Bugun...
Bizi izleyin:Gürsel Tekin'den milyonlarca esnafı sevindirecek kanun teklifi!

Tarih: 09-08-2017 10:43:46 + -


CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, milyonlarca esnafı yakından ilgilendiren Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. Maddesi'nde yapılacak bir değişiklikle, kira üzerinden alınan stopaj vergisinin yasalardan kaldırılması için Meclise kanun teklifi verdi.


Gürsel Tekin'den milyonlarca esnafı sevindirecek kanun teklifi!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: ''TBMM'ne vermiş olduğum kanun teklifiyle, Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. Maddesi'nde yapılacak bir değişiklikle, kira üzerinden alınan stopaj vergisinin yasalarımızdan kaldırılması amaçlanmaktadır. Yapılacak bu değişiklik, esnaf ve sanatkârlarımıza çok önemli bir destek sağlanacağı gibi, piyasa şartlarında yüksek kira maliyetlerinin de düşmesine vesile olacaktır.  Yıllarca devletin, mal sahiplerinin ve esnafın çareler aradığı fakat hiçbir kesiminde memnun olmadığı, kira üzerinden alınan stopaj vergisinin kaldırılmasıyla, zor koşullar altında bulunan esnaf ve sanatkarımıza en azından bir destek sağlanmış olacak.'' ifadesini kullandı. 

 

 

                                       TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLINA

   

     Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim. 09.08.2017

Saygılarımla.

 

                                                                                                                                     Gürsel TEKİN

                                                                                                                                  İstanbul Milletvekili

 

GENEL GEREKÇE

 

Borç batağında yüzen ve işini döndüremeyen binlerce esnaf ve sanatkârımız 2017 yılında da kepenk indirmeye devam ediyor. SGK verilerine göre Türkiye genelinde esnaf sayısı Ocak 2017’de geçen yılın aynı dönemine göre 204 bin azalarak, 1 milyon 807 bin oldu. Mevsimsellikten arındırılmış değerlere bakıldığında, Aralık 2016’ya göre esnaf sayısı 177 bin azaldı ve son bir yılda esnaf sayısı en fazla 60 bin ile İstanbul’da azaldı.

 

Ne var ki esnafı, tüccarı, yatırımcıyı teşvik etmesi gereken devlet, dengesiz ve adaletsiz vergi sistemi yanında, hantal ve demode olmuş istihdam politikaları sayesinde, kendi vatandaşının cesaretini kırmış, onu adeta canından bezdirir hale getirmiştir. Esnafımız, bir iş kurup daha satış dahi yapmadan borçlandırıldığı ağır vergilerle, ailesine, çocuklarına götüreceği rızkı peşinen elinden alınıyor. Esnaf kazansın kazanmasın, bir işyeri açtığı andan itibaren maliyece tahakkuk ettirilen ağır vergi kâbusuyla karşı karşıya kalıyor.

 

Her gün açtıkları dükkânları siftah dahi yapmadan kapatmak zorunda kalan esnaf, ekonomideki kötü gidişat, terör, darbe, ohal gibi konular yüzünden bırakın para kazanmayı, kira masraflarını dahi çıkaramıyor.

 

Yeni dükkân açmak isteyen esnaf kardeşimiz ise, işyeri sahiplerinin isteklerini peşinen kabul etmek durumunda kalıyor. Yapılan kira sözleşmeleri net kira üzerinden belirleniyor ve vergi yükü de mülk sahibinin değil, kiracı durumundaki esnaf ve sanatkârın üzerinde kalıyor. Kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mükellef değil, kiracı konumundaki ticaret erbabı ödüyor.

 

Yıllarca devletin, mal sahiplerinin ve esnafın çareler aradığı fakat hiçbir kesiminde memnun olmadığı, kira üzerinden alınan stopaj vergisi, bir tahsilat yöntemi olmaktan çıkıp maalesef vergi yükünün bir başkasına devredilmesi şekline dönmüş durumda.

 

2016 yılında işyeri kiralarından kesilen toplam stopaj vergisi 6,7 milyar lira. Yani, işyerleri kira olan esnaf ve sanatkârlar, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etseler,  bir başkasına ait olan bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor. Daha da ötesi vergiyi esnaf ödüyor ama kâğıt üzerinde işyeri sahibi ödemiş gözüküyor.  

 

Esnaf ve sanatkârlarımızı bu yükten kurtarmak için Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi’nde yapılacak bir değişiklik, kira ve stopaj vergisinin mevzuatlardan çıkarılmasıyla ciddi bir rahatlama yaşanacaktır. Yapılacak bu değişiklik, esnaf ve sanatkârlarımıza çok önemli bir destek sağlanacağı gibi, piyasa şartlarında yüksek kira maliyetlerinin de düşmesine vesile olacaktır.

 

Esnafın üzerindeki vergi yükünün azaltılması ile devletin kasasına daha çok gelir akacak ve bu düzenlemeler neticesinde; esnaf, sanatkâr ve şirketler ödedikleri kira bedelini tam olarak kayıtlarına intikal ettirmiş olacak.

 

MADDE GEREKÇELERİ

 

MADDE-1

 

İşyeri kiralarında kira gelirinden doğan vergiyi kira gelirini elde eden mükellef değil, kiracı konumundaki ticaret erbabı ödemektedir. Yani mal sahibinin vergisini de esnaf ödemektedir. İşyerleri kira olan esnaf ve sanatkârlar, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar da etseler bir başkasına ait olan bu vergiyi ödemek zorunda kalıyor.

 

Yapılan kira sözleşmeleri net kira üzerinden belirleniyor. Vergi yükü de mülk sahibine değil, kiracı durumundaki esnaf ve sanatkârımızın üzerine bir yük olarak biniyor.

 

Yıllarca devletin, mal sahiplerinin ve esnafın çareler aradığı fakat hiçbir kesiminde memnun olmadığı, kira üzerinden alınan stopaj vergisi kaldırılarak, zor koşullar altında bulunan esnaf ve sanatkârımıza en azından bir kazanım sağlaması hedeflenmektedir.

 

MADDE-2 Yürürlük maddesidir.

 

MADDE-3 Yürütme maddesidir.

 

GELİR VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

 

MADDE 1.- 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 ncü maddesinin 1 nci fıkrasının 5/a bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

 

MADDE 2.- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 3.- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat