Bugun...
Bizi izleyin:Sultanahmet Katliamı AKP ve RTE’nin Yeniden Yapılandırma Projesiyle Örtüşüyor

Tarih: 12-01-2016 16:25:29 Güncelleme: 14-01-2016 13:00:29 + -


Dünya kamuoyunda IŞID eksenli “terör” saflaşmalarının yarattığı etkinin gölgesi AKP yönetiminin yeniden yapılandırma faaliyetlerini kolaylaştırıcı bir işlev gördü.Sultanahmet’te katliamı kimin yaptığı artık bu tür eylemlerde görüldüğü üzere çok fazla önem taşımıyor. IŞID söz konusu olduğunda bu türden katliamların yaşandığı eylemler hiç üstlenilmedi.

Burada AKP’nin dönüştürdüğü güvenlik aygıtının önceden tesbit edilmelerine ve bir kaç gün öncesinde “Türkiye’de kısa süre içerisinde yeni patlamaların olabileceğine” dair medyaya açıktan yansıyan bilgilere rağmen önleyici bir tedbir almayı istemediği çok net görülmektedir.

Haliyle böylesi bir durumda (turizmin darbe yemesi mevzusu bir yana) AKP faşizminin bu eylemin yarattığı atmosferi daha öncelerinde görüldüğü üzere, ilk olarak kendisi açısından yeni “mağduriyetler” yaratmak için kullanacağı bir gerçek.

Dünya kamuoyunda IŞID eksenli “terör” saflaşmalarının yarattığı etkinin gölgesi AKP yönetiminin yeniden yapılandırma faaliyetlerini kolaylaştırıcı bir işlev gördü.

Şimdi AKP yönetimi bu tablonun yarattığı siyasi iklimin meyvelerini toplamak amacıyla elinin daha bir serbest kalacağını düşündüğü bir argümana daha sahip oldu.

RTE öncülüğünde deklare edilen yeniden yapılandırma programı epeyce bir süredir her düzeyden muhalefetin kriminalize edilmesini, ezilmesini amaçlayan dinsiz vatan hainleri ve vatansever müslümanlar eksenli bir söylemle geliştirildi. Bu konuda çok ileri adımlar atıldığı biliniyor.

Bu manada faşizmin bir ayı aşkın bir süredir “terörle mücadele” kapsamında kürt halkı üzerinde yoğunlaşan kıyım ve boyun eğdirme operasyonları uluslararası düzlemde devleti caydırıcı hiç bir negatif etki yaratmadığı gibi çoğunlukla suskunlukla geçiştirildi.

Açıkçası Sultanahmet katliamı, faşist devlet aygıtının açık/gizli organlarının desteği olsun olmasın, ancak bu kadar ısmarlama olabilirdi.

AKP faşizmi bu katliamın canlandırdığı “terör” argümanı üzerinden “meramını” daha rahat anlatabileceği ortam yakalamış durumdadır.

Bu bağlamda AKP tarafından tüm Türkiye sathında yaygınlaştırılacağı ilan edilen “terörle mücadele” operasyonlarının gerekçelendirilmesi anlamında bir sıkıntı yaşamayacağı gözükmektedir.

Günün sonunda Türkiye neye hangi ülkeye benzetilecek bilmiyorum. Bu konuda uzunca bir süredenberi papatya falı misali değerlendirmeler yapıldı.

Türkiye, Lübnan, Pakistan veya başka bir şey olur mu? Bunlar hiç bir anlamı olmayan benzetmeler.

Bugün açısından önemli olan, bunlara işaret etmekten ziyade Türkiye’nin içine sokulduğu kanlı girdaptan çıkılması için mücadele etmenin, tavır almanın, bu amaçla daha geniş birliktelikler yaratmanın gerekliliğidir.

Türkiye’nin açık faşizmin kurumsallaşması anlamında çok daha hızlı bir dönüşüm sürecine gireceği bu katliamın en somut sonucu olarak kaydedilmelidir.

AKP ve RTE’nin bunun keyfini sonuna dek çıkaracaklarından emin olabiliriz!

                                      

                                   
Kaynak: Ahmet Akif Mücek

Editör: Ahmet Akif MücekEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler