Bugun...
Bizi izleyin:Subay ve astsubay adayları orduya geri dönmeyi bekliyor!

Tarih: 04-01-2017 14:49:51 + -


15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında 675 sayılı KHK ile ordudan ihraç edilen hava subay ve astsubay adayları, görevlerine geri dönmeyi bekliyor.


Subay ve astsubay adayları orduya geri dönmeyi bekliyor!

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sözleşmeli subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak üzere her yıl yapılan sınavların sonuncusu 2016 yılında gerçekleşti.

 

Üniversite mezunlarından durumu uygun olup TSK tarafından açılan sınava giren 8.000 kadar genç, adaylık için yarıştı.

 

Sınava girenler arasından 244 kişi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde sözleşmeli subay ve astsubay olmaya hak kazandı.

 

Sınavda başarılı olan adaylar için 12 Temmuz’da kurs ve eğitim süreci başladı.

15 Temmuz’da Darbe Girişimi yaşandı ancak adayların kurs ve eğitimi devam etti.

 

Bu süre zarfında adaylara maaşları da ödendi.

 

140 gün kadar süren kursları tamamlanan hava subay ve astsubay adayları atama beklerken, 29 Ekim’de çıkarılan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmeli subaylık süreçlerinin sonlandırıldığı ve ordudan ihraç edildikleri bildirildi.

 

Böylece 101’i subay ve 143’ü astsubay olmak üzere 244 kişi, daha tayin edilmeden ordudan ihraç edildi.

 

Manşet Haber'e konuşan bazı aileler; evlatlarının, TSK bünyesinde üniforma giyerek vatana hizmet etme hayalleri kurarken ihraç edildiğini ve bu yüzden büyük üzüntü içinde olduklarını söylediler.

 

Kendilerinin de çocuklarının da FETÖ/PDY yapılanmasıyla ilgisinin olmadığını kaydeden aileler, “Adalet herkese lazımdır. Devletimizden, suçluyla masumu ayırmasını ve bu soruna bir çözüm bulmasını bekliyoruz.” diye konuştular.

 

İnsan haklarını savunmanın İslam’ın gereği olduğunu belirten aileler, yasal haklarının elinden alınmasından dolayı çocuklarının mağdur duruma düştüğünü anlattılar.

 

Aileler, haklarını yargıda aramak üzere mahkemeye başvurduklarını ve adalete inanmak istediklerini ifade ettiler.

 

 

675 sayılı KHK, hangi hükümleri içeriyor?

 

29 Ekim 2016 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı: 29872

675 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA BAZI TEDBİRLER ALINMASI HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

 

Olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirler alınması; Anayasa'nın 121. maddesi ile 25/10/1983 tarihli ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 4 üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca 3/10/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

 

Kamu personeline ilişkin tedbirler


MADDE 1- (1) Terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan ve ekli (1) sayılı listede yer alan kişiler kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır. Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmaz. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilir.


(2) Birinci fıkra gereğince kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkümiyet kararı aranmaksızın, rütbe ve/veya memuriyetleri alınır ve bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmezler; bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler; bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır. Bunların silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar. Bu kişiler hakkında bakanlıkları ve kurumlarınca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulur. Bu bildirim üzerine pasaport birimlerince pasaportlar iptal edilir.
(3) Birinci fıkra kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar, varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar.

 

Emekli Emniyet Teşkilatı personeline ilişkin tedbirler


MADDE 2- (1) 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun 55. maddesinin ondokuzuncu ve yirminci fıkraları ile geçici 27. maddesi uyarınca resen emekliye sevk edilenler, kendi isteğiyle emekli olanlar veya Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü hükümlerine göre meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY terör örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan ve ekli (2) sayılı listede yer alanların rütbeleri alınır. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata ve kamu görevlerine yeniden kabul edilmezler, doğrudan veya dolaylı görevlendirilemezler; ayrıca bunlar uhdelerinde taşımış oldukları mesleki unvanları ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan ve sıfatlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar. Bu kişilerin uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır. Bunların silah ruhsatları, emekli polis kimlikleri, gemi adamlığına ilişkin belgeleri, pilot lisansları ve ilgili pasaport birimlerince pasaportları iptal edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler