anani kanguru gibi ziplatip sikiyorum

İran Cumhurbaşkanı: Ukrayna savaşına ABD ve NATO kışkırtması neden oldu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, NATO'nun bölgede yayılmacı politikalarına karşı her zaman tetikte olunması gerektiğini belirterek, Ukrayna savaşını da ABD ve NATO'nun kışkırttığını söyledi.
 Tarih: 23-06-2022 12:59:09
İran Cumhurbaşkanı: Ukrayna savaşına ABD ve NATO kışkırtması neden oldu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tahran'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular ele alındı. Karşılıklı görüşmelerin iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini artırdığını belirten Cumhurbaşkanı Reisi, Tahran yönetiminin Moskova ile yeni stratejik ilişkiler kurmaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Reisi, "İşbirliği ve ortaklığımızı güçlendirmek ABD'nin ekonomik tekelciliği ve yaptırımları ile mücadelemizi güçlendirmektedir. ABD'nin bağımsız ülkelere karşı uyguladığı ekonomik baskılarla mücadelenin en iyi stratejik yöntemi işbirliğimizi artırmak" diye konuştu.

Reisi: Savaşı ABD ve NATO kışkırttı
Rusya-Ukrayna savaşına değinen Reisi, savaşın bir an önce sonlanması gerektiğini belirterek, "İran olarak savaşın bir an önce sonlanmasından yanayız. Bu konuda her türlü diplomatik çözüm yolu için yardım etmeye hazırız" dedi.

Reisi, NATO'nun bölgede yayılmacı politikalar izlediğini ve buna karşı her zaman tetikte olunması gerektiğini söyleyerek, "Ukrayna savaşına ABD ve NATO'nun kışkırtmaları neden oldu" dedi.

Lavrov: İran'ın Şangay İşbirliği Örgütü'ne üyeliğini destekliyoruz
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tahran yönetimi ile yeni stratejik işbirliğine hazır olduklarını belirterek, "İran ile işbirliğimizi ekonomi dahil birçok alanda geliştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İran'ın Şangay İşbirliği Örgütü’ne üyeliği hakkında değerlendirmede bulunan Lavrov, Tahran'ın bölgesel ve uluslararası konum ve rolünün önemini vurgulayarak, İran'ın Şangay İşbirliği Örgütü'ne üyeliğini desteklediklerini belirtti. 

  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI