anani kanguru gibi ziplatip sikiyorum

Kılıçdaroğlu'dan 'imar affı' eleştirisi: İnsanlara evlerini mezar ettiler

Hatay'da depremzedeleri ziyaret eden ve partisinin bir çadırda düzenlediği MYK toplantısının ardından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin çürüdüğünü ve talimatların zamanında verilmediğini söyledi. İktidara "imar affı" konusunda da eleştiriler yönelten CHP lideri, "İnsanların oturdukları konutu onlara mezar ettiler, bir de üstüne para aldılar!" dedi. Kılıçdaroğlu, deprem raporlarının hükümet tarafından okunmadığını vurguladı.
 Tarih: 13-02-2023 10:08:28
Kılıçdaroğlu'dan 'imar affı' eleştirisi: İnsanlara evlerini mezar ettiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'da incelemelerde bulundu.

CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, depremde hayatını kaybeden CHP Payas İlçe Başkanı İlker Tellioğlu'nun Dörtyol'daki ailesi ve yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu ve başsağlığı diledi. Bu ziyarette Kılıçdaroğlu'na parti yöneticilerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, İskenderun ilçesini de ziyaret ederek, vatandaşlara başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu'nun yanında, parti yöneticileri ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yer aldı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu "Türkiye'nin deprem kuşağında olduğunu herkes biliyor. Son 10 aya bakın. Neredeyse tüm televizyon kanallarında deprem uzmanları konuşuyor. İnsanların oturdukları konutu insanlara mezar ettiler bir de üstüne para aldılar. Böyle bir siyaset olur mu? Bunun adına devlet diyorlar. Batsın böyle devlet yönetimi. Böyle devlet yönetimi olmaz" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra, partisinin Hatay’da bir çadırda gerçekleştirilen MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

"Devlette çürüme var dediğim zaman kızdılar. Bugün bu felaket bize devlette çürümenin nelere mal olduğunu gösterdi" diyen CHP lideri, kurtarılması gereken hayatların kurtarılamadığını, talimatların zamanında verilemediğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, "Devlet nefes almazsa sorunları çözemez. Sorun karşısında bürokrasi sessizliğini koruyor ve bir yerden talimat gelirse harekete geçiyorsa, o zaman devlet nefessiz kalıyor demektir. Güçlü devletin nefes alması lazım. Talimat gelmeden iş yapamam kavramı yoktur devlet yönetiminde. Çünkü devlet yönetiminde herkesin görevi yasalarla tanımlanmıştır. Devlet ayağa kalkamazsa devlette çürüme başlar. Nefessiz bıraktığını zaman devlette liyakat yok olur" dedi.

"İmar barışı"na dair de iktidara eleştiriler yönelten Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, uzmanların bu yönde uyarılar yaptığını belirterek, "Ama imar affı çıktı. İnsanların oturdukları konutu onlara mezar ettiler, bir de üstüne para aldılar!" dedi.

Kılıçdaroğlu, "‘Şimdi siyaset zamanı mıdır?’ diyenler oldu. Yediğiniz ekmeğin, içtiğiniz suyun fiyatını belirleyen siyasettir. Bir sorun var ve bu sorunu halk yaşıyorsa ben onun sesi olmak zorundayım. Aksi halde ben niye siyaset yapıyorum?"

Kılıçdaroğlu, "Devleti yönetmeyi bilmiyorlar" diyerek depremzedelerin yurtlara yerleştirilmesine de tepki gösterdi. CHP lideri, depremzedelerin yurtlar yerine Antalya gibi illerdeki beş yıldızlı otellere yerleştirilmesi çağrısı yaptı.

CHP lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

Devleti yönetmeyi bilmiyorlar. Devletin ne olduğunu bilmiyorlar. Devlet, saraydan ibaret değildir. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni siz nasıl böyle yönetirsiniz? Koskoca devlet bir kişinin kişisel hırsına alet olamaz.

Devlet adaletle yönetilir. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu, bir ülkenin can damarı olduğunu, eğitimsiz bir toplum olduğunun nerelere sürüklendiğini bunlar bilmiyor. Ama sözde devleti yönetiyorlar.

"TOPLUMA HESAP VERME ZORUNLULUĞUNUN ADI DEMOKRASİDİR"

Yönetenin, topluma hesap verme zorunluluğunun adının demokrasi olmadığını kimsenin unutmaması lazım. Böyle bir yönetimi hak etmiyoruz. Deprem kuşağında olduğumuzu bildiğimiz halde o deprem kuşağı üzerindeki kentleri büyütüyorsak, gerekli önlemleri alamıyorsak, siyaset, kısır bir anlayışla devleti yönetmeye kalkıyorsa bu tür felaketler her zaman kapımıza gelecektir. Biz devleti ve devlet bürokrasisini daha sağlıklı ve tutarlı bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Belki vatandaşlarımız şu soruyu sorabilirler: Efendim bu felaket yeni geldi. Hayır efendim. Devletin bürokrasisi, benim bildiğim, en az 500'ün üzerinde deprem raporu yayımladı. 500'ün üzerine! Belediyeler yaptılar bu çalışmaları, bakanlıklar yaptılar, üniversiteler yaptılar, meslek kuruluşları yaptılar bu çalışmaları. Hangi önlemlerin yapılması gerektiği tek tek yazıldı, çizildi. TBMM yaptı bu çalışmaları. 7-8 deprem raporu var en az Meclis'te. Bunlar okuma yazma bilmiyorlar ya. Alıp bir rapora bakmıyorlar bile."

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI