Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Bozkurt, İmamlara nikah yetkisi hazırlığını Meclise taşıdı!

Tarih: 10-08-2017 09:54:41 + -


İmamlara resmi nikah yetkisi hazırlığı Meclis gündemine taşındı. CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısı tartışılırken, uygulamanın imamları da kapsayacak şekilde genişletileceği iddialarını Başbakan’a sordu.


CHP'li Bozkurt, İmamlara nikah yetkisi hazırlığını Meclise taşıdı!

Resmi nikah kıyma yetkisinin belediye memurları dışında il ve ilçe müftülerine de verilmesine yönelik TBMM Başkanlığı’na sunulan tasarının "Laik düzene aykırı" ve “İmam nikahını özendirici” nitelikte olduğu gibi gerekçelerle kamuoyunda tartışıldığı bir dönemde müftülerin iş yükünü karşılayabilmesi için yetkilerini imam ve vaizlere devredebileceği ve bu yönde çalışma yürütüldüğü haberlerinin basın yayın organlarına yansıdığını hatırlatan Bozkurt, haberlerin doğru olup olmadığını sordu.

 

İNSANLARIN DİNİ NİKAH KIYMASININ ÖNÜNDE ENGEL OLMADIĞINA GÖRE, MÜFTÜ VE İMAMLARA NİKAH KIYMA YETKİSİNİN VERİLMESİNİN GEREKÇESİ NEDİR?

 

Müftülerin resmi nikah kıyma yetkisini imam ve vaizlere devredebilmesine yönelik bir çalışma varsa, bunun alt yapısının nasıl olacağına dair bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasının düşünülüp düşünülmediğini soran CHP’li Bozkurt, “Halihazırda resmi nikah kıyma görevini belediye memurları yürüttüğüne ve resmi nikahla evlenen insanların istedikleri takdirde dini nikah kıymasının önünde engel olmadığına göre, müftü ve imamlara nikah kıyma yetkisinin verilmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

 

KIRSAL BÖLGELERDEKİ NİKAH KAYITLARI NASIL TUTULACAK VE DENETLENECEK?

 

Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre; nikah memurlarının, evlenmenin yapıldığı tarihten başlayarak 10 gün içinde düzenlenecek üç örnek evlenme bildiriminin iki örneğini o yerin nüfus müdürlüğüne göndermekle yükümlü olduğunu hatırlatan Hüsnü Bozkurt, nikah yetkisi müftü ve imamlara tanındığı takdirde, nikah işlemlerinin yanı sıra özellikle kırsal kesimlerde kayıt işlemlerinin tutulması ve evrakların ilgili birimlere ulaştırılması işlemlerinin ve bu işlemlerin denetlenmesinin nasıl sağlanacağını sordu.
 

 

KADINLARIN MEDENİ HUKUK ÖNÜNDEKİ HAKLARI NASIL KORUNACAK?
 

 

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kentlerimizde kadınların pek çoğunun Medeni Kanun’un boşanma, nafaka, eşten miras ve velayet gibi aileye ilişkin konularda tanıdığı hakların hiçbirinden yararlanamadığına dikkat çeken CHP’li Bozkurt ayrıca şu soruları yöneltti:
 

 

-Müftü ve imamların kıyacağı nikahlarda boşanma işlemleri nasıl olacak, kadınların hukuk önündeki hakları nasıl sağlanacaktır?

 

 

- Özellikle kırsal alanlarda kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiği, kadınların birçoğunun medeni hukuk karşısındaki haklarının korunamadığı pek çok araştırma ve istatistikle ortada iken, bu düzenlemenin erken yaştaki evlilikleri arttıracağı ve kadının konum ve haklarını daha da gerileteceği endişesini taşımıyor musunuz?

 

                                 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                        Mustafa Hüsnü BOZKURT

                                                                                                                              Konya Milletvekili

 
 

 
Resmi nikah kıyma yetkisinin belediye memurları dışında il ve ilçe müftülerine de verilmesine yönelik “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, TBMM Başkanlığı'na sunulmuştur.

 

 

Tasarı, "Laik düzene aykırı" ve “İmam nikahını özendirici” nitelikte olduğu gibi gerekçelerle kamuoyunda tartışılırken son olarak müftülerin iş yükünü karşılayabilmesi için yetkilerini imam ve vaizlere devredebilecekleri, bu yönde çalışma yürütüldüğü haberleri basın yayın organlarına yansımıştır.

 

Bu bağlamda;

 

 

1)Türkiye'de 81 il, 957 ilçe ve 31.12.2016 tarihi itibariyle 865 müftü olduğu göz önüne alındığında kamuoyuna yansıdığı üzere  müftülerin rutin iş yüklerinin yanı sıra nikah taleplerine yetişemeyecekleri gerekçesiyle nikah kıyma yetkilerini imam ve vaizlere devredebilmesi yönünde bir çalışma yürütüldüğü doğru mudur?

 

2)Müftülerin resmi nikah kıyma yetkisini imam ve vaizlere devredebilmesine yönelik bir çalışma varsa, alt yapısının nasıl olacağına dair bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması düşünülmekte midir?

 

3)Halihazırda resmi nikah kıyma görevini belediye memurları yürüttüğüne ve resmi nikahla evlenen insanların istedikleri takdirde dini nikah kıymasının önünde engel olmadığına göre, müftü ve imamlara nikah kıyma yetkisinin verilmesinin gerekçesi nedir?

 

4)Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre; nikah memurları, evlenmenin yapıldığı tarihten başlayarak 10 gün içinde düzenlenecek üç örnek evlenme bildiriminin iki örneğini o yerin nüfus müdürlüğüne göndermekle yükümlüdür. Nikah yetkisi müftü ve imamlara tanındığı takdirde, nikah işlemlerinin yanı sıra özellikle kırsal kesimlerde kayıt işlemlerinin tutulması ve evrakların ilgili birimlere ulaştırılması işlemleri ve bu işlemlerin denetlenmesi nasıl sağlanacaktır?

 

5)Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kentlerimizde kadınların pek çoğunun Medeni Kanun’un boşanma, nafaka, eşten miras ve velayet gibi aileye ilişkin konularda tanıdığı hakların hiçbirinden yararlanamadığı bilinmektedir. Hal bu iken, müftü ve imamların kıyacağı nikahlarda boşanma işlemleri nasıl olacak, kadınların hukuk önündeki hakları nasıl sağlanacaktır?

 

6)Özellikle kırsal alanlarda kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiği, kadınların birçoğunun medeni hukuk karşısındaki haklarının korunamadığı pek çok araştırma ve istatistikle ortada iken, bu düzenlemenin erken yaştaki evlilikleri arttıracağı ve kadının konum ve haklarını daha da gerileteceği endişesini taşımıyor musunuz?

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat