Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Bozkurt'tan olaylı maç için önerge!

Tarih: 12-08-2017 11:37:18 + -


CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Süper Kupa maçında yaşanan olayların faturasının Konyaspor'a kesilmesini Meclis gündemine taşıdı


CHP'li Bozkurt'tan olaylı maç için önerge!

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, 6 Ağustos'ta oynanan ve büyük olayların yaşandığı Beşiktaş-Konyaspor maçını Meclis gündemine taşıdı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

                                                                                                                Mustafa Hüsnü BOZKURT

                                                                                                                      Konya Milletvekili

 

 

 

6 Ağustos 2017 tarihinde, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadı'nda Konyaspor ile Beşiktaş arasında oynanan Süper Kupa maçında istenmeyen olaylar yaşandığı kamuoyunun malumudur.

 

Müsabaka sonrası Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, yaralanmalar, araçların taşlanması, sahaya patlayıcı ve yabancı cisim atılması, sahanın fiili işgali gibi konulara ilişkin soruşturma başlatmış, İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, maç sırasında meydana gelen seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olması gibi olaylara ilişkin müfettiş heyeti görevlendirildiği belirtilmiştir.

 

Sporda şiddetin uzun zamandır ülke gündeminin çözüm bekleyen önemli konularından biri olduğu gerçeği ışığında, geçtiğimiz yıllarda da her spor kulübünün içinde var olan, sporun felsefesine aykırı, centilmenlikten uzak holigan diye tabir edilen taraftarların sebep olduğu olaylar, tıpkı bu maçta da olduğu gibi kamu vicdanını yaralamaktadır.

 

Futbol federasyonu, emniyet ve özel güvenlik zafiyeti nedeniyle meydana gelen olaylar sonucunda, kendini bilmez birkaç holiganın yarattığı - hiçbir şekilde tasvip edilmesi mümkün olmayan- olaylar neticesinde Konyaspor'a 5 maç seyircisiz oynama cezası verilerek adeta Konyaspor linç edilmek istenmiş ve oluşacak tepkileri minimize etmek amacıyla da Beşiktaş’a göstermelik 1 maç ceza ile yetinilmiştir. PFDK’nın bu haksız, adaletsiz ve yanlı kararı Konyaspor camiasını, Konya halkını ve tüm yurttaki Konyalı yurttaşlarımızı derinden yaralamıştır.

 

Bu bağlamda;

 

1)      Güvenlik güçlerinin, futbol federasyonunun ve mülki idarenin ağır ihmal ve yetersizliği ortada iken, bütün sorumluluk Konyaspor’a yüklenerek verilen 5 maç seyircisiz oynama cezası, federasyon ve emniyet yetkileri başta olmak üzere kendi yetersizlik ve ihmallerini örtme amacını mı gütmektedir?

 

2)      “YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA YAŞA” pankartı gibi devletimizin kurucusu Yüce Atatürk’ün adının bile stada sokulmama densizliğini gösterenlerin, onca delici, kesici ve yanıcı maddenin stada nasıl sokulduğunun hesabını vermeleri gerekli değil midir? Bunlar hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?

 

3)      İçişleri Bakanlığı'nın olaylara ilişkin başlattığı soruşturma hangi aşamadadır?

 

4)      Futbol Federasyonu temsilcilerinin raporlarına göre, maçta ciddi bir güvenlik zafiyeti yaşandığı, böyle bir maçta 1500 olması gereken özel güvenliğin 400 kişi eksik kaldığı, resmi güvenlik gücünün sayısının ise 1200 olduğu belirtildiği ortada iken neden olayların bütün faturası Konyaspor’a kesilmiş ve Konyaspor kendi sahasında oynayacağı maçların 3’te 1’ini seyircisiz oynamak gibi neredeyse bir linçe maruz bırakılmıştır?

 

5)      Yaptığı hemen tüm organizasyonlarda ciddi yetersizlik gösteren TFF hakkında herhangi bir işlem yapılması düşünülmekte midir?

 

6)      Konyaspor’a verilen bu ağır cezanın tahkim kurulunca düzeltilmesi konusunda girişiminiz olacak mıdır?


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI fullfilmizlex şehirler arası evden eve nakliyat Bahisnow film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat