizde madencilikte işletme teknikleri, iş güvenliği önlemleri ve denetimde Avrupa standartlarını karşılama oranı nedir?

 

-Özelleştirmesi planlanan maden sahaları var mıdır? Varsa bunlar hangileridir?”

 

                                               TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

     Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

 

                                                                                                                     Necati YILMAZ

                                                                                                                  Ankara Milletvekili

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre; 2017 yılının ilk 11 ayında 84 maden işçisi yaşamını yitirmiştir. Ülkemizde her ay maden kazalarında onlarca maden işçimiz hayatını kaybetmektedir. Maden işkolundaki taşeronlaşma, sendikasızlaşma, güvencesiz çalışma koşulları maden işçilerinin hayatını her geçen gün tehdit etmektedir. Madenlerdeki özelleştirmeler,  kiralama yöntemi ve denetimsizlik işçilerin sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılmasına neden olmaktadır.  Bu çerçevede;

 

1.      Ülkemizde toplam maden ocağı sayısı nedir?  Ne kadarı faaldir?  TTK sahalarında kaç maden ocağı kiralama yöntemiyle çalıştırılmaktadır?  

 

2.      Maden işkolunda çalışan sigortalı maden işçisi sayısı nedir? Kayıt dışı çalışan maden işçilerinin sayısı hakkında elde edilmiş bir veri var mıdır? Kayıt dışılığın toplama oranı nedir?

 

3.      Sigortalı çalışan maden işçileri arasında sendikalı olan kaç kişi vardır? Sendikasız çalışanların oranı nedir?

 

4.      Maden işçilerinin günlük çalışma saatlerinin yasal süreyi aşma durumu var mıdır? Bu süreler Avrupa standartlarına uygun mudur?

 

5.      Soma faciasının ardından bugüne kadar kaç maden ocağı mühürlenmiştir?

 

6.      Ülkemizde son 15 yılda yıllara göre açılan maden ocaklarının sayısı ve ocaklardaki üretim miktarı nedir?

 

7.      Son 15 yılda madencilik sektöründe denetimleri gerçekleştiren denetim elemanı sayısı kaçtır? Bunların yıllara göre dağılımı nedir?

 

8.      İş cinayeti nedeniyle kapatılmış şu an faal olmayan maden ocağı sayısı kaçtır?

 

9.      Özelleştirmesi planlanan maden sahaları var mıdır? Varsa bunlar hangileridir?

 

10.  Ülkemizde madencilikte; işletme teknikleri, iş güvenliği önlemleri ve denetimde Avrupa standartlarını karşılama oranı nedir?

 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat