Bugun...
Bizi izleyin:Namık Havutça: ''Bakanlık İcralık Çiftçi Sayısını Gizliyor!''

Tarih: 03-04-2017 12:51:34 + -


Tarım Bakanına 2002 yıllından bugüne kadar kaç çiftçinin kredi borcundan dolayı icralık olduğunu yazılı soru önergesi yoluyla soran CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça’ya Bakanlıktan şaşırtıcı cevap.


Namık Havutça: ''Bakanlık İcralık Çiftçi Sayısını Gizliyor!''

Çiftçilerin durumunu öğrenmek için Tarım Bakanlığına 13 net soru sorduğunu belirten vekile bakanlıktan hiç sormadığı bir bilginin cevabı geldi!

 

“İşte Türkiye’deki çiftçinin genel durumu bu” diyen Havutça;

 

“Çiftçimiz faiz ve borç batağından kurtulamıyor!”

 

Balıkesirli çiftçi bir ailenin çocuğu olan Milletvekili, borç batağına saplanmış çiftçilere yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“Çiftçimiz elindeki avucundaki tüm kazanımlarını verse bile faizden ve borç batağından kurtulamıyor!”

 

“Yağmur yağmaz, ürün olmaz. Ürünü dolu vurur, emekler çöpe gider. Plansız üretim nedeniyle üründe bolluk olur bu seferdeürün para etmez. Ülkede siyasi kriz çıkar, çiftçi emeğinin karşılığını alamaz. Kredinin ödemesi aksar çiftçi icralık olur.”

 

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in cevap laması için TBMM Başkanlığına yazlı soru önergesi veren CHP Milletvekilininkaç çiftçinin icralık olduğunu ve kaçının hapis cezasına çarptırıldığının sorusuna Bakanlık tarafından cevap verilmedi ama soru önergesinde sorulmayan başka bir konuya cevap verildi.

 

Havutça, Ülke Çiftçisini krediye, faize, tefeciye bulaştıran bu yanlış tarım politikalarından iktidarın vaz geçerek, köylünün üretimdeki yüksek maliyet kalemlerini düşürmesi gerektiğini, çiftçininim kazandığı parayı kredi faizlerine ve oluşan temerrüt borçlarına verdiğini söyledi.

 

13 Soruma Cevap Vermeyen Bakanlık Türk Halkıyla Resmen Dalga Geçiyor!

 

Bakan Çelik’e Türkiye genelinde toplam kaç çiftçinin Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne borcunun bulunduğunu soran Havutça, “kaç çiftçiyle ilgili kullandıkları krediyi ödeyemediklerinden dolayı haklarında kanuni takip başlatılmıştır?” diye de sordu ama Bakanlık Havutça’nın istediği cevabı vermedi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Havutça;

 

“Bugün itibariyle Türkiye genelinde toplam kaç çiftçimizin Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne borcu bulunmaktadır? Türkiye genelinde kaç çiftçimize kullandıkları kredileri vadelerinde ödeyemedikleri gerekçesiyle haklarında kanuni takip başlatılmıştır? Tarım Kredi Kooperatiflerince kaç çiftçimize icra iflas kanunu hükümleri çerçevesinde icra takibi başlatılmıştır? Tarım Kredi Kooperatifine kredisini ödeyemeyen kaç çiftçimiz hapis cezasına çarptırılmıştır? 2002 yılından bu yana kaç çiftçimiz borcunu ödeyemez duruma düşmüştür?” gibisorduğum 13 soruya  Bakanlıktan saçma bir cevap geldi. Bakanlık sadece 6.765.228.505 TL krediyi 2016 yılında Türkiye genelinde kullandırdığını sormama rağmen cevapladı. Yani Tarım Bakanlığı kaç çiftçinin icralık olduğunu, kaçının borcunu ödeyemediğinden dolayı hapis cezasına çarptırıldığının bilgisini Türk Halkından gizliyor. Bu düpedüz Türkiye Büyük Millet Meclisiyle alay etmektir. Türk Halkıyla alay etmektir” diyen Havutça, “çiftçinin yüksek girdi maliyetleri nedeniyle ürettiği üründen kar yerine zarar ettiğini, Ülkedeki yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçinin kredi batağına saplandığını, milyarlarca lira borç yükü altında yok olup gittiğini” belirtti.

 

“Ülkemizdeki tarımın sorunlarını sosyal devletin gereği olarak çözmeyi hedeflemek yerine "insandan önce kâr" dürtüsüyle hareket eden uluslararası tohum, ilaç ve gübre tekellerinin yağma ve talanına açan bir Bakanlıkla karşı karşıyayız” diyen Havutça, “Ülke ihtiyaçları doğrultusunda üreticilerin korunması ve geliştirilmesi, ulusal çıkarlarımız noktasında hayati öneme sahiptir” dedi.

 

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'nın Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in cevaplaması için Meclis'e verdiği soru önergesi şöyle: 

 

                                 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

                                                                                           

Aşağıdaki sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

                                                                                                            Av. Namık HAVUTÇA

                                                                                                                Balıkesir Milletvekili

 

 

1-Bugün itibariyle Türkiye genelinde toplam kaç çiftçimizin Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne borcu bulunmaktadır? Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ortak çiftçilerimizin sayısı, illere göre dağılımı nasıldır? Borç miktarını illere göre dağılımı nasıldır?

 

2- Türkiye genelinde kaç çiftçimize kullandıkları kredileri vadelerinde ödeyemedikleri gerekçesiyle haklarında kanuni takip başlatılmıştır?

 

3- Tarım Kredi Kooperatiflerince kaç çiftçimize icra iflas kanunu hükümleri çerçevesinde icra takibi başlatılmıştır?

 

4- Tarım Kredi Kooperatifine kredisini ödeyemeyen kaç çiftçimiz hapis cezasına çarptırılmıştır? Yıllara göre dağılımı nedir?

 

5- Türkiye genelde tarımsal üretim yaparak geçimini sağlayan kaç çiftçi borçlu bulunmaktadır? Kaç çiftçi icra takibindedir? Kaç çiftçi hapis cezası ile cezalandırılmıştır?

 

6- Tarımsal sulama yapan abonelerden kaçı icra takibindedir? Kaçı borcunu ödeyemedi için hapis cezası almıştır?

 

7- 2002 yılından bu yana kaç çiftçimiz borcunu ödeyemez duruma düşmüştür?

 

 

 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat