Bugun...
Bizi izleyin:Namık Havutça: ''Çiftçimiz faiz ve borç batağından kurtulamıyor!”

Tarih: 22-03-2017 11:02:06 Güncelleme: 22-03-2017 12:06:06 + -


Balıkesirli çiftçi bir ailenin çocuğu olan Milletvekili borç batağına saplanmış çiftçilere yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Namık Havutça: ''Çiftçimiz faiz ve borç batağından kurtulamıyor!”

“Yağmur yağmaz, ürün olmaz. Ürünü dolu vurur, emekler çöpe gider. Plansız üretim nedeniyle üründe bolluk olur,ürün para etmez. Ülkede siyasi kriz çıkar, çiftçi emeğinin karşılığını alamaz. Kredinin ödemesi aksar çiftçi icralık olur.”

 

“İşte Türkiye’deki çiftçinin genel durumu bu” diyen CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, Tarım Bakanına 2002 yıllından bugüne kadar kaç çiftçinin kredi borcundan dolayı icralık olduğunu sordu.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK’e kredi borcu olan kaç çiftçiyle ilgili icra işlemleri yapıldığını soran CHP’li Havutça, “çiftçinin yüksek girdi maliyetleri nedeniyle ürettiği üründen kar yerine zarar ettiğini” belirtti.

 

 

Havutça,Ülke Çiftçisini krediye, faize, tefeciye bulaştıran bu yanlış tarım politikalarından iktidarın vaz geçerek, köylünün üretimdeki yüksek maliyet kalemlerini düşürmesi gerektiğini, çiftçininim kazandığı parayıkredi faizlerine ve oluşan temerrüt borçlarına verdiğini söyledi.

 

Bakan Çelik’e Türkiye genelinde toplam kaç çiftçinin Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne borcunun bulunduğunu soran Havutça, “kaç çiftçiyle ilgili kullandıkları krediyiödeyemediklerinden dolayı haklarında kanuni takip başlatılmıştır?” diye de sordu.

 

Borcunu ödeyemediği için kaç çiftçiye hapis cezası verildiğini soran Havutça,Ülkedeki yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçinin kredi batağına saplandığını, milyarlarca lira borç yükü altında yok olup gittiğini belirtti.

 

 

Ülkemizdeki tarımın sorunlarını sosyal devletin gereği olarak çözmeyi hedeflemek yerine "insandan önce kâr" dürtüsüyle hareket eden uluslararası tohum, ilaç ve gübre tekellerinin yağma ve talanına açan bir Bakanlıkla karşı karşıyayız diyen Havutça,“Ülke ihtiyaçları doğrultusunda üreticilerin korunması ve geliştirilmesi, ulusal çıkarlarımız noktasında hayati öneme sahiptir” dedi.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler