Bugun...
Bizi izleyin:Namık Havutça: ''Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Nedir Bu Gönen Çayının Hali!”

Tarih: 10-05-2017 10:35:39 + -


“Gönen Çayındaki kirliliği ve etrafına saçtığı büyük tehlikeyi umursamayan yöneticilerin buradaki halka hesap vermesi gerek! Bölge halkını göz göre göre zehirliyorsunuz!”


Namık Havutça: ''Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Nedir Bu Gönen Çayının Hali!”

Bu iddialı sözlerin sahibi CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça,  Gönen Çayında yaşanan kirliliğin boyutlarının dehşet verici olduğunu, bölgede yaptığı incelemelerde ise; Çayının etrafında bulunun fabrikaların arıtmalarını kullanmayarak pis dejarz sularını direk akarsuya boşaltıp bölge halkının sağlığı üzerinde dolaylı ve direkt olarak büyük tahribatlar yarattığını ifade etti. Havutça “ Yaptığım incelemelerde şunu gördüm ki; Gönen Çayı artık eski Gönen Çayı değil. Maalesef şimdilerde etrafına zehir saçmakta” dedi.

 

Havutça, “Gönen’deki kirliliğin durması ve bakanlıkların harekete geçmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın; ‘Nedir bu Gönen Çayının hali Veysel veya Mehmet?’ mi demesi gerek” diyerek Saraya ve bakanlıklara imalı bir mesaj verdi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından şok itiraf;

 

“Gönen Çayının ana kirleticisi unsuru Gönen İlçe kanalizasyon atık sularıdır” diyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AKP’li belediyenin Gönen Çayını kirlettiğini ve gereken önlemleri almadığını itiraf etti.

 

Havutça’nın yazılı soru önergesine cevap veren Bakanlık;“Deşarj kriterlerini sağlamış olsa bile Gönen Çayındadeşarjı olan işletmelerin artık sularının da kirliliğe katkısı bulunmaktadır” diyerek önlemlerin yeterli olmadığını belirtti.

 

Havutça; “İnsanların ölmesini mi bekliyorsunuz?”

 

Gönen Çayı’nda yaşanan kirliliğin önlenmesi için “insanları ölmesini mi bekliyorsunuz” diyen Havutça, konun incelenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisine araştırma önergesi, sözlü ve yazılı soru önergeleri verdiğini ama yaşanan kirliliğin AKP iktidarının umurunda olmadığını belirtti. Gönen’deki kirliliğin durması ve bakanlıkların harekete geçmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın;‘Nedir bu Gönen Çayının hali Veysel veya Mehmet?’ mi demesi gerek” diyen Havutça konun takipçisi olduğunu; “Gönen Çayında yaşanan kirliliğin kritik seviyeye gelmesinde birçok ihmalin bulunduğunu, Balıkesir’in su kaynaklarındaki kirlilikle mücadele edilmesi gerektiğini, bir zamanlar bölgeye içme suyu sağlayan, balık çeşitliği açısından bol olan Gönen Çayının eski halinden eser kalmadığını, şimdilerde insan sağlı açısından suda oluşan kirlilik nedeniyle bölge için büyük tehlike oluşturduğunu vurguladı.

 

Havutça yaptığı açıklamada, “Balıkesir-Çanakkale illerinin önemli akarsulardan olan Gönen Çayı’ndaki kirliliğin bölge halkının sağlığı, bölgenin ekolojisi, bölgenin ekonomisi açısından önemli sıkıntılar doğurduğunu bizler görüyoruz ama AKP’li yöneticiler görmek istemiyor” dedi.

 

Havutça, Gönen Çayı’nın mevcut durumunun tespiti, çevrenin ve insan sağlığının korunması, kirliliğin önlenmesi ve ortaya çıkan tehditlerin ortadan kaldırılması için yapılacak çalışmaların saptanması gerektiğini bu konuyla ilgili TBMM Başkanlığına Araştırma Önergesi hazırladığını belirterek bu kirliliğin takipçisi olacağını vurguladı.

 

 

Havutça, “AKP, rant uğruna vatandaşın sesini duymamazlıktan geliyor!”

 

 

Gönen Çayında yaptığı incelemeler neticesinde yaşanan kirliliğe vurgu yapmak için balık ölümlerini dikkate almayan iktidarı uyararak; “önlem almak için insan ölümlerini mi bekliyorsunuz” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, konuyu Meclis gündemine taşımış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yaşanan kirliliğin sorumlularının bulunması için çağrıda bulunmuştu.

 

 

Gönen Çayı’ndaki kirlilik tekrar Meclis gündeminde!

 

 

Havutça, Gönen Çayındaki kirliliği gündeminden düşürmeyerek konuyu tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisine taşıdı ve yaşanan kirlilikle ilgili yaptığı inceleme ve tespitleri Başkanlığına verdi.

 

 

Gönen Çayında yaşanan kirliliğe dur deme adına yuğun uğraşlar veren Havutça, halk sağlığını tehdit eden kirlilikle ilgili vatandaşların şikayetlerine rağmen yetkililer bu konuyu dikkate almamasını; “AKP rant uğruna vatandaşın sesini duymamazlıktan geldiğini” vurguladı.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler