Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Akın, Bakan Albayrak'ın Milli Enerji Politikasına cevap verdi!

Tarih: 12-07-2017 11:47:16 + -


CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Dünya Petrol Kongresi’nde yaptığı konuşmayla ilgili yazılı açıklamada bulundu.


CHP'li Akın, Bakan Albayrak'ın Milli Enerji Politikasına cevap verdi!

CHP'li Ahmet Akın'ın  açıklaması şu şekilde; 

 

‘‘Sayın bakan konuşmasında ‘Milli’ Enerji Politikası’ndan söz ediyor. Bakan beyin döneminde gerçekleştirilen faaliyetlere bakalım enerji politikamızın özde mi, sözde mi milli olduğunu bir görelim.

 

Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülkedir.  2016 yıl sonu itibariyle gerçekleşmiş ithalat rakamları üzerinden hareket edildiğinde doğal gaz ithalatının %53,5’inin Rusya’dan, %16,7’sinin İran’dan, %14’ünün de Azerbaycan’dan yapılmıştır. Yani Türkiye sadece özellikle doğal gaz ithalatında neredeyse tek bir ülkeye bağımlıdır.

 

Hükümetin ‘Milli’ Enerji Politikası’nın odağında nükleer enerji yer almaktadır. Avrupa Parlamentosu, kabul ettiği ve Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren raporda Akkuyu Nükleer Santrali projesinden vazgeçmesini talep etti. Raporda santralin yapımına karar verilen bölgenin güçlü depremlere eğilimli olduğu söz konusu ‘tehlikenin' yalnızca Türkiye'ye değil, aynı zamanda tüm Akdeniz bölgesine karşı bir tehdit olduğu öne sürüldü. Çevresel ve toplumsal etkileri bu kadar tartışılan bir konuda hükümet şimdiler de üçüncü bir nükleer santral projesine başlamak istediklerini belirtmekteler. Akkuyu Nükleer’in %51’inin sahibi Rus Rosatom şirketi. Anlaşmaya göre tesis çalışmaya başladığında ürettiği elektriği 12,35 cent/dolardan satacak. Şuan serbest piyasa fiyatı 4-4,5 cent/dolar. Halka alım gücüne göre en pahalı elektriği satmak ‘milli’ enerji politikasının bir gereği midir? Yine aynı santralin % 49’u AKP’nin ihale ortağı Cengiz-Koli-Kalyon’ a satılmıştır. Bakan beyin ‘milli’ dediği Cengiz-Kolin-Kalyon şirketleri midir?

 

Enerji politikası ancak sürdürülebilir kaynaklar üzerine kurulu olduğu zaman gerçekten ‘yerli’ ve ‘milli’ olacaktır. Gerek rüzgar enerjisi olsun gerek güneş enerjisi yerel kaynaklar temellidir ve milli enerji politikasının temelini oluşturmalıdır.’’


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler