Bugun...
Bizi izleyin:MHP’li Yalçın’dan CHP’ye sert eleştiriler!

Tarih: 09-01-2017 13:57:05 Güncelleme: 09-01-2017 14:04:05 + -


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, yazılı bir açıklama yaparak ana muhalefet partisi CHP’nin partisine yönelik tutumunu sert ifadelerle eleştirdi.


MHP’li Yalçın’dan CHP’ye sert eleştiriler!

 

Yalçın’ın, CHP hakkında sert eleştirilerle dolu açıklamasını Anayasa Değişikliği Teklifi’nin TBMM’de görüşülmesine başlanacağı gün yapması dikkati çekti.

 

“CHP’nin; Anayasa değişikliği konusundaki tutumunu MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli üzerinden şekillendirmesi, en büyük politik yanlışlarından biridir.” diyen Yalçın,  ana muhalefet partisini MHP tabanına siyasi cilve yapmakla itham etti.

 

Semih Yalçın; CHP’nin, her türlü tahrike başvurarak MHP ve milletvekilleri üzerinde mahalle baskısı kurmaya çalışmak yerine, kendi tabanının sesine kulak vermesi gerektiğini belirtti.

 

Yalçın, “Ana muhalefet partisi, MHP’ye kaybettiği inisiyatifi yeniden kazanmaya çabalamakta ve çözüm üretme noktasında yapıcı tavır sergileyen partimizin altını oymaya çalışmaktadır. Düne kadar açılımcı ve çözümcü politikaları eksik bile bularak bu konuda PKK’nin siyasi temsilcisi HDP’ye bile rahmet okutan CHP’nin, birden bire sureti haktan görünmeye başlayarak MHP’den daha milliyetçi parti görüntüsü verme gayreti bundandır.” dedi.

 

CHP MAHALLE BASKISI KURMAYA ÇALIŞIYOR

 

Semih Yalçın açıklamasında şunları kaydetti:

 

“CHP'nin sözcüleri; Anayasa değişikliği konusunda MHP Liderinin ve partimizin sergilediği tutumun, sahadaki MHP'liler tarafından beğenilmediğini öne sürmekte, akıllarınca MHP tabanına yaltaklanarak “siyasi cilve” yapmaktadır. CHP’nin; kendi tabanındaki sorun ve belirsizlikleri bir kenara bırakıp MHP’nin tabanına ulaşmaya ve MHP milletvekillerini etkilemeye dönük çalışması, siyasi sarhoşluk alametidir. CHP’nin; MHP tabanına ve milletvekillerine yönelik mesajları, kafayı bulup evin kapısını şaşıran sarhoşun başka kapıyı açmaya çalışmasına benzemektedir. CHP’liler; sosyalizm furyasından kalma ilkel anahtarlarının, MHP’nin kapısına uymayacağını bilmelidir. CHP, Anayasa değişikliği konusunda kendi partisinin milletvekillerine bakmalı, kendi tabanının sesine kulak vermelidir. Her türlü tahrike başvurarak partimiz ve MHP milletvekillerimiz üzerinde mahalle baskısı kurmaya çalışmamalıdır. Aksi takdirde ana muhalefet partisinin MHP’yle ilgili yaklaşımları, Türkiye’nin meselelerine ayılamamaktan kaynaklanan “siyasi taciz” olarak anılacaktır.”

 

CHP YEREL YÖNETİMLERE ÖZERKLİK VADETTİ

 

MHP’li Yalçın; Kılıçdaroğlu tarafından MHP ve AKP’nin mutabakatı sonucu ortaya çıkan Anayasa değişikliğinin Türkiye’yi bölme projesi olarak lanse edildiğini hatırlatarak, “Sayın Kılıçdaroğlu, kendi partisinden milletvekillerinin PKK’nın önerilerini taleplerini Meclise taşıdığını unutmuştur. Aynı Kılıçdaroğlu, 7 Haziran Seçimleri öncesinde Hakkâri’de yerel yönetimlere özerklik için söz verdiğini de unutma temayülü izhar etmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Yalçın, şunları belirtti:

 

CHP’nin bazı sözcüleri, bölücübaşı Öcalan’la MHP Lideri Sayın Bahçeli’yi aynı kategoride gösterebilecek kadar öngörüsüz, ferasetsiz ve basiretsiz tiplerdir. Genel Başkanımız ile bölücübaşını aynı tasnife tabi tutmak; melekle şeytanı, katille masumu, zalimle mazlumu, halkın sevgilisiyle halk düşmanını aynı kefeye koymaktır.”

 

MHP HALKIN HAKEMLİĞİNE GİDEN YOLU AÇTI

 

Semih Yalçın, açıklamasında, 2010 Anayasa referandumu ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle oluşan fiilî durumun yarattığı yönetim anlayışının, 15 Temmuz sonrasında Türkiye’nin çözmesi gereken bir problem olarak ortaya çıktığını ifade etti.

 

Yalçın, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin bu gerçekten hareket ederek Anayasa ve yasa ihlalleriyle kangren hâline gelen yönetim sorunlarının ortadan kaldırılması amacıyla hükûmete halkın hakemliğine dayanan bir çıkış yolu sunduğunu anlattı.

 

Yalçın, şöyle devam etti:

 

“Bu çerçevede iktidar partisi ile MHP arasında varılan mutabakat sonucu Türkiye’de hükûmet modelini yeni bir zemine oturtan Anayasa Değişikliği Paketi hazırlanmıştır. Ancak başını CHP’nin çektiği çevrelerde; ortaya çıkan değişiklik modelinin, bir dikta rejimine zemin hazırlayacağı iddiaları ortaya atılmıştır.

 

MHP FEDERATİF YAPI İHTİMALİNİ ORTADAN KALDIRDI

 

Semih Yalçın; Anayasa değişikliğiyle öngörülen yeni hükûmet modelinin, bir rejim değişikliği içerdiğinin öne sürülmesini, “bodoslama eleştiri” olarak nitelendirdi.

 

Anayasa değişikliğinin; parlamenter demokrasiyi ve kuvvetleri ayrılığını rafa kaldıran diktacı bir “başkanlık sistemi”nden ibaret olduğu iddialarına da değinen Semih Yalçın, şöyle devam etti:

 

"Teklifin, eyaletler sistemini getireceği bile ileri sürülmektedir. Hâlbuki dünyada tek tip bir başkanlık sistemi yoktur. ABD’deki yönetim modelinin tıpatıp aynısı bir hükûmet modeli de yoktur. Gerçek şu ki MHP, Anayasa değişikliğinde eyaletler sisteminin önünü açan düzenlemelerin olmaması için inisiyatif almıştır. Dünyada eyalet sistemini içermeyen cumhurbaşkanlığı sistemleri de vardır. Her ülke kendi şartlarına uygun modeli benimsemiştir. Mesela Fransa’da üniter devlet yapısı vardır ve cumhurbaşkanı üniter yönetim sisteminin başıdır. Fransız Anayasa’sı, ulus devletin en büyük garantörüdür. Fransa’daki hükümet modeli, en güçlü üniter yapılardan birine örnektir. Rusya bile kendine özgü cumhurbaşkanlığı modeliyle eyaletler sisteminin önünü tıkamıştır. Türkiye’de de kendi şartlarına en uygun yönetim ve hükûmet modelinin hayat geçirilmesi için, Anayasa değişikliği görüşmelerinde MHP üzerine düşeni yapmıştır. MHP, federatif yapıyı esas alan bir başkanlık sistemi, rejim değişikliği ve bölünme gibi ihtimalleri tamamen ortadan kaldıran bir süreci başlatmış, hatta sonlandırmıştır.”

 

Semih Yalçın; “MHP’nin hamlesiyle ortaya çıkan Anayasa mutabakatı hayata geçirildiği takdirde; müstevlilerin uluslararası kurumları koçbaşı gibi kullanarak girebileceği kapı, millî iradeden ibaret çelik bir sürgü ile kapanmış olacaktır.” dedi.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler