Bugun...
Bizi izleyin:VARİSLER

Tarih: 08-02-2017 18:17:30 + -


Varisli damarlar asla göze hoş görünmemektedir. Esas itibariyle, büzülmüş, büyümüş damarlardır bu tür damarlar.


VARİSLER

                Varisli damarlar asla göze hoş görünmemektedir. Esas itibariyle, büzülmüş, büyümüş damarlardır bu tür damarlar. Gerçekten herhangi bir damar varise dönüşebilir. Ancak en çok etkilenen damarlar ağırlığın gün boyunca yüklenmiş olduğu bacaklarda ve ayaklarınızda denk gelirsiniz. Ayakta durma ve yürüme, harekatsiz kalma alt bedenin damarlardaki basıncı arttırmaktadır. Bazı damarlar küçüktür ve genelde örümcek damarları olarak bilinirler - daha küçük olan varis damar biçimi - diğerleri cildin yüzeyinde uzanan yamuklara benzemektedir.


                Eğer bu tür damarlara sahipseniz, bu damarların bir kısmının incittiğinin farkına varırdınız. Bazı varis damarları zararsızdır, bazıları ise ilerde tıbbi bir müdahale gerektirebilir veya dolaşım endişeleri gibi daha ciddi problemlere neden olabilir. Bazı insanlar için varis acı verici olabilir.

                Varisli Damarlarının Nedenleri

                Damarlar kalpten kanınızı dokularınızın geri kalanına kadar taşır. Damarlarınız tek yönlü valfler vasıtasıyla vücudunuzun geri kalan kısmından kalbe geri döner, böylece kan geriye doğru akamaz ancak kalbinize taşınır. Kan dolaşımı bu şekilde oluşmaktadır.

                Bununla birlikte, hastalıklardaki damarlar, kanın geriye akışına ve damarların içine boşaltılmasına izin veren zayıflatılmış valflere sahiptir. Bu venöz bir hastalıkla sonuçlanarak damarlarda biriken basıncın oluşmasına neden olur. Sorun, büyüdükçe, damarlarınızın esnekliklerini kaybederek gerilmelerine neden olabilir. Damarlarınızdaki duvarları zayıflatabilir. Kan damarlarda toplanır ve damarlar büyür ve varis haline gelir. Deoksijenasyona uğramış kan içerdikleri için mavi renktedirler hala akciğerler aracılığıyla tekrar dolaşıma girme aşamasındadır. Kişide oluşan sorun eğer kalıtsal bir durumdaysa  daha yüksek potansiyeldir.

                Varisli Damarların Belirtileri ve Semptomları

                Bu tür damarları önlemenin kararına varmadan önce işaretleri ve belirtileri inceleyelim. Çoğunlukla varisli damarlar herhangi bir ağrıya neden olmaz, bu nedenle belirtileri şunları içerir. Koyu mor veya mavi renkli damarlardır, bükülmüş ve şişmiş damarlardır. Ağrı ve rahatsızlık duyarsanız, bacaklarda acı hissi, alt bacaklarda yanma, zonklama, kas krampı ve şişme, oturduktan veya ayakta uzun süre durduktan sonra ağrının fazlalaşması, damarların birinde veya daha fazlasında kaşıntı, ayak bileğinin yakınında bulunan cilt ülseri, tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir damar hastalığına sahip olmanız anlamına gelebilir.

                Daha önce de belirttiğimiz gibi, örümcek damarlar var olan damarların en yaygın şeklidir. Cildin yüzeyine daha yakındırlar ve kırmızı veya mavi renktedirler. Bacaklarda bulunurlar, ancak yüzde de oluşabilirler. Adının sebebi örümcek gibi olmalarıdır.

                Koruyucu Önlemler

                Bu tip damarların tamamen önlenebilmesi szö konusu değildir. Kan dolaşımı ve kas sıklığını iyileştirmek, kesinlikle riski azaltabilir. Bunlar içinde egzersiz yapın, kilo kontrolünü yapın ve eğer fazla kilolarınız varsa bir an evvel kurtulmaya çalışın. Günlük yaşamınızda topuklu giymekten kaçının. Bacaklarınızı mümkün olduğunca kalp hizasından daha yüksekte tutmaya çalışın. Sürekli olarak sabit kalmaktan kaçının. İş sebebiyle sürekli ayaktaysanız kısa aralıklarla ayaklarını sırasıyla kaldırmaya çalışın. Ya da oturuyorsanız egzersizleri ihmal etmeyin.

 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Makale Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat