Bugun...

CHP'li Yedekçi'nin eğitim raporunda çarpıcı rakamlar!

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay YEDEKCİ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın açıklaması yaparak 2002 yılından bu güne dek eğitim sisteminde yaşanan sorunları rakamlarla açıkladı.
facebook-paylas
 Tarih: 12-10-2017 16:44:48

CHP'li Yedekçi'nin eğitim raporunda çarpıcı rakamlar!

   Yedekci, “2002 yılından bu yana eğitim sistemimiz çağdaş bilimsel normlardan uzaklaşıp, dogmatik bir yapıya evrilmiştir. Eğitim alanındaki başarısızlık hükümet tarafından da itiraf edilmiştir. Her geçen gün AKP tarafından Cumhuriyet değerlerine bağlı eğitim sistemini yerle bir edilmeye çalışılmaktadır. Sizlere eğitim sistemimizle ilgili bazı sorunlardan bahsetmek istiyorum.” diyerek eğitimde adaletsizliği vurgulayan eğitim raporunu açıkladı.

 

 

•        2016-2017 eğitim öğretim yılında yaklaşık 1.897.524 öğrenci okullaşamadı.

 

•        455.119 ataması yapılmayan öğretmen yine atanamadı. Milli Eğitim Bakanlığı Ağustos ayında kadrolu atama yapmak yerine tüm İl ve İlçelerde ücretli öğretmenlik alımı yapmaya başladı. Ayrıca sözleşmeli öğretmenlik sistemi ile öğretmenlerin iş güvencesi ortadan kaldırıldı. (En az 100 bin olan öğretmen açığı, derhal kadrolu öğretmen ataması ile kapatılmalıdır.)

 

•        2016 yılında en zengin yüzde onluk kesim ile en yoksul yüzde onluk kesimin eğitim harcamalarında 64 kat fark oluştu.

 

•        Yoksul aileler harcayabilecekleri her 100 liranın sadece 50 kuruşunu eğitime ayırabilirken, en zengin yüzde 10’luk kesim ise 100 liralık harcamasının 5,2 lirasını eğitime harcayabilmiştir.

 

•      2016-2017 eğitim öğretim yılında 817.799 öğrenci, 43,466 okul taşımalı eğitim kapsamında 11.900 merkeze taşındı.

 

•        TEOG sonuçlarına göre yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci liselere yerleştirildi. Binlerce öğrenci istemediği okulla ya da evinden çok uzak okullara yerleştirildi. Sınavsız girilen Genel Liselerin kapatılması nedeniyle öğrenciler evlerinden uzak istemedikleri okullara kayıt yaptırmak zorunda kaldı.

 

•        Üniversiteleri kazanan yüzbinlerce öğrenci, Devlet yurtlarında yer bulamadığı için vakıf/dernek ya da özel yurtların önünde kuyruk oluşturdu. Devlet üniversite öğrencilerinin yüzde 14,51'ine yurt imkanı sağlayabildi.

 

•        Köy okullarının ve Yatılı İlköğretim Bölge Okullarının kapatılması nedeniyle köylerdeki yoksul aile çocukları cemaatlerin arkasında olduğu vakıf ve dernek yurtlarına terk edildi. 2002 yılından buyana Yatılı okul sayısında yüzde 34,54, öğrenci sayısında ise yüzde 66,07 oranında azalma meydana geldi.

 

•        Ailelerin en önemli sorunlarından birisi de, okul harcamalarıdır. Okula başlama maliyetlerini ve aylık sabit eğitim harcamalarını alt ve orta gelir seviyesindeki ailelerin karşılaması mümkün görünmemektedir. Üç çocuklu ailenin minimum bir aylık eğitim harcaması 2460,87 TL’dir.

 

•        Devlet okullarında niteliğin düşmesi nedeniyle özel okullara rağbet arttı. Veliler zorunlu olarak çocuklarını özel okullara göndermeye başladı. Yaklaşık 1,3 Milyar TL Özel Okullara Giden öğrenciler için “”eğitim öğretim desteği” veriliyor. Bu bütçe Devlet okullarına ayrılmalıdır. Bu kaynak ile Devlet okullarına (ilk-ort-lise), öğrenci başı 75 TL bütçe ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerin öğle yemeği sorunu bu kaynakla çözülebilir.

 

•        Neredeyse tüm okullarda velilerden zorunlu bağış toplanıyor. Okulların temizlik, güvenlik gibi tüm sorunları velinin üzerine yıkılmıştır.

 

•        Okul yöneticilerinin yüzde 84'ü yandaş bir sendikanın üyelerinden atandı. Liyakat ilkesi ortadan kalktı. Öğretmenlere yönelik siyasi baskı arttı.

 

•        Dershanelerin kapatılması sonucu apartman dairelerine TEMEL LİSELER açıldı. Dershane eğitimi veren bu liselerin fiyatları 10-20 bin TL oldu. Dershanelerin ve Etüt Merkezlerinin kapatılması ile merdiven altı kurumlar arttı.

 

•        Plansız programsız İmam Hatip Liselerine yerleştirilen öğrencilerin sadece beşte biri üniversite sınavını kazanabildi.

 

•        Milli Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma Ve Ad Verme Yönetmeliğinde 15 Eylül 2017 tarihinde değişikliğe gitmiştir. Yönetmeliğin değiştirilen 7.maddesi ilk bakışta olumlu gibi görünse de, Anadolu lisesi açılabilmesi için; 9 uncu sınıfa kayıt olacak en az 2 şube mevcudunda öğrenci şartı getirilirken, Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenci sayısı şartı getirilmediği için yine nüfusu az olan ilçe merkezlerinde sadece Anadolu İmam Hatip Lisesi açılabilecektir.

 

 

AKP iktidarı ile birlikte temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemde sayısız değişiklik yapıldı.

 

 __LGS, OKS oldu,

  __OKS, SBS oldu,

  __SBS, çoklu SBS'lere dönüştü,

   __Çoklu SBS'ler TEOG'a dönüştü. Cumhurbaşkanı "Başbakana söylerim TEOG kalkar" dedi. TEOG kalktı.

 

Sınav sistemi değişikliği öğrencilerde kaygı yaratıyor

 

Sayın Başbakan ve Milli Eğitim Bakanının açıklamalarından anlaşıldığı kadarı ile TEOG yerine üç farklı model üzerinde çalışmakta ancak Başbakan ve Bakan tarafından açıklanan modellerde farklılıklar olduğu görülüyor. Yeni uygulanacak modelde netlik olmaması nedeniyle, aileler ve öğrenciler kaygılı ve tedirgin bir şekilde bekliyor. Öğrenciler sınav olacak mı, olmayacak mı? Olacak ise nasıl yapılacak? Bu sorular bir an önce yanıtlanmalı ve Ülkemizin aydınlık geleceği çocuklarımızın kaygı içerisinde bekleyişi bir an önce son bulmalıdır.

 

Açıklanan modellerden birincisi; “Her lisenin kendi sınavını yapması” bir kaos yaratacak

 

Bu model uygulamaya konulursa öğrenciler, yaz boyunca liselerin sınavlarını takip ederek sayısız sınava girmek zorunda kalacaklar. Bu nedenle öğrencilerin sınav stresi artacak. Ayrıca sınav güvenliği sağlanamayacağı için kopya ve torpil mekanizması devreye girecek. Ayrıca sınav günleri çakışacağı için öğrenciler istedikleri tüm liselerin sınavlarına giremeyeceklerdir. Yeni bir kaos ortamı oluşacaktır.

 

Diğeri ise, “Adrese dayalı kayıt sistemi” eğitimde adaletsizliktir

 

Tüm okullar donanım, fiziksel imkanlar ve akademik nitelik açısından eş seviyeye getirilmeden, çocuklarımıza aynı olanakları sunmadan adrese dayalı kayıt sistemi tek başına çözüm olmayacaktır.  Eğitimde adaletsizlik yaratacak bu sistem çocuklarımızın eğitim hakkını gasp edebilir.  

 

Üçüncü model ise; “MEB tarafından oluşturulan soru bankasından soruların çekilerek bazı yazılı sınavların açık uçlu sorularla merkezi yapılması”

 

Bu model şu an uygulanan TEOG modelinin ikiz kardeşidir. Sınav sisteminde köklü bir değişiklik yapılıyormuş gibi bir algı uyandırılmaktadır. Dağ fare doğurmuştur.

 

Cumhurbaşkanının TEOG fermanından sonra, MEB verilen emre uygun çözüm bulmaya çalışmış ancak ortaya attığı modeller sorunu çözmeye yeterli değildir.

 

Hükümet kanadından yapılan açıklamalar, 8.sınıfta yine merkezi bir sınav yapılacağını neredeyse kesinleştirmiştir. Yeni türetilen model TEOG’un benzeri hatta ikizidir.

 

Ülke genelinde okulların nicelik ve niteliği eşitlendikten sonra yeni bir model üzerinde tartışılması gerekir. MEB merkezi sınavı kaldırmış gibi yapmaktadır. Liselerin kaçının ve hangi türlerinin sınavla öğrenci alacağı, sınavın şekli ve içeriği belli değildir.

 

Bakanlık tarafından önerilen modeller, yoksul aile çocuklarının NİTELİKLİ EĞİTİME ERİŞİM HAKKI engellenecektir. Ekonomik durumu iyi olan ailelerin çocuklarını ise avantajlı duruma geçirecektir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı sınav sistemi sorununu çözebilmek için acilen MİLLİ EĞİTİM ŞURASINI toplamalıdır.

 

Kamu malları hoyratça kullanıldığı Fatih Projesi çöktü

 

Fatih Projesi kapsamında yaklaşık iki yıldır tablet dağıtımı yapılmadı. 2014’te bitirilmesi planlanan Fatih Projesi çöktü.

 

Fatih Projesi 2010 yılında başlamıştır. Başladığı yıl Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılında tamamlanacağını duyurdu. 2014 yılına gelindiğinde 2015 yılında tamamlanacağı söylenen projenin bitim süresi daha sonra 2017’ye uzatıldı, şuan ise 2018’de tamamlanacağı belirtilmektedir. Son bir yıldır Proje kapsamında alım yapılamamaktadır. Okullarda proje ile ilgili olumlu bir gelişme olmadığı tespitler arasındadır. Yapılan araştırmalar Fatih Projesinin niteliğe etkisinin alt seviyelerde kaldığını göstermektedir.

 

Son günlerde Fatih Projesinin üç büyük GSM operatörüne devredileceği söylenmektedir. Buna neden ihtiyaç duyulduğunun kamuoyu ile paylaşılması gerekmektedir. Bakanlık yapamadı, GSM operatörleri mi yapsın denmektedir?

 

Proje kapsamında onlarca soruşturma açılmış, birçok bürokrat görevden alınmıştır. Başarısız olmuş bir projenin sonlandırılması gerekirken, yine kamu kaynaklarının hoyratça kullanılacağı bir yol seçilmeye çalışılmaktadır. MEB bürokratlarının proje kapsamında sürekli yurt dışı gezilerine katıldıkları bilinmektedir. Bu gezilerden nasıl sonuçlar elde edilmiştir? Projeye hangi katkıları olmuştur?

 

MEB Fatih Projesi ile ilgili samimi ve güvenilir açıklamalar yapmak zorundadır. Aksi halde şaibeler ortadan kalkmayacaktır.

 

YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE İÇİN EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ YANLIŞLAR DÜZELTİLMELİDİR

 

  Gençlerimizin, çocuklarımızın yap-boz tahtası olarak kullanılmasından bir an önce vazgeçilmelidir. Sosyal, adil, eşit, çağdaş, Atatürkçü, uygar ve laik bir eğitim sistemi uygulanmalıdır. Eğitim sistemi yüzünü bilime, fenne ve teknolojiye dönmelidir.  

  Bu haber 410 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 24 7 3 75 33 75 +42
2 Fenerbahçe 34 21 4 9 78 36 72 +42
3 Medipol Başakşehir 34 22 6 6 62 34 72 +28
4 Beşiktaş 34 21 5 8 69 30 71 +39
5 Trabzonspor 34 15 9 10 63 51 55 +12
6 Göztepe 34 13 11 10 49 50 49 -1
7 Sivasspor 34 14 13 7 45 53 49 -8
8 Kasımpaşa 34 13 14 7 57 58 46 -1
9 Kayserispor 34 12 14 8 44 55 44 -11
10 Yeni Malatyaspor 34 11 13 10 38 45 43 -7
11 Akhisarspor 34 11 14 9 44 53 42 -9
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 16 7 55 59 40 -4
13 Bursaspor 34 11 17 6 43 48 39 -5
14 Antalyaspor 34 10 16 8 40 59 38 -19
15 Atiker Konyaspor 34 9 16 9 38 42 36 -4
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 49 60 33 -11
17 Gençlerbirliği 34 8 17 9 37 54 33 -17
18 Karabükspor 34 3 28 3 20 86 12 -66
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 34 20 5 9 68 38 69 +30
2 MKE Ankaragücü 34 18 7 9 55 34 63 +21
3 Boluspor 34 18 10 6 53 30 60 +23
4 Ümraniyespor 34 17 9 8 49 35 59 +14
5 BB Erzurumspor 34 14 9 11 56 44 53 +12
6 Gazişehir Gaziantep FK 34 15 11 8 57 38 53 +19
7 Altınordu 34 15 11 8 55 45 53 +10
8 Balıkesirspor Baltok 34 16 11 7 56 46 52 +10
9 İstanbulspor 34 14 12 8 45 39 50 +6
10 Elazığspor 34 13 12 9 53 44 48 +9
11 Giresunspor 34 13 13 8 50 44 47 +6
12 Adanaspor 34 12 15 7 41 56 43 -15
13 Eskişehirspor 34 12 14 8 63 56 41 +7
14 Adana Demirspor 34 11 15 8 44 47 41 -3
15 Denizlispor 34 10 16 8 43 47 38 -4
16 Samsunspor 34 7 12 15 32 46 36 -14
17 Manisaspor 34 7 24 3 31 80 15 -49
18 Gaziantepspor 34 2 28 4 18 100 1 -82
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 23 4 7 63 15 76 +48
2 Menemen Belediyespor 34 22 4 8 68 26 74 +42
3 Afjet Afyonspor 34 21 6 7 62 31 70 +31
4 Sivas Belediyespor 34 19 5 10 57 29 67 +28
5 Keçiörengücü 34 19 8 7 77 41 64 +36
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 7 11 58 32 59 +26
7 İnegölspor 34 17 9 8 53 41 59 +12
8 Sarıyer 34 13 16 5 44 45 44 -1
9 Tokatspor 34 11 13 10 37 45 43 -8
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 14 9 44 47 42 -3
11 Kastamonuspor 1966 34 12 18 4 46 49 40 -3
12 Eyüpspor 34 11 17 6 52 62 39 -10
13 Tuzlaspor 34 10 16 8 42 51 38 -9
14 Bodrumspor 34 10 16 8 39 53 38 -14
15 Amed Sportif 34 10 14 10 37 41 37 -4
16 Bucaspor 34 10 15 9 51 60 36 -9
17 Kocaeli Birlikspor 34 4 26 4 30 78 13 -48
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 32 1 19 133 17 -114
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 34 23 5 6 60 27 75 +33
2 Bayburt Grup Özel İdare 34 17 6 11 51 33 62 +18
3 Kemerspor 2003 34 15 7 12 62 44 57 +18
4 Bayrampaşa 34 16 9 9 43 34 57 +9
5 Düzcespor 34 14 7 13 41 34 55 +7
6 Ofspor 34 16 11 7 41 27 55 +14
7 Halide Edip Adıvar SK 34 13 9 12 45 33 51 +12
8 Erbaaspor 34 13 12 9 46 41 48 +5
9 Batman Petrolspor 34 12 10 12 43 36 48 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 34 11 14 9 42 44 42 -2
11 Çatalcaspor 34 10 13 11 33 37 41 -4
12 Kozan Belediyespor 34 11 17 6 42 52 39 -10
13 Yomraspor 34 9 15 10 23 42 37 -19
14 Erzin Belediyespor 34 10 18 6 35 53 36 -18
15 Bergama Belediyespor 34 8 16 10 35 54 34 -19
16 12 Bingölspor 34 7 14 13 28 42 34 -14
17 Orhangazi Belediyespor 34 6 15 13 34 52 31 -18
18 Çanakkale Dardanel SK 34 5 18 11 35 54 26 -19
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 21:45 İstanbul Başakşehir 1 - 0 Bursaspor
12.08.2017 20:00 Teleset M. Akhisarspor 1 - 0 Demir Grup Sivasspor
12.08.2017 21:50 Aytemiz Alanyaspor 1 - 3 Kasımpaşa
12.08.2017 20:00 Gençlerbirliği 1 - 1 Kardemir Karabükspor
12.08.2017 21:45 Göztepe 2 - 2 Fenerbahçe
13.08.2017 21:45 Beşiktaş 2 - 0 Antalyaspor
13.08.2017 20:00 Evkur Yeni Malatyaspor 3 - 1 Osmanlispor FK
13.08.2017 20:00 Trabzonspor 2 - 1 Atiker Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
11.08.2017 20:00 Ankaragücü 0 - 0 Erzurum BB
12.08.2017 21:00 İstanbulspor 2 - 2 Eskişehirspor
12.08.2017 21:45 Adanaspor 3 - 0 Denizlispor
12.08.2017 19:05 Ç.Rizespor 4 - 1 Manisaspor
13.08.2017 19:30 Boluspor 2 - 2 Giresunspor
13.08.2017 21:45 Gaziantepspor 0 - 3 Umraniyespor
13.08.2017 19:30 Samsunspor 0 - 0 Gaziantep Bykşhr Bld.
13.08.2017 21:45 Balıkesirspor 2 - 2 Adana D.Spor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
09.09.2017 16:30 Kocaeli Birlik Spor 1 - 0 Etimesgut Belediyespor
09.09.2017 16:30 İnegölspor 2 - 1 Bodrumspor
10.09.2017 16:00 Keçiörengücü 4 - 1 Hatayspor
10.09.2017 16:30 Sancaktepespor 3 - 0 Tuzlaspor
10.09.2017 16:30 Eyüpspor 1 - 4 Bucaspor
10.09.2017 15:30 Amed Sportif 1 - 1 4 Eylül Bld.
10.09.2017 19:00 Afjet Afyonspor 3 - 1 Mersin İ.Y.
10.09.2017 16:00 Kastamonuspor 0 - 2 Tokatspor
10.09.2017 16:30 Sarıyer 1 - 3 Menemen Bld.
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
23.09.2017 15:30 Erbaaspor 1 - 0 12 Bingolspor
23.09.2017 16:00 Manisa Büyükşehir Belediyespor 2 - 0 Erzin Belediyespor
23.09.2017 15:00 Batman Pet. 2 - 0 Orhangazispor
23.09.2017 16:00 Halide Edip Adivar Spor 2 - 0 Ofspor
23.09.2017 16:00 Catalcaspor 1 - 3 Tekirova Bld.
23.09.2017 15:00 Bayburt Genclikspor 2 - 3 Yeni Altindag Belediyespor
23.09.2017 16:00 Bergama Belediyespor 4 - 2 Dardanelspor
24.09.2017 16:00 Bayrampaşa 2 - 1 Yomraspor
24.09.2017 15:30 Kozan Belediyespor 3 - 2 Duzcespor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI