Bugun...
Bizi izleyin:Namık Havutça: ''AKP, KYK Burs ve Kredileri Örtülü Ödenek Gibi Kullanılıyor!''

Tarih: 26-09-2017 14:34:09 + -


2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasıyla kolları sıvayan CHP Balıkesir Milletvekili Av. Namık Havutça, yurt talebinde bulunana fakat yerleştirilmeyen öğrenci sayılarını Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan istedi.


Namık Havutça: ''AKP, KYK Burs ve Kredileri Örtülü Ödenek Gibi Kullanılıyor!''


Havutça, her yıl on binlerce üniversite öğrencisinin yurt talebinde bulunduğunu ama bunların birçoğunun açıkta kaldığını ifade etti. 

 

“2017-2018 eğitim-öğretim dönemi içerisinde kaç öğrenci KYK yurduna başvuruda bulundu. Kaç öğrenci yerleştirildi? Kaç öğrenci açıkta kaldı?”  gibi soruların cevabını arayan Havutça, KYK kredisine başvuruda bulunan öğrenci sayılarını da bakanlıktan talep etti.

 

CHP’li Havutça, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde; “yurtların ve kredilerin kimlere verildiği bir muamma” olduğunu, “bu öğrenci kredilerinin ve yurtların kimlere nasıl verildiğinin Ana Muhalefet Partisi olarak takipçisi olmamamız gerek” ifadelerini kullandı.

 

“Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtların, KYK burs ve kredilerinin AKP tarafından yandaşlarına örtülü ödenek gibi kullandırıldığını” belirten Havutça, Bakanlıktan şu soruların cevabını istedi; 

 

1- Türkiye genelinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kaç yurt vardır? Bu yurtların kapasiteleri, sayıları ve illere göre dağılımı nedir? 

 

2- 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi içerisinde kaç öğrenci KYK yurduna başvuruda bulundu. Kaç öğrenci yerleştirildi? Kaç öğrenci açıkta kaldı? Açıkta kalan ve yerleştirilen kız ve erkek öğrencilerin olarak illere göre dağılımı nedir?  

 

3- 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi içerisinde kaç öğrenci KYK kredisine başvuruda bulundu. Kaç öğrenciye kredi çıktı? Çıkan kredilerin kız ve erkek öğrenci olarak illere göre dağılımı nedir?”


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler