Bugun...
SON DAKİKA

YOL- UZLAŞIN!

 Tarih: 25-06-2015 11:04:00  -   Güncelleme: 26-06-2015 06:42:00
Süleyman Çetin

 

Seçmenler 7 haziran seçimleri ile partilere çok büyük mesajlar verdi; başkanlık, tek adamlık, sultanlık istemiyoruz! Parlamenter rejimin, demokrasinin rafa kaldırılmasını istemiyoruz, kutuplaşmış, kamplaşmış, bölünmüş ülke ve toplum istemiyoruz, yolsuzluk, hırsızlık, talan istemiyoruz, kavga, savaş, gerginlik istemiyoruz.  

 

Herkesin izlenimleri aynı; 7 haziran seçimlerinden sonra ülke derin bir oh! çekerek gevşedi. Gerginlikler bir anda ortadan kalktı, Çankaya ( ya da saray) iki gün sessizliğe gömüldü… Sonrasında seçim sonuçlarını değerlendiren iki satır yazılı bir açıklama ile yetinildi. “Milletimiz böyle istedi” Evet Milletimiz böyle istedi ve uzun süredir kutuplaşan ve kutuplaştırılmaya çalışan ülke derin bir nefes aldı, bir es verdi. Hatta tek başına iktidar olmazsa istikrar bozulur, döviz patlar, ekonomi dip yapar şeklindeki tahminler bile alt üst oldu. Ekonomi bile öyle gerilmişti ki seçimler onu da rahatlattı. Felaket tellallarının, oy simsarlarının oyunları tutmadı

 

Koalisyon belirsizlikleriymiş, Milletvekillerinin yemin etmesiymiş, Meclis Başkanı seçimleriymiş emin olun bunlar artık gerginlikten uzak keyifle izlenen demokrasi ve parlamenter sistemin gerekleri halini aldı. Hiç kimsenin şikayeti yok. Ancak Milletin bu seçim sonuçları ile istediği bir şey var: UZLAŞIN!!!

 

Siyasetçilerimiz hem seçim öncesi hem de seçim propagandaları sırasında birbirlerine karşı, öyle acımasız, öyle seviyesiz ve hakaret dolu söylemlerde bulundurlar ki, şimdi birbirlerinin yüzüne bakmak zorundalar. Kirli söylemlerini herkes halının altına süpürmek, tekrar cebine sokmak, denize atmak vs zorunda.  Devlet adamı, siyaset adamı kolay olunmuyor. Bizimkiler bir de nezaketi öğrenebilseler…

 

Birçok koalisyon seçeneği var. Bu seçenekleri değerlendirip, ülke yararına en uygun olanı kurmak zorundalar. En azından ve en kötü ihtimalle en az iki sene bu ülkeyi nefes aldırıp yeni bir seçim ortamına hazırlayıncaya kadar bir uzlaşı hükümeti kurulmak zorundadır. Eğer partiler uzun adamın beklediği gibi uzlaşamazlarsa, bu ülke tekrar bir seçimi kaldıramaz. Ülke kaynakları çar çur edilemez. Bunun en büyük vebali başta uzun adam olmak üzere herkesindir. Bu milletin elleri iki yakalarından inmez. UZLAŞIN!!!

  Bu yazı 16870 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI