Bugun...
Bizi izleyin:Namık Havutça: ''Karayolları Bu Sistemle Vatandaşı Soyuyor!''

Tarih: 27-02-2017 15:19:33 + -


CHP Balıkesir Milletvekili Av Namık Havutça,Karayolları Genel Müdürlüğünün kurduğu sistemlevatandaşı HGS ve OGS cezalarıyla resmen soyduğunu ifade etti.


Namık Havutça: ''Karayolları Bu Sistemle Vatandaşı Soyuyor!''

Havutça yaptığı yazılı açıklamada Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan’ı, vatandaşı soymaya yönelik kurulmuş olan bu sistemi değiştirmesi gerektiği yönünde uyardı.

 

Birçok araç sahibini mağdur eden bu sistemin biran önce düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Havutça konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;

 

“HGS ve OGScezalarından genellikle vatandaşın haberi yok. Bir yıl sonra iki yıl sonra ceza tebligatı ile karşılaşan vatandaş geçiş bedelinin on katının yanı sıra faiziyle beraber çok yüklümeblağlar ödemek zorunda kalmakta veya icralıkta olmaktadır. Ulaştırma Bakanlığının bir birimi olan Karayolları Genel Müdürlüğünün uyguladığı bu sistem adeta vatandaşı soymaya yönelik bir şekilde işlemektedir. Vatandaşın suçu olmadan, arızalı cihazlardan kaynaklı yada yanlış okunan plaka nedeniyle veya bankaların hataları yüzünden OGS veya HGS den aldıkları cezalara itiraz edecekleri bir muhatap bulamadıkları gibi dilekçelerine yada başvurularına Ulaştırma Bakanlığı tarafından cevap verilmemektedir.Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bu soruna Ulaştırma Bakanlığı tarafından bir an önce çözüm bulunması gerekmektedir

 

Ulaştırma Bakanını ve yetkililerini göreve davet ediyorum;

 

Araç sahiplerine ödeme indirimi, itiraz ya da mahkemeye başvurma gibi yasal haklarını kullanmaları için yeniden süre verilmesi, haksız kesilen cezaların iptali, ceza tutarlarında indirim gibi yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kesilen cezaların süresinde vatandaşa tebliğ edilmesi yada cep telefonlarına SMS yoluyla bilgilendirme yapılması gerekmektedir.Vatandaş cezayı PTT yoluyla öderken bile birçok zorlukla karşılaşmakta. Bilişim çağını yaşadığımız bu dönemde Kara Yollarının köhneleşmiş bu sistemi devam ettirmesine anlam veremiyorum.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
 • Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
  Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
 • Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
  Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
FOTO GALERİ
YUKARI