anani kanguru gibi ziplatip sikiyorum

Koronalı günlerde eğitime bakış

Eğitim uzmanı Mustafa Şimşek Covid-19'un eğitim üzerindeki etkilerini değerlendiriyor.
 Tarih: 24-08-2020 14:44:58
Koronalı günlerde eğitime bakış

 

Eğitimci ve öğretmen Mustafa Şimşek eğitimin içinde bulunduğu atmosferi eleştirerek, "Bilindiği üzere Corona Virüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararıyla yüz yüze eğitim ve öğretimin başlama tarihi 21 Eylül’e ertelendi. Ki bu tarihte başlanacağı da net değil. Süreç o günün şartlarına bağlı olarak tekrar değerlendirilecek. Hal böyle olmasına rağmen özel öğretim kursları, kişisel gelişim kursları ve muhtelif kurslar doludizgin çalışmalarına devam etmekte.

Veliler, “Eğitim yoksa, para da yok” diyerek, çocuklarının kaydını kolejlerden almak istiyor.

Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik sıkıntıya giren, iş yeri kapanan veya işsiz kalan 100 binin üzerinde velinin çocuklarını kolejlerden alması an meselesi.

Covid-19 süreci bitse de 1,5 milyon öğrenci, 175 bin öğretmen ve 50 bin personel istihdam eden özel okulları ağır bir ekonomik kriz bekliyor. Bu noktada özel okullar için ne tür bir önlem alınacak? Ya da herhangi bir önlem alınacak mı?

Bunun yanı sıra akıllara da şu soru geliyor; okullar için tehlike arz eden Covid-19 kurslar için tehlike arz etmiyor mu? Hatta bünyesinde kurs olan bazı okullar öğrencilerini kurs merkezlerine aktararak yüz yüze eğitime devam ediyor. Şartlar böyle iken bu haksız ve tehlikeli rekabete yetkililer bir çözüm bulacaklar mı?

Özel okulların fiziksel şartları, kontenjanları, öğrenci sayıları, bahçe ve etkinlik alanları gibi birçok durum göz önünde bulundurulduğunda kurslarla kıyaslanamayacak kadar avantajlı olmasına rağmen Covid-19 riskinden dolayı açılmazken, teftiş ve kontrolü tam olarak yapılamayan, tek dersten kurs verebilme yetkisine sahip olmasına rağmen birçok dersten eğitim veren, iş hanlarında, apartman altlarında yer alan kurs merkezlerinde çocukların eğitim almaları ne kadar doğru ve mantıklıdır?

Yarın bir gün bundan kaynaklı ülke çapında yaşanacak yeni ve büyük bir dalganın sorumluluğunu kim üstlenecek?

Eğitimde bütünlük olmasını isteyen, çocuklarının bu haksız rekabet içerisinde zarar göreceğini düşünen ve kurs merkezlerinin – özel okulların durumunun yeniden değerlendirilmesini isteyen veliler bakanlığın yapacağı yeni açıklamaları bekliyor." ifadelerini kullandı. 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER RÖPORTAJ Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI