смотреть порно онлайн

İdris Baluken: Biz değil güvenlik güçleri yargılanmalı

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Silvan’ı ziyaret ettikleri için HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, İdris Baluken ve 5 milletvekili yargılandığı davanın duruşması görüldü.
 Tarih: 30-09-2022 12:29:14
İdris Baluken: Biz değil güvenlik güçleri yargılanmalı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında ilçeye girişleri engellenen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demire Altan Tan, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Mehmet Ali Aslan ve Saadet Becerikli hakkında açılan davanın duruşması görüldü. “Görevi yaptırmamak için direnmek”, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla Silvan Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Çağlar Demirel hazır bulunurken, İdris Baluken tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı. Cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya bağlanması beklenen Figen Yüksekdağ’ın aynı saatlerde başka bir duruşmaya SEGBİS’le bağlanması nedeniyle duruşmaya bağlanamadı. 

İDRİS BALUKEN: GÜVENLİK GÜÇLERİ ŞİDDET KULLANDI


Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Muhammed Aydın ve milletvekillerinin avukatı Serdar Çelebi’nin hazır bulunduğu duruşmada savunma yapan İdris Baluken, “O dönem yapılan hukuksuz sokağa çıkma yasakları nedeniyle Silvan halkının yaşam ve barınma hakkı gibi birçok hayati öneme sahip hakları ellerinden alınmıştır. Ben ve diğer arkadaşlarımız Diyarbakır Milletvekili olarak Silvan halkının sesini duyurabilmek için, yanlarında olabilmek için olay günü Silvan’a gelmiştik. Heyet halindeydik. O gün itibariyle milletvekiliydim. Aynı zamanda grup başkan vekiliydim ve Barış Heyeti’nde bulunmaktaydım. Olayların olduğu zaman yasama dokunulmazlığımız mevcut idi. Dolayısıyla bu olaylar nedeniyle yargılama yapılamaz. Bu, bir siyasi tartışma konusudur. Biz bunu TBMM’de sürekli olarak dile getirdik. Olay günü Silvan’da sokağa çıkma yasağı olan mahalleler için herhangi bir tabela veya işaret bulunmamaktaydı. Anayasa'da güvence altında olan haklarımız için sesimizi duyurmaya çalıştığımız sırada güvenlik güçleri tarafından orantısız güç ve şiddet kullanılmıştır. Hatta Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ da ölümden dönmüştür. O gün herhangi bir şekilde güvenlik güçlerine saldırı olmamıştır. Aksine bu yargılamalar yapılacak ise güvenlik güçleri yargılanmalı. Zira orantısız güç ve şiddet kullanılmıştır” diye konuştu. 

‘GÜVENCEYE ALINAN HAKLAR ASKIYA ALINMIŞTI’
İlçedeki gerilimi azaltmak için mülki idare amirleriyle görüşmeler yaptıklarını ifade eden Baluken, “O dönem Silvan’da halkın yaşam hakkı, sağlık hakkı, barınma hakkı, iletişim hakkı ve eğitim hakkı başta olmak üzere anayasal güvence altına alınan hakları neredeyse tamamen askıya alınmıştı. İnsanlar dışarıya çıkamıyordu. Çocuklar eğitime gidemiyordu. Bebeklere mama dahi alınamıyordu. İnsanlar neredeyse evlerine hapsolmuştu. O nedenle mağduriyeti yaratan bu uygulamaların kabul edilemez olduğunu tüm kamuoyuna göstermek istedik. Söz konusu sokağa çıkma yasağı sınırları belli olan bir yasak durumu değildir. Diyarbakır’ın bazı yerlerinde iki yılı aşkın bir süre sokağa çıkma yasağı oldu. Birkaç gün olsaydı biz demokrasi ve diplomasi yoluyla en azından mağduriyetleri giderirdik” ifadelerini kullandı.
 
Güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanırken kimsenin zarar görmemesi için aracılık yapmaya çalıştıklarını dile getiren Baluken, iddianamede olayların çarpıtıldığını sözlerine ekledi. 

‘YAŞAM HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINMAK İSTENDİ’
HDP eski Milletvekili Çağlar Demirel de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanmalarında verdiği ihlal kararına işaret ederek, bu sürecin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edildiğine işaret etti. AİHM’in kararıyla haklarındaki dosyaların yasama dokunulmazlığı nedeniyle düşmesi gerektiğini ifade eden Demirel, “Ucu açık olan bu sokağa çıkma yasağı nedeniyle Silvan halkı çok fazla eziyet çekmiştir. Hastalar ilaç kullanamamıştır. İnsanlar dışarı çıkamamıştır. İnsanlar ailelerini görememiştir. Merak etmiştir. Yemek ihtiyaçlarını dahi karşılayamamıştır. Bizim de bölge milletvekilleri olarak insanların mağduriyetlerini gidermemiz gerekiyordu. O gün biz, milletvekili olarak Silvan’a geldik. Amacımız Silvan halkının mağduriyetlerini kamuoyuna yansıtmak, mağduriyetleri yerinde görmek ve de sorunlara çözüm bulmaktı. Bu hususta biz Meclis’te de birçok kez mağduriyetleri dile getirdik. İktidarla tartıştık. Ancak bir çözüm üretilmedi. 12 Kasım’daki olaylarda Eş Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın kafasına gaz mermisi isabet etmiştir. Bunu atan kolluk güçlerinin kim olduğunu bilmiyoruz. Tespit edilip edilmediğini bilmiyoruz. Ancak onlar yargılanmıyor. Biz yargılanıyoruz. O gün bizim yaşam hakkımız elimizden alınmak istendi" dedi.

‘İSMET GEZİCİ VURULDU’
Ailelerle iletişim kurmaya çalıştıkları sırada kendilerine ateş açıldığını dile getiren Demirel, “Biz oraya heyet halinde ve orada yakını olan insanlarla birlikte gittik. O ara kurşunlar kafamızın üzerinde uçuşmaya başladı. Kim attı o anda göremedik. Biz milletvekiliyiz diye bağırmamıza rağmen kurşun atılmaya devam edildi. Buna ilişkin görüntüler mevcuttur. Şu an mahkemeye göstermek istiyoruz. Daha sonra Silvan Kaymakamı tekrar bizim yanımıza telaşlı bir şekilde geldi. Herhangi bir şey oldu mu diye sordu. ‘Beni de yanlış yönlendirdiler arkadaşlar’ dedi. Ancak bu ‘arkadaşlar’ kimdi neydi hala açığa çıkmadı. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerlerde yaşamını yitirenler oldu. Bunlardan biri de İsmet Gezici isimli kadındır. Sokağa çocuğu çıktığında onu geri almak için dışarı çıktığında keskin nişancılar tarafından vurulmuştur. Kendisi bir annedir, bir kadındır. Aynı zamanda sokağa çıkma yasağının olmadığı bir kahvede zırhlı bir araç tarafından kahvede bulunan Mehmet Gündüz isimli şahısta vurulmuş ve yaşamını yitirmiştir. Zırhlı aracın plakasını verdiğimiz halde bugün onların yargılanması söz konusu değildir. O günkü Silvan Kaymakamı da bu süreci yakından takip etmiştir. Görüşmelerimize şahit olmuştur. Bu nedenle dönemin kaymakamının da tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz” diye konuştu. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Muhammed Aydın, şikayetlerinin devam ettiğini belirtti. Savunmaların ardından söz alan iddia makamı ise eksik hususların giderilmesini talep etti. Mahkeme, Figen Yüksekdağ’ın bir sonraki celsede SEGBİS üzerinden hazır edilmesi için talimat yazılmasına, İdris Baluken’in talebi doğrultusunda duruşmalardan vareste tutulmasına, diğer sanık milletvekillerinin beyanlarının alınabilmesi için yazılan talimatların dönüşünün beklenmesine ve Çağlar Demirel’in dönemin kaymakamının dinlenmesi talebinin beyanlar alındıktan sonra değerlendirilmesine karar vererek, davayı 26 Ocak’a erteledi. 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
 1. İYİ Partili Coşkun Yıldırım, İstanbul İl Başkanlığı'na adaylığını.. İYİ Partili Coşkun Yıldırım, İstanbul İl Başkanlığı'na adaylığını açıkladı

  Bakan Vedat Bilgin'den asgari ücret açıklaması Bakan Vedat Bilgin'den asgari ücret açıklaması

  İspanya'yı deviren Fas çeyrek finalde İspanya'yı deviren Fas çeyrek finalde

  AK Partililerin saldırısına uğrayan İYİ Partili Örs'e ilişkin Akş.. AK Partililerin saldırısına uğrayan İYİ Partili Örs'e ilişkin Akşener'den açıklama

  Galatasaray, Villarreal'e kaybetti Galatasaray, Villarreal'e kaybetti

  İBB, 10 bin taksiye ceza kesti İBB, 10 bin taksiye ceza kesti

  Meteoroloji'den kar uyarısı Meteoroloji'den kar uyarısı

  Babacan'dan Hüseyin Örs'e yapılan saldırıya ilişkin sert tepki.. Babacan'dan Hüseyin Örs'e yapılan saldırıya ilişkin sert tepki

  CHP'li Emre'den AİHM tazminatları çıkışı: Halkın vergileri ile ni.. CHP'li Emre'den AİHM tazminatları çıkışı: Halkın vergileri ile niye biz ödeyelim?

  Meclis'te Kürtçe konuşan HDP'li vekilin sesi kesildi Meclis'te Kürtçe konuşan HDP'li vekilin sesi kesildi

  Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı bugün Asgari ücret pazarlığında ilk toplantı bugün

 1. Polonya: Barış görüşmeleri Kiev'in rızasıyla yapılmalı Polonya: Barış görüşmeleri Kiev'in rızasıyla yapılmalı

  HDP'li Garo Paylan, EYT'li iki grup için kanun teklifi verdi HDP'li Garo Paylan, EYT'li iki grup için kanun teklifi verdi

  Uşak’ta ekmeğe dördüncü zam Uşak’ta ekmeğe dördüncü zam

  Rusya: NATO Ukrayna'ya savaşı dayatıyor Rusya: NATO Ukrayna'ya savaşı dayatıyor

  Maduro: ABD'nin yaptırımları hafifletmesi yeterli değil Maduro: ABD'nin yaptırımları hafifletmesi yeterli değil

  Asgari ücret görüşmelerinde ilk toplantı tarihi netleşti Asgari ücret görüşmelerinde ilk toplantı tarihi netleşti

  Kılıçdaroğlu, İspanya Başbakanı Sanchez ile görüştü Kılıçdaroğlu, İspanya Başbakanı Sanchez ile görüştü

  Numan Kurtulmuş: EYT'yle ilgili son noktaya gelindi Numan Kurtulmuş: EYT'yle ilgili son noktaya gelindi

  Çavuşoğlu: Diplomasiye şans verildiğinde çözüm mümkün Çavuşoğlu: Diplomasiye şans verildiğinde çözüm mümkün

  Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na: İspat etmezse şerefsizdir Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na: İspat etmezse şerefsizdir

  İbrahim Haskoloğlu'nun 12 yıla kadar hapsi istendi İbrahim Haskoloğlu'nun 12 yıla kadar hapsi istendi

 1. Menajer Serkan Polat anlattı: Oyuncu olmak isteyenler nasıl bir y.. Menajer Serkan Polat anlattı: Oyuncu olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

  Brezilya'nın Dünya Kupası kadrosu belli oldu Brezilya'nın Dünya Kupası kadrosu belli oldu

  Şükrü Özyıldız hastanelik oldu Şükrü Özyıldız hastanelik oldu

  Galatasaray, Başakşehir'e gol oldu yağdı Galatasaray, Başakşehir'e gol oldu yağdı

  Kripto para piyasasında düşüş sürüyor: Bitcoin 16 bin doların alt.. Kripto para piyasasında düşüş sürüyor: Bitcoin 16 bin doların altına indi

  12 Dev Adam, Sırbistan'a yenildi 12 Dev Adam, Sırbistan'a yenildi

  Tarkan filmlerinin Gosha'sı Eva Bender, yıllar sonra ortaya çıktı.. Tarkan filmlerinin Gosha'sı Eva Bender, yıllar sonra ortaya çıktı!

  Türkiye, İskoçya'yı 2-1 mağlup etti Türkiye, İskoçya'yı 2-1 mağlup etti

  PFDK’dan Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’a ceza çıktı.. PFDK’dan Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’a ceza çıktı

  Kristen Stewart yönetmenlik yolunda Kristen Stewart yönetmenlik yolunda

  Arka Sokaklar’a bir süre ara verildi Arka Sokaklar’a bir süre ara verildi

PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 16 11 1 4 24 9 37 +15
2 Samsunspor 15 7 2 6 25 13 27 +12
3 Çaykur Rizespor 15 6 1 8 22 11 26 +11
4 Pendikspor 15 7 3 5 21 10 26 +11
5 Keçiörengücü 15 7 3 5 26 19 26 +7
6 Bodrumspor 15 7 4 4 25 17 25 +8
7 Boluspor 15 7 4 4 15 13 25 +2
8 Manisa FK 15 6 3 6 22 20 24 +2
9 Bandırmaspor 15 6 3 6 19 19 24 0
10 Sakaryaspor 16 7 8 1 25 25 22 0
11 Altay 15 5 4 6 17 14 21 +3
12 Adanaspor 15 4 5 6 24 24 18 0
13 Göztepe 14 5 6 3 14 14 18 0
14 Tuzlaspor 15 4 7 4 17 21 16 -4
15 Erzurumspor FK 15 3 7 5 15 23 14 -8
16 Altınordu 15 3 9 3 14 27 12 -13
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 15 1 10 4 14 29 7 -15
19 Denizlispor 15 1 11 3 10 31 6 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Kocaelispor 17 11 1 5 36 17 38 +19
2 Bucaspor 1928 17 10 2 5 28 10 35 +18
3 İskenderunspor A.Ş. 17 10 3 4 25 14 34 +11
4 Karacabey Belediye Spor 17 8 2 7 24 14 31 +10
5 1461 Trabzon FK 17 8 3 6 19 11 30 +8
6 Ankara Demirspor 17 7 4 6 23 10 27 +13
7 Serik Belediyespor 17 7 4 6 25 21 27 +4
8 Van Spor FK 17 7 4 6 20 17 27 +3
9 Zonguldak Kömürspor 17 8 6 3 20 21 27 -1
10 Kırklarelispor 17 6 4 7 18 14 25 +4
11 Fethiyespor 17 6 8 3 20 26 21 -6
12 Sarıyer 17 4 5 8 20 24 20 -4
13 Kastamonuspor 17 5 7 5 16 22 20 -6
14 Etimesgut Belediyespor 17 4 8 5 19 25 17 -6
15 Adıyaman FK 17 3 7 7 15 23 16 -8
16 Balıkesirspor 17 4 9 4 13 22 16 -9
17 Kırşehir FSK 17 2 7 8 14 21 14 -7
18 Uşak Spor 17 3 10 4 12 25 13 -13
19 Diyarbekir Spor 17 1 10 6 14 29 9 -15
20 Pazarspor 17 1 11 5 11 26 8 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 15 11 2 2 21 7 35 +14
2 52 Orduspor FK 15 9 3 3 24 14 30 +10
3 Karaköprü Belediyespor 15 8 2 5 18 6 29 +12
4 Karşıyaka 15 8 4 3 16 7 27 +9
5 Belediye Kütahyaspor 15 7 3 5 22 15 26 +7
6 Ağrı 1970 Spor 15 7 3 5 15 9 26 +6
7 Belediye Derincespor 15 7 3 5 18 15 26 +3
8 Nevşehir Belediyespor 15 5 4 6 19 17 21 +2
9 Hacettepe 1945 15 5 5 5 18 19 20 -1
10 Elazığspor 15 5 7 3 16 24 18 -8
11 1954 Kelkit Bld.Spor 15 3 4 8 12 14 17 -2
12 1922 Konyaspor 15 5 8 2 15 21 17 -6
13 Çatalcaspor 15 4 7 4 17 18 16 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 15 4 8 3 11 18 15 -7
15 Şile Yıldızspor 15 2 5 8 13 15 14 -2
16 Yomraspor 15 2 8 5 10 17 11 -7
17 Edirnespor 15 3 11 1 11 23 10 -12
18 Eskişehirspor 15 2 10 3 16 33 9 -17
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/12/2022 Samsunspor vs Yeni Malatyaspor
 10/12/2022 Keçiörengücü vs Adanaspor
 10/12/2022 Tuzlaspor vs Çaykur Rizespor
 10/12/2022 Denizlispor vs Altay
 10/12/2022 Göztepe vs Manisa FK
 11/12/2022 Boluspor vs Bandırmaspor
 11/12/2022 Gençlerbirliği vs Erzurumspor FK
 11/12/2022 Altınordu vs Bodrumspor
 12/12/2022 Pendikspor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2022 Etimesgut Belediyespor vs Kırşehir Futbol Spor Kulübü
 11/12/2022 İskenderunspor A.Ş. vs Bucaspor 1928
 11/12/2022 1461 Trabzon FK vs Fethiyespor
 11/12/2022 Adıyaman FK vs Pazarspor
 11/12/2022 Ankara Demirspor vs Kırklarelispor
 11/12/2022 Diyarbekir Spor vs Sarıyer
 11/12/2022 Karacabey Belediye Spor vs Serik Belediyespor
 11/12/2022 Kastamonuspor vs Kocaelispor
 11/12/2022 Van Spor FK vs Uşak Spor
 11/12/2022 Zonguldak Kömürspor vs Balıkesirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/12/2022 Çatalcaspor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 10/12/2022 52 Orduspor FK vs Yomraspor
 11/12/2022 Belediye Derincespor vs Hacettepe 1945
 11/12/2022 Belediye Kütahyaspor vs Karşıyaka
 11/12/2022 Edirnespor vs Ağrı 1970 Spor
 11/12/2022 Elazığspor vs Eskişehirspor
 11/12/2022 Nevşehir Belediyespor vs Karaköprü Belediyespor
 11/12/2022 Yeni Mersin İdman Yurdu vs 1954 Kelkit Bld.Spor
 11/12/2022 1922 Konyaspor vs Şile Yıldızspor
 11/12/2022 1922 Konyaspor - Şile Yıldızspor Şile Yıldızspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  1922 Konyaspor yenilmez
 11/12/2022 Nevşehir Belediyespor - Karaköprü Belediyespor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Nevşehir Belediyespor yenilmez
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
 • YUKARI