Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Bozkurt'tan Başbakan Yıldırım'a Yunanistan okulları soruları!

Tarih: 03-11-2017 14:42:59 + -


Daha önceleri pek çok kez Yunanistan’ın adalarımızı işgalini Meclis gündemine taşıyan CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, bu kez de Yunan hükümetinin Aydın’ın Hurşit ve Eşek adalarında açtığı okulları sordu.


CHP'li Bozkurt'tan Başbakan Yıldırım'a Yunanistan okulları soruları!

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Bozkurt, Lozan Barış Anlaşması başta olmak üzere çeşitli uluslararası egemenlik antlaşmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde kalacak adalar belirlenmiş olmasına rağmen, AKP iktidarı döneminde İzmir, Aydın ve Muğla sınırlarındaki adalarımızın Yunan işgaline alındığını, Yunanistan’ın adalarımızda yerleşim yerleri inşa ettiğini, üs kurarak asker yerleştirdiğini ifade etti.

 

Son olarak, Aydın ilimizin Hurşit ve Eşek adalarında Yunan ilkokulu ve lisesi açıldığını, Hurşit Adası Yunan Lisesi’nin tiyatro salonunda, 07 Eylül 2017’de sergilenen ve Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı’nın da katıldığı oyunda İzmir’in hedef olarak gösterildiğini, Eşek Adası’nda da da, 28 Ekim 2017 tarihinde Yunan Milli Günü olan OHİ töreni düzenlendiği bilgisinin kamuoyuna yansıdığını belirtti.

 

Yunanistan 100'e yakın Türk Azınlık Okulu'nu öğrenci azlığı gerekçesi ile kapatırken, bizim topraklarımızda kendi okullarını açmasının kamuoyunun haklı tepkisine neden olduğunu belirten CHP’li Bozkurt, Avrupa Birliği’nin, Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanması kararı alındığı Aralık 2004’ten bu yana Yunanistan’ın kaç adamızı işgal ettiğini, bu işgaller karşısında AKP hükümetinn sessizliğinin ve hiçbir tasarrufta bulunulmamasının gerekçesini sordu.

 

Yine Avrupa Birliği’nin, Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanması kararı alındığı Aralık 2004’ten bu yana Yunanistan’ın kaç tane Türk Okulu'nu kapattığını ve Türk topraklarında kaç tane Rum ve Yunan okulu açtığını soran Bozkurt ayrıca şu soruları yöneltti:

 

-Aydın ilimizin Hurşit ve Eşek adalarında Yunan okulları açıldığından bilginiz var mıdır? Konu ile ilgili herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?

 

- Gerek İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde bulunan vatan topraklarımızın Yunan işgali altında olması, gerekse bir yandan Türk okulları kapatılırken diğer yandan kendi topraklarımızda Yunan okullarının açılması karşısında ülkemizin temel hak ve menfaatleri neden korunmamaktadır?

 

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ayrıca, “Ülke topraklarımızın Yunanistan tarafından işgaline göz yummanızın, Anayasa’mızın “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” şeklinde hükmeden 3. Maddesinin ihlali ile TCK’nın 302. maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gerektiren “Vatan topraklarının tamamının veya bir kısmının yabancı bir devletin egemenliğine terk edilmesi” suçunu oluşturduğunun farkında mısınız?” diye sordu.  

​ 

 

                                       TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

                                                                                           Mustafa Hüsnü BOZKURT

                                                                                             Konya Milletvekili

 

 

24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Barış Anlaşması başta olmak üzere çeşitli uluslararası egemenlik antlaşmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde kalacak adalar belirlenmiş olmasına rağmen, AKP iktidarı döneminde Lozan Antlaşması ile Türkiye’de kalan İzmir, Aydın ve Muğla sınırlarındaki adalarımızın Yunan işgaline alındığı, Yunanistan’ın adalarımızda yerleşim yerleri inşa ettiği, üs kurarak asker yerleştirdiği ve bayraklarını dalgalandırdıkları bilinmektedir.

 

Son olarak, Aydın ilimizin Hurşit ve Eşek adalarında Yunan ilkokulu ve lisesi açıldığı, Hurşit Adası Yunan Lisesi’nin tiyatro salonunda, 07 Eylül 2017’de sergilenen ve Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı’nın da katıldığı oyunda İzmir’in hedef olarak gösterildiği, Eşek Adası’nda da, 28 Ekim 2017 tarihinde Yunan Milli Günü olan OHİ töreni düzenlendiği ifade edilmektedir.

 

Yunanistan 100'e yakın Türk Azınlık Okulu'nu öğrenci azlığı gerekçesi ile kapatırken, Yunan hükümetinin bizim topraklarımızda kendi okullarını açması kamuoyunun haklı tepkisine neden olmaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

1)      Avrupa Birliği’nin, Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanması kararı alındığı Aralık 2004’ten bu yana Yunanistan kaç adamızı işgal etmiştir?

 

2)      Daha önceleri gerek soru önergeleri ile gerekse Meclis kürsüsünde dile getirdiğimiz bu sorun konusunda hükümetinizin sessizliğinin ve hiçbir tasarrufta bulunulmamasının gerekçesi nedir?

 

3)      Ülke topraklarımızın Yunanistan tarafından işgaline göz yummanızın, Anayasa’mızın “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” şeklinde hükmeden 3. Maddesinin ihlali ile TCK’nın 302. maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gerektiren “Vatan topraklarının tamamının veya bir kısmının yabancı bir devletin egemenliğine terk edilmesi” suçunu oluşturduğunun farkında mısınız?

 

4)      Avrupa Birliği’nin, Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanması kararı alındığı Aralık 2004’ten bu yana Yunanistan, kaç tane Türk Okulu'nu kapatmıştır?

 

5)      Avrupa Birliği’nin, Türkiye ile katılım müzakerelerine başlanması kararı alındığı Aralık 2004’ten bu yana Yunanistan, Türk topraklarında kaç tane Rum ve Yunan okulu açmıştır? Bunlar hangileridir?

 

6)      Aydın ilimizin Hurşit ve Eşek adalarında Yunan okulları açıldığından bilginiz var mıdır? Konu ile ilgili herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?

 

7)      Gerek İzmir, Aydın ve Muğla il sınırları içinde bulunan vatan topraklarımızın Yunan işgali altında olması, gerekse bir yandan Türk okulları kapatılırken diğer yandan kendi topraklarımızda Yunan okullarının açılması karşısında ülkemizin temel hak ve menfaatleri neden korunmamaktadır?


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler