Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hacıyev'den özel açıklamalar

Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev, son günlerde çok konuşulan 'kanlı' Dağlık Karabağ meselesi ile ilgili Ahsen Melek Kocatürk'e özel açıklamalarda bulundu.
 Tarih: 23-10-2020 16:00:00
Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hacıyev'den özel açıklamalar

 

Karabağ meselesiyle ilgili son günlerdeki gelişmeleri ve bu hadisenin başını kısaca sizden dinlemek istiyorum.

30 senedir beklenen bir gün deniyor… Ben cepheye gittim, oradaki askerler: "30 yıldır beklenen günü yaşıyoruz şu anda, cephede vatan aşkıyla gidiyoruz biz onların üzerine" diyorlar.

Konunun başındaki esas meseleyi ve böyle olma sebebini, Avrupa’nın duyarsız kalma ve göz yumma nedenini ve de bu bölgenin stratejik önemini anlatır mısınız?

30 yıldır Ermenistan, Azerbaycan halkına karşı bu taarruzu devam ettirmekte ve Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmaktadır. Bu 30 yıllık süre içerisinde Minsk Süreci oldu ama nihayetinde bir sonuca varılamadı. Burada da gördüğümüz gibi işgal ve taarruz olmasına bakmaksızın asıl amaç, bu sürecin uzatılmasıydı. Yani süreç ne kadar uzatılırsa Ermenistan’ın işgali o kadar güç kazanacaktı. Görünen o ki; Ermenistan’ın niyeti bu sorunu barış yoluyla çözmek değil, anneksiya yapmak. Yani statükoyu daha da güçlendirmek ve Azerbaycan’ın işgal edilen topraklarını benimsemek. Yani ilhak etme ve anneksiya etme siyasetini yürütmektedir. Son olarak da Ermenistan’da Paşinyan başa geldikten sonra zaten biz onun daha farklı bir siyaset yürütebileceğini düşünüyorduk. Çünkü Sarkisyan ve Koçaryan gibi öncekiler Azerbaycan halkına karşı savaşlara katılan ve aynı zamanda da savaş suçlusu olan insanlardı. Ancak Paşinyan’ın bir gazeteci olarak, bir medya-basın mensubu olarak farklı bir siyaset yürütebileceğini düşünüyorduk ama maalesef böyle olmadı. Biz ona birçok fırsat da verdik. 2018’de Bağımsız Devletler Birliğinin Duşanbe’de bir toplantısı olmuştu. O zaman kendisinin sayın Cumhurbaşkanımıza yaklaşarak “bu problemi çözelim, bana vakit lazım” dediğini de ayrıca hatırlatmak isterim. Biz onu da kabul ettik. Azerbaycan tüm süreçlerde yapıcı bir şekilde bu sorunu çözmeye çalıştı. Sonrasında ateşkesi daha da güçlendirelim dediler. Biz ona da olumlu yaklaştık. Peki bunun karşılığında ne gördük? Açıklamasında Karabağ Ermenistan’ındır dedi ve nokta. Bu artık diyaloğun bitmesi anlamına gelir. Onlar Karabağ derken yalnız Karabağ’ı değil, etrafındaki illeri de kastediyorlar. Sonra Ermenistan Savunma Bakanı, açıkça “bizim yeni askeri doktrinimiz; yeni topraklar yeni savaşlar” dedi. Yani onlar yeni savaşlar çıkarıp Azerbaycan’ın daha fazla toprağını işgal etme amacındalar. İstihbarat Bakanları ise açıklamasında bir karış toprağı bile geri verme niyetinde değiliz dedi. Yani bütün şansları, bütün fırsatları mahvetmiş oldular. Bir de Aralık ayında biz Azerbaycan-Ermenistan sınırında, Tovuz’da, Ermenistan’ın yine Azerbaycan’a bir taarruzuna şahit olduk. Bu sınırda ortaya çıkmış sıradan bir olay değildi. Bu, Ermenistan’ın planladığı ve bugün de devam eden büyük bir askeri operasyondu. Bunun da neticesi olarak, 27 Eylül’de yine Azerbaycan’lı sivillere saldırdıklarına şahit olduk. Bunun üzerine biz de böyle karar aldık, artık yeter dedik. Azerbaycan, barışa mecbur etmek için bu operasyonunu başlattı. Hedefimiz de işgal edilmiş toprakları işgalden kurtarmaktır. Ermeniler tarih boyunca Türk halkına yakın olduğu sürede hep huzurla yaşamıştır. Mesela burada şehrin içinde, Bakü’nün en güzel yerinde bile Ermeni kilisesi var. Azerbaycan Devleti restore ettirmiş, bakım yaptırmış. Her zaman aslında burada huzurla yaşıyorlar. Gizli müttefiklerinin oyununa geliyorlar galiba. Şimdi İran ve Rusya’yı onların arkasında gibi görüyoruz.

Rusya’yı bölgeye çekmek istiyorlar mı diyorsunuz?

Ermenistan’ın maalesef bugünle gelecekle değil daha çok geçmişle yaşamaya yönelik bir düşünce yapısı var. Yani, geçmişte Ermenilerin kolektif bir psikoloji olarak düşünceleri hala da yüzyıllar öncesinde kalmış, geleceğe bakamıyorlar. Bir sahte tarih yaratmışlar ve ona da hala inanmaya ve gerçekmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Mesela insana inanılmaz görünebilir ama hala büyük Ermenistan’ı kuralım, denizlerden denizlere geçelim mantığıyla yaşıyor bu insanlar. Bana göre onlar bunun gibi yalan arzularının kurbanı oldular. Ermenistan’ın bu siyasetine geldiğimizde ise tabii ki bu konuda da Ermenistan topraklarından Azerbaycan’a füze atışları yaparak siyasi ve askeri provokasyon amacını güttüler, burada da maksatları 3. tarafları sürecin içine dahil etmekti. Şimdiki Rusya’da da çok akıllı insanlar çalışıyorlar, onlar da çok güzel anlıyorlar. Birincisi, Azerbaycan ile Rusya arasında iyi bir ilişki var. Komşularla iyi ilişkilerin olması çok önemli. İkincisi, Rusya da Azerbaycan’ın stratejik önemini çok iyi anladı. Bunun Azerbaycan halkının davası olduğunu anlıyor, sadece devletin değil. Sizin de gördüğünüz gibi çocuk-büyük zengin-fakir demeden herkesin bir amacı var. Çünkü artık bu halkımızın bir talebi. Çünkü Rusya’daki ortaklarımız da bunun Azerbaycan halkının bir davası olduğunu ve herhangi bir hareketin Azerbaycan halkının hassas duygularına dokunabileceğini çok iyi anlıyorlar. O yüzden de Rusya çok dengeli ve temkinli bir konumda duruyor. Burada kardeş Türkiye için de, İran için de bilinmesi lazımdır ki; bölgede herhangi bir tansiyon artarsa bu herkes için rahatsızlık yaratacak bir konu. Bu yüzden biz gelecekte, kardeş Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliği bağlamında bu problemi genel olarak çözmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bunu için de her iki ülkenin katkıda bulunması bizim için çok önemli. Ancak, kardeş Türkiye’nin masada olması lazım.

Kesinlikle. Peki, İsrail’le Azerbaycan arasında güzel bir ilişki var. Bu konuda İsrail de Azerbaycan’ın haklı olduğunu söylüyor mu, arkasında duruyor mu?

Evet, İsrail ile Azerbaycan arasında iyi ilişkiler var. Yahudi halkı ile Azerbaycan’lılar arasında, yani aslında Türk halkları arasında hep iyi ilişkiler olmuş. Yahudi halkı da bunu hiçbir zaman unutmamış. Mesela Avrupa’da engizisyon devrinde, onların memleket olarak sığındıkları yer Osmanlı olmuş, Türkiye olmuş. Tarihte bizde burada bir anti-semitizm hiçbir zaman olmamış. O yüzden tarihi bir bağlılıkları var. Bunun esasında da bugün İsrail ile Azerbaycan arasında iyi ilişkiler var. Birbirimizi çok iyi anlıyoruz ve Azerbaycan’ın kardeş Türkiye ile de iyi ilişkileri var, İsrail ile de iyi ilişkileri var. Biz o yüzden dostumuz olan ülkelerin de birbirleri arasında dost olması için çok çalışıyoruz.

İsrail için Karabağ’ın bir özel bir önemi var galiba.

İsrail halkı her zaman, Yahudi halkının zor dönemlerinde Azerbaycan halkının onlara destek olduğunu görmüşler. Düşünüyoruz ki İsrail de bu mantıkla Azerbaycan’ı desteklemesi olabilir. Mesela kardeş Pakistan’ın da desteklemesi var, çok ülkeler var. Burada en esası hak ve adalet. Herkes hakkın ne olduğunu çok iyi anlıyor. Burada bu destekler de yalnız Azerbaycan olduğu için gelen destekler değil. Daha çok hukuku esas alan, adilliği esas alan bir yaklaşım var. Yani İsrail’in de yaklaşımı, kardeş Türkiye’nin de yaklaşımı kardeş olarak Azerbaycan’ı desteklemesinin yanında aynı zamanda mantıklı bir adillikten kaynaklanıyor. Bu anlamda Azerbaycan’ın davası hak davasıdır. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Bizim talebimiz Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılması.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Azerbaycan Devleti Cumhurbaşkanı birlikte Türk dünyasını harekete geçirebilirler. Biz böyle düşünüyoruz. Bu savaşta sizi en çok etkileyen olay nedir?

Bize en çok dokunan konulardan biri Ermenilerin sivil halkımıza saldırılarda bulunması. Gence’de bunu gördük. Bir-iki defa Gence’ye Scud füzeleriyle saldırıda bulundular. Zaten kendileri Scud füzelerinin ne kadar dehşetli bir silah olduğunu çok iyi biliyorlar. Onu kullanan insan da silahın hedefe neler yapabileceğini de çok iyi biliyor ama bunu da yaptılar. Bu Hocalı’dan gelerek Azerbaycan halkına karşı yapılan bir soykırım, terör ve Vandalizm politikasının bir devamı.

Bomba Gence’ye atıldı, sizin şehrinize. Biz gittik gördük orada gerçekten büyük bir felaket vardı. Sivil katliamına dünyanın susmasına ne diyorsunuz?

Bu her zaman böyle olmuş, çifte standartlar her zaman olmuş. Ermenilerin yaptıkları hep görmezden gelinmiş. Tabii ki bir sıra açıklamalar oldu, Avrupa Birliği ve benzeri bazı teşkilatlar tarafından. Ancak biz buna rağmen sivillerle savaşmayı istemiyoruz. Bizim niyetimiz de Ermeni sivilleri hedef almak değildir. Biz dövüş meydanında sözümüzü deriz. Azerbaycan askerlerinin de dövüş meydanında sözlerini söylediklerini ve demeye de devam ettiklerini düşünüyorum. Bugün de Sn. Cumhurbaşkanımız Zengilan’ın işgalden kurtarıldığını beyan etti.

Son olarak kardeş Türkiye medyasına ve her bir basın mensubuna da ayrıca teşekkürlerimizi bildirmek isteriz. Bu çağdaş savaşlar maalesef ki aynı zamanda enformasyon savaşıdır. Ermenistan tarafından da Azerbaycan’a karşı geniş bir kara propaganda yürütülmektedir. Bu yüzden Azerbaycan halkının sesinin dünyaya ulaştırılmasında, bu hak sesinin kardeş Türkiye vatandaşlarına ulaştırılmasında kardeş Türkiye medyası bizimle burada savaştadır, onlara da ayrıca teşekkürler… siz başta olmak üzere.

  YORUMLAR 0 Yorum YORUM YAP
Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER RÖPORTAJ Haberleri
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 25 17 5 3 50 19 54 +31
2 Beşiktaş 25 17 5 3 56 26 54 +30
3 Fenerbahçe 25 16 6 3 47 27 51 +20
4 Trabzonspor 25 14 5 6 32 24 48 +8
5 Alanyaspor 25 12 7 6 40 24 42 +16
6 Hatayspor 25 12 7 6 42 30 42 +12
7 Gaziantep FK 26 10 6 10 37 29 40 +8
8 Fatih Karagümrük 25 10 8 7 39 34 37 +5
9 Antalyaspor 25 7 6 12 24 29 33 -5
10 Göztepe 25 8 9 8 35 31 32 +4
11 Konyaspor 25 8 10 7 32 30 31 +2
12 Sivasspor 24 7 7 10 28 29 31 -1
13 Yeni Malatyaspor 26 7 9 10 33 35 31 -2
14 Kasımpaşa 25 8 12 5 29 40 29 -11
15 Çaykur Rizespor 25 6 10 9 30 42 27 -12
16 Kayserispor 25 6 12 7 17 30 25 -13
17 BB Erzurumspor 25 6 12 7 24 39 25 -15
18 Başakşehir FK 25 6 13 6 28 44 24 -16
19 Denizlispor 26 5 15 6 23 46 21 -23
20 Gençlerbirliği 25 5 14 6 21 46 21 -25
21 MKE Ankaragücü 24 5 14 5 27 40 20 -13
Takım O G M B A Y P AV
1 Giresunspor 23 16 2 5 38 14 53 +24
2 Samsunspor 23 14 2 7 41 21 49 +20
3 İstanbulspor 23 13 6 4 45 26 43 +19
4 Altınordu 23 12 6 5 35 30 41 +5
5 Adana Demirspor 23 11 6 6 38 23 39 +15
6 Ankara Keçiörengücü 23 11 7 5 30 16 38 +14
7 Altay 23 12 9 2 39 28 38 +11
8 Tuzlaspor 23 11 7 5 31 28 38 +3
9 Bandırmaspor 23 9 10 4 28 27 31 +1
10 Bursaspor 23 9 10 4 35 36 31 -1
11 Ümraniyespor 23 8 8 7 27 31 31 -4
12 Adanaspor 23 7 11 5 32 33 26 -1
13 Menemenspor 23 6 9 8 28 37 26 -9
14 Balıkesirspor 23 6 11 6 23 32 24 -9
15 Boluspor 23 6 12 5 21 27 23 -6
16 Akhisarspor 23 5 14 4 20 39 19 -19
17 Ankaraspor 23 3 15 5 13 37 14 -24
18 Eskişehirspor 23 1 15 7 15 54 7 -39
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 25 18 2 5 57 18 59 +39
2 Van Spor 25 14 6 5 40 23 47 +17
3 Bodrumspor 25 13 6 6 56 34 45 +22
4 Sakaryaspor 25 12 4 9 41 26 45 +15
5 Kırşehir Belediyespor 25 12 6 7 33 19 43 +14
6 Turgutluspor 25 14 10 1 34 38 43 -4
7 Serik Belediyespor 25 10 6 9 40 32 39 +8
8 Kırklarelispor 25 9 5 11 29 21 38 +8
9 Etimesgut Belediyespor 25 10 8 7 33 25 37 +8
10 Tarsus İdman Yurdu 25 10 9 6 36 32 36 +4
11 Pendikspor 25 11 12 2 44 31 35 +13
12 Pazarspor 25 10 11 4 37 39 34 -2
13 Sivas Belediyespor 25 8 8 9 39 32 33 +7
14 Karacabey Belediyespor 25 9 10 6 31 30 33 +1
15 1922 Konyaspor 25 7 13 5 31 33 26 -2
16 Bayburt Özel İdare Spor 25 8 15 2 29 43 26 -14
17 Kastamonuspor 25 6 13 6 22 37 24 -15
18 Mamak FK 25 6 14 5 24 63 23 -39
19 Elazığspor 25 7 15 3 32 51 21 -19
20 Kardemir Karabükspor 25 1 22 2 10 71 2 -61
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 20 13 2 5 26 12 44 +14
2 1928 Bucaspor 20 12 2 6 38 14 42 +24
3 Yeşilyurt Belediyespor 20 13 5 2 32 13 41 +19
4 Arnavutköy Belediye 20 10 5 5 30 19 35 +11
5 Ofspor 20 9 5 6 27 24 33 +3
6 Belediye Derincespor 19 7 4 8 29 17 29 +12
7 Artvin Hopaspor 20 7 8 5 26 33 26 -7
8 Edirnespor 20 6 7 7 23 24 25 -1
9 Fatsa Belediyespor 19 6 7 6 15 19 24 -4
10 Kızılcabölükspor 20 5 8 7 19 24 22 -5
11 Payasspor 20 5 9 6 23 28 21 -5
12 Nevşehir Belediyespor 20 5 10 5 19 20 20 -1
13 Antalya Kemerspor 20 5 10 5 18 33 20 -15
14 1877 Alemdağspor 19 5 10 4 23 34 19 -11
15 Çankaya FK 19 5 11 3 13 29 18 -16
16 Manisaspor 20 1 11 8 14 32 11 -18
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/02/2021 Fatih Karagümrük vs Alanyaspor
 27/02/2021 Hatayspor vs MKE Ankaragücü
 27/02/2021 Antalyaspor vs Başakşehir FK
 27/02/2021 Çaykur Rizespor vs Sivasspor
 27/02/2021 Galatasaray vs BB Erzurumspor
 28/02/2021 Göztepe vs Kasımpaşa
 28/02/2021 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 02/03/2021 Gaziantep FK vs Gençlerbirliği
 02/03/2021 Yeni Malatyaspor vs Beşiktaş
 03/03/2021 BB Erzurumspor vs Fatih Karagümrük
 02/03/2021 Yeni Malatyaspor - Beşiktaş Beşiktaş ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Beşiktaş yenilmez
 03/03/2021 Başakşehir FK - Konyaspor Başakşehir FK ligdeki son 8 maçında hiç kazanamadı  Konyaspor yenilmez
 03/03/2021 Sivasspor - Hatayspor Hatayspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Hatayspor yenilmez
 03/03/2021 Sivasspor - Hatayspor Sivasspor ligde evindeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Sivasspor yenilmez
 03/03/2021 MKE Ankaragücü - Galatasaray Galatasaray ligdeki son 7 maçını kazandı  Galatasaray kazanır
 03/03/2021 Kayserispor - Çaykur Rizespor Çaykur Rizespor ligde deplasmandaki son 10 maçında hiç kazanamadı  Kayserispor yenilmez
 03/03/2021 MKE Ankaragücü - Galatasaray MKE Ankaragücü ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Galatasaray yenilmez
 04/03/2021 Kasımpaşa - Trabzonspor Trabzonspor ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 04/03/2021 Fenerbahçe - Antalyaspor Antalyaspor ligdeki son 10 maçında hiç kaybetmedi  Antalyaspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/02/2021 Altınordu vs Ümraniyespor
 27/02/2021 Adana Demirspor vs Bandırmaspor
 28/02/2021 Ankara Keçiörengücü vs Samsunspor
 28/02/2021 Bursaspor vs Akhisarspor
 28/02/2021 Eskişehirspor vs İstanbulspor
 28/02/2021 Giresunspor vs Altay
 01/03/2021 Tuzlaspor vs Adanaspor
 01/03/2021 Menemenspor vs Boluspor
 01/03/2021 Balıkesirspor vs Ankaraspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/03/2021 Bayburt Özel İdare Spor vs Kastamonuspor
 04/03/2021 Bodrumspor vs Van Spor
 04/03/2021 Elazığspor vs 1922 Konyaspor
 04/03/2021 Karacabey Belediyespor vs Pazarspor
 04/03/2021 Kardemir Karabükspor vs Turgutluspor
 04/03/2021 Kırşehir Belediyespor vs Kırklarelispor
 04/03/2021 Mamak FK vs Tarsus İdman Yurdu
 04/03/2021 Pendikspor vs Eyüpspor
 04/03/2021 Serik Belediyespor vs Etimesgut Belediyespor
 04/03/2021 Sivas Belediyespor vs Sakaryaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/03/2021 Artvin Hopaspor vs Arnavutköy Belediye
 03/03/2021 Çankaya FK vs Antalya Kemerspor
 03/03/2021 Fatsa Belediyespor vs Edirnespor
 03/03/2021 Kızılcabölükspor vs Diyarbekirspor
 03/03/2021 Nevşehir Belediyespor vs Belediye Derincespor
 03/03/2021 Yeşilyurt Belediyespor vs Ofspor
 03/03/2021 1877 Alemdağspor vs Manisaspor
 03/03/2021 1928 Bucaspor vs Payasspor
 03/03/2021 Artvin Hopaspor - Arnavutköy Belediye Artvin Hopaspor ligdeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Artvin Hopaspor yenilmez
 03/03/2021 Çankaya FK - Antalya Kemerspor Çankaya FK ligde evindeki son 6 maçını kaybetti  Antalya Kemerspor kazanır
 03/03/2021 1877 Alemdağspor - Manisaspor 1877 Alemdağspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 03/03/2021 Kızılcabölükspor - Diyarbekirspor Diyarbekirspor ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Diyarbekirspor yenilmez
HABER ARŞİVİ
Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI