Bugun...
Bizi izleyin:Namık Havutça:“ Erdoğan’nın savaş planları var”

Tarih: 16-12-2016 16:43:14 + -


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli seferberlik ilan etmesi tepki çekti. CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Erdoğan’ın OHAL ve sıkıyönetimi aşan bir süreci başlattığını ifade etti.


Namık Havutça:“ Erdoğan’nın savaş planları var”

Sözcü Gazetesinden Başak Kaya’ya konuşan Havutça, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı ülkede her şeye kendisi karar vermek istiyor, bundan ötürü de TBMM’yi baypas ederek bölgedeki savaş planları için bu karar yetkisinin kendisinde olmasını istiyor.

 

OHAL ve sıkıyönetimi geride bırakan ve temel hak hürriyetlerin kullanılmasını durduran seferberlik ilanı savaş gerektirecek durumların baş göstermesi halinde ilan edilir. Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu’nun da görüşünü aldıktan sonra genel veya kısmi seferberlik ilanına karar verir. Kararda seferberlik uygulanmasının başlayacağı gün ve saat belirtilir. Bu karar, derhal Resmi Gazete'de yayımlanır ve aynı gün Meclis’in onayına sunulur. Cumhurbaşkanı çağrı yapabilir, ilan etmek Meclis’in yetkisindedir.

 

Erdoğan’a OHAL’den sonraki bir adım olan sıkıyönetim de yeterli gelmemiş ki şimdi de seferberlik ilan ediyor. Anayasamıza göre seferberlik ilan edildiğinde temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması gündeme gelir. Temel hak ve hürriyetlerin kullanılması kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler alınabilir.

 

Erdoğan, yasama, yürütme ve yargının tamamen kendisine bağlanması istiyor. Fiili durum başkanlık denerek anayasayı ihlal edenler, işlerine geldiğinde o ihlal ettikleri anayasayı öne sürüyorlar. Ancak seferberlik ilanı savaş açma yetkisi olan Meclis’in elindedir. Erdoğan’ın bu ifadesi fiilen kullandıkları yetkilerini referandumdan sonra parlamentoyu yok edeceği, halk iradesine saygı duymayacağını açıkça ilan etmesidir. Hukuk dışıdır. Çağrı yapabilir ama karar veremez, ilan edemez. Türkiye’de tek adam diktasının başladığının göstergesidir.

 

 

Erdoğan, güvenlik güçlerine “Yetkilerinizi sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyin” diyor. Yetkisini kullanman mı varmış ya da terörle mücadelede zafiyete neden olan bir eksik mi varmış. Varsa tamamlayalım. Terör örgütleriyle mücadele hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunun da tek adresi TBMM’dir. Bu açıkça hukuk dışı bir çağrıdır. 

 

 

 
Editör: Ali Emre AyFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler