Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   89,28
   % 0,01
   BIST
  • DOLAR
   3,66
   % 0,11
   Dolar
  • EURO
   3,91
   % 0,19
   Euro
  • ALTIN
   146,18
   % 0,09
   AltınTPIC’TE NELER OLUYOR?

Tarih: 09-01-2017 15:17:30 Güncelleme: 09-01-2017 15:24:30 + -


TPIC (Turkish Petroleum İnternational Company) çalışanlarının, 2016 yılı içinde birkaç defa yaşanan işten çıkarmalar yüzünden yeni yıla huzursuzluk ve endişeli bir bekleyiş içinde girdiği bildiriliyor.


TPIC’TE NELER OLUYOR?

 

TPIC çalışanları, Genel Müdür Mithat Cansız döneminde meydana gelen zincirleme işten çıkarmalar yüzünden çok sayıda arkadaşlarının mağdur duruma düştüğünü söylediler.

 

Son alarak Aralık ayı biterken izne ayrılan 20 TPIC çalışanının, daha görevlerinin başına dönmeden işlerine son verildiğini anlatan çalışanlar; arkadaşlarının, kurumdan atıldığını evlerine gelen tebligatla öğrendiğini ifade ettiler.

 

Sözleşmeleri iptal edilmek suretiyle işten atılanlar ise kendilerine tazminat ödenmemesinden ve yıllarca sarf ettikleri emeğin bir yöneticinin tasarrufuyla boşa gitmesinden şikâyet etti.

 

İşten atılan TPIC çalışanları, ilgili mahkemelere başvurduklarını ve haklarını yargıda arayacaklarını kaydettiler.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışanlarının iddiasına göre ise TPIC’den işten atılan personelin yerine  sözleşmeli olarak şimdiden 30 kişi istihdam edildi.

 

Bakanlık çalışanları; yetersiz performans gibi bahanelerle TPIC’te sürdürülen işten atmalarının arkasında kadrolaşma çabalarının yattığını, konunun FETÖ soruşturmalarıyla bağlantısı olmadığını öne sürdüler.

 

Bu arada TPIC Genel Müdürü Mithat Cansız’ın, Bakanlık müşavirliğine alındığı ve bu göreve vekâleten Ahmet Türkoğlu’nun getirildiği öğrenildi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında kızağa çekilen Mithat Cansız’ın, Bakan Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilindiği ancak TPIC’teki personel politikaları ve başarısız icraatı yüzünden gözden düştüğü iddia ediliyor.

 

TPIC HAKKINDA

 

TPIC (Turkish Petroleum International Company), 1988 yılında petrol endüstrisinin bütün değer zincirinde faaliyet göstermek üzere Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) bağlı bir şirket olarak kuruldu.


Temel faaliyet alanları:

 

Arama
Petrol Sahası Hizmetleri
Ham Petrol ve Petrol Ürünleri Ticareti
Akaryakıt Dağıtımı (TPPD)
Denizcilik Yakıtları
Depolama

 

TPIC, petrol endüstrisinin bütün alanlarında arama, sondaj, petrol sahası geliştirme, üretim, taşıma, rafinaj, ham petrol ve petrol ürünleri ticareti ve pazarlaması alanlarında faaliyet gösteriyor. Akdeniz, Ortadoğu ve Hazar Bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye dâhil olmak üzere; Kazakistan, Türkmenistan, Suriye, Irak, KKTC, Venezuela ve Kolombiya’da faaliyetleri devam ediyor.


TPIC, Türkiye’nin petrol ve doğal gaz altyapısını (yüzey tesisleri, boru hatları, rafineriler) inşa eden TPAO’nun bilgisini ve tecrübelerini uluslararası piyasalarda kullanmakta ve jeofizik hizmetleri (2B ve 3B veri toplama, proses ve yorum), petrol sahası hizmetleri (sondaj, kuyu tamamlama), petrol sahası yüzey tesisleri, boru hatları, petrol/gaz pompalama istasyonları, rafineri (inşaat, geliştirme, modernleştirme, bakım ve onarım) projelerinde müteahhitlik hizmetleri veriyor. Arama/üretim sahalarında operatörlük yapıyor ve ham petrol/petrol ürünleri ticareti faaliyetlerinde de bulunuyor.


TPIC; Türkiye’den başka Kazakistan, Suriye, Irak ve sahalarda arama ve üretim faaliyetlerinde bulundu. Bu ülkelerde hâlâ petrol sahası hizmetlerini (sondaj, kuyu tamamlama, çimentolama, wireline), ham petrol ve petrol ürünleri ticareti faaliyetlerini sürdürüyor.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
 • Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
  Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
 • Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
  Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
 • Silopi saldırılarının tahribatları
  Silopi saldırılarının tahribatları
 • Türkiye'den 1 Mayıs manzaraları!
  Türkiye'den 1 Mayıs manzaraları!
FOTO GALERİ
YUKARI