Bugun...
Bizi izleyin:Trump'ın Çin karşıtlığı Türk ev tekstiline yarayacak

Tarih: 07-01-2017 09:13:37 + -


Çinliler'den boşalacak Amerikan pazarına Türk ev tekstili girecek


Trump'ın Çin karşıtlığı Türk ev tekstiline yarayacak

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın, Trump ile birlikte Çin'in güç kaybedeceğini, ABD pazarında oluşacak açığın Türk ev tekstili sektörüne yarayacağını söyledi.

 

Yeni dönemde Türk ev tekstili sektörü pazar payının genişleyeceğini ve ihracatın artacağını belirten TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

"ABD Başkanı seçilen Donald Trump, Amerikan sanayisini tekrar büyük hale getirmek ve her Amerikalı'ya iyi bir maaş ve iyi bir iş sağlamaktaki kararlılığını göstermek amacıyla Ulusal Ticaret Komisyonu'nu kurdu. Kurulan komisyon, yerli üretimin desteklenmesi ve orta sınıfı yeniden güçlendirmesi için çalışacak. Bu gelişmenin bizi ilgilendiren kısmı komisyona Çin karşıtlığı ile bilinen Prof. Navarro'nun liderlik edecek olması.

 

 

Çin Halk Cumhuriyeti'nin ihracatının yüzde 90'ının ABD ile gerçekleştirildiği göz önüne alındığında tüm dünyada ölçek ekonomisini kaybedeceği, ihracat oranları düşeceği için güç sorunu yaşayacağı dolayısı ile maliyetlerin artacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. Komisyonun uygulayacağını belirttiği programı ile Çin, güç kaybedecek ve pazarda açık oluşacaktır. ABD pazarında oluşacak bu açığın Türk ev tekstili sektörü pazar payını genişleteceğini ve ihracatını artıracağını düşünüyoruz.

 

 

Avrupa'nın en büyük ev tekstili tedarikçisi konumunda bulunan Türkiye'nin Uzakdoğulu firmaların ürün kalitesini beğenmeyen gelişmiş ülkeler tarafından tercih edildiği ise bilinen bir gerçek. Türk ev tekstili sektörünün yıllık toplam ihracatı 2.776.590.611 Dolar iken, ABD'ye olan ihracatı 272.452.160 Dolar'dır. Sektörümüzün ihracat rakamları ve ülkelerin kalite standartlarının tercihlerine etkisi göz önüne alındığında önümüzdeki yıl ABD'de yaşanacak gelişmeler doğrultusunda ihracatımızın katlanarak artacağına inanıyor, dünya çapında pazar payımızı artırarak, hedeflenen rakamların üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz."


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler