anani kanguru gibi ziplatip sikiyorum

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 'aday' gündemli toplantısı başladı

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve ittifak senaryoları gibi kritik konuları masaya yatıracağı toplantısı HDP’nin ev sahipliğinde başladı.
 Tarih: 24-01-2023 14:53:47
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 'aday' gündemli toplantısı başladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Toplumsal Özgürlük Partisinin (TÖP)’ün oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçim sürecine ilişkin kritik değerlendirmeler yapacağı toplantısı başladı.

İttifak partilerinin genel başkanları, eş başkanları ve parti sözcüleri, toplantı öncesinde, kapatma davası sürecinde destek vermek amacıyla HDP grup toplantısına katıldı. İttifak temsilcileri grup toplantısının ardından Halkların Demokratik Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi. En önemli gündem maddelerinden biri ‘cumhurbaşkanı adayı’ olacak toplantıda ittifak temsilcileri, HDP’nin kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını açıklamasının ardından ortaya çıkan tabloyu ele alacak. İttifakın diğer partilerinin bu konudaki değerlendirmelerinin gündeme geleceği toplantıda temsilciler, ortak aday çıkarılması halinde, aday olarak görmek istedikleri isimlere dair öneriler sunacak.

KAPATMA İHTİMALİ 
HDP’nin kapanma ihtimaline karşı atılabilecek adımlar, olası bir kapatmanın seçim sürecine ve ittifak birlikteliğine etkileri masanın tartışacağı en önemli gündemlerden biri olacak.

Masanın bir diğer gündemi de parlamento seçimlerine nasıl bir ittifakla girilebileceğine dair formüller olacak. Seçimlere ittifak çatısı altında girmek, partilerin kendi logolarıyla girmesi ya da seçim bölgelerine göre ikili bir yöntem belirlenmesi gibi senaryolar masaya yatırılacak. Hangi senaryonun Meclis’teki sandalye sayısı açısından ittifak lehine olduğu konusunda fikir birliği aranacak.

HDP TEK LİSTEDEN YANA
Edinilen bilgiye göre HDP, kapatılmazsa HDP çatısı altında, kapatma olursa HDP’nin işaret edeceği partiyle tek liste halinde seçime gitmekten yana. Buna gerekçe olarak ise yeni ittifak yasası dolayısıyla aynı ittifak çatısı altında seçime girilse de ayrı listelerin ciddi milletvekili kaybına yol açması gösteriliyor. Hatta bununla ilgili çeşitli simülasyonların yapıldığı, tek liste halinde seçime girilmediği takdirde en az 5 milletvekili kaybı yaşanacağı kaydediliyor.

HDP’nin bu konuda kararlı olduğu ifade edilirken Eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da
“Emek ve Özgürlük İttifakı hangi parti ismiyle seçime girerse girsin, umarım durumun kritikliğini gözeterek tek milletvekili listesiyle girme kararı alır” mesajı paylaştı.

TİP PARTİ OLARAK GİRMEYİ TERCİH EDİYOR
Seçim simülasyonu çalışmalarını yürüten bir diğer parti de TİP. TİP seçimlere ittifak çatısı altında, her partinin kendi listeleriyle girmesinden yana görüş bildiriyor. EMEP’se ikili bir yöntem izlenmesi gerektiğini, bölgelere göre hesaplamalar yapılarak ittifak çatısı altında ya da partilerin kendi listeleriyle girilebileceğini söylüyor. 

Etiketler
  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI