Bugun...
Bizi izleyin:NASA büyük 'su keşfini' duyurdu

Tarih: 29-09-2015 09:52:28 + -


NASA, Mars'ta yapılan en son keşfi özel bir açıklamayla duyurdu. Gökbilimciler, Kızıl Gezegen'de sıvı su akışı olduğunu belirtti.


NASA büyük 'su keşfini' duyurdu

NASA, Mars Yörünge Kaşifi (MRO) uydusu tarafından elde edilen fotoğraflarda sıvı su akışına ait izler bulunduğunu tespit etti. Yapılan açıklama, kutup ve ekvator bölgelerinde buzul olduğu bilinen gezegende sıvı halde su bulunduğunu da ortaya koydu ve yaşam olasılığını daha da güçlendirdi. 

MRO tarafından 2011'den bu yana elde edilen fotoğraflarda tespit edilen çizik şeklindeki yapıların, tuzlu sıvı su akışıyla oluştuğuna kesin gözüyle bakılıyor. Mars'ın orta enlemlerindeki yamaç bölgelerde öne çıkan karanlık çizgiler halindeki yapıların, gezegenin bahar aylarının sonunda oluşmaya başladığı ve sıcak aylarında su akışına tanık olduğu anlaşıldı. 

Mars yüzeyindeki karanlık çizgiler sıvı su akışından kaynaklanıyor.[Fotoğraf: NASA]
 

Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmada, gökbilimciler modern günümüzde Mars'ın yüzeyinde su akışı olduğuna dair ilk 'yörünge bulgusunu' elde ettiklerini belirtti. Araştırmada yer alan Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden Lujendra Ojha, 'Mars'ın elde edilen son delillerle sanılandan daha çok yaşama olanak sağladığını' söyledi. 

Ojha, 2011'den bu yana sürdürülen çalışmalar kapsamında, karanlık çizgilerin oluştuğu dört farklı bölgeye ait çok sayıda fotoğrafın analiz edildiğini ve sıvı su tespitinin uzun çalışmalar sonunda geldiğini belirtti. Söz konusu akıntı çizgilerinin 0,5 ile 5 metre genişliğinde olduğu ve yüzlerce metre uzunluğa erişebildiği belirtildi. 

Yeni keşif hakkında açıklama yapan Arizona Ünivesitesi'nden Alfred McEwen, "Yapılan uzun araştırmalar sonucunda yapılabilecek en iyi açıklama, tuzlu su akıntısı olduğu yönünde" ifadesini kullandı. 

Canlı yayında açıklama yapan NASA Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green de, "Söz konusu şartlar altında Mars'ta sıvı su bulundu" ifadesini kullandı.

Mars yüzeyindeki su akıntısı izleri birçok bölgede gözlemlendi.[Fotoğraf: NASA]
 
NASA, yıllar süren araştırmalar sonucunda çizgilerin su varlığına işaret ettiğini yapılan kimyasal analizlerle doğruladıklarını açıkladı. MRO üzerinde bulunan CRISM donanımı ile yapılan analizler çizgilerin su molekülleri barındırdığını gösterdi. Görünür-kızılötesi spektrometre ile yapılan analizler, Mars'ın sıcak aylarında akıntı çizgilerinde sulu tuz kristalleri oluştuğunu gösterdi.

Curiosity uzay aracı da kısa süre önce Mars yüzeyinde sıvı oluşumu yaşanıyor olabileceğine dair bulgular elde etmişti. Gökbilimciler, halen mikrobiyolojik yaşam saklıyor olabileceği düşünülen Mars'ta bu ihtimalin artık çok daha yüksek olduğunu düşünüyor. 

 

 

Bilim insanları, Mars'ın ekvator bölgesinden orta enlemlerine kadar birçok noktada keşfedilen tuzun perklorat ile bağlantılı olduğunu açıkladı. Mars'ta yaygın olarak bulunan ve klor içeren perkloratların, yüzeydeki sıvının donma noktasını 0 dereceden -32 dereceye kadar indirdiğini belirtti. 

 

Perkloratların Mars atmosferindeki sıvıya da emebileceği ancak keşfedilen akıntıların kaynağının henüz kesin bilinmediği ifade edildi.

 

Mars'ın yamaçlarındaki 100 metreye uzanan akıntıların su içerdiği doğrulandı. Fotoğraftaki mavi bölgeler ise piroksen mineralinenişaret ediyor.[Fotoğraf: NASA]

 

Mars'ın yüzeyi altında jeolojik faaliyetlerin çok daha güçlü olduğuna işaret eden keşfin, Kızıl Gezegen'in koloni haline getirilme süreci için de iyi bir işaret olduğu belirtildi. Yapılacak yeni keşiflerle, Mars'a ayak basacak ilk insanların kolayca erişebileceği yeni su kaynakları bulunabileceği ifade edildi. 

NASA, Mars'ta keşfedilen kaynakların gezegene yapılacak görevleri için kritik önem taşıdığını belirtti. Gezegende sıvı su bulunmasının yanı sıra karbondioksit, nitrojen ve hidrojen bulunduğunu belirten gökbilimciler, roket yakıtı bile üretme imkanı olacağını belirtti. 

Mars 2020 keşif robotuyla Mars'taki karbondioksiti oksijene çevirecek ilk deneyleri yapacaklarını belirten NASA, robotun aynı zamanda radarıyla yeraltındaki faaliyetleri analiz edeceğini ifade etti. 

 

 Kaynak: Al JezaaraFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat