Bugun...

DIŞ POLİTİKADA FABRİKA AYARLARINA DÖNÜŞ!

Araştırmacı Yazar Mehmet Demirkan, Türk dış politikasında Ahmet Davutoğlu döneminden bugüne meydana gelen değişimi Manşet Haber'e değerlendirdi.
facebook-paylas
 Tarih: 09-01-2017 12:23:23  -   Güncelleme: 09-01-2017 12:38:23

DIŞ POLİTİKADA FABRİKA AYARLARINA DÖNÜŞ!

 

Demirkan'ın, Türk dış politikasına dair makalesi şöyle:

 

Mehmet DEMİRKAN

 

"Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım. Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz. Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz."

 

Bu sözler Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'a ait. 

 

Bu açıklama gösteriyor ki, AK Parti dış politikada uzun zamandır izlenen "şahin bölgesel güç" yaklaşımını terk ediyor. 

 

Bu yaklaşımın mimarı hiç kuşkusuz Ahmet Davutoğlu ve ekibiydi. Özelikle "Arap Baharı" olarak adlandırılan ve birçok ülkeyi enkaz haline getiren süreçte Türkiye'nin izlediği proaktif dış politika zirve yaptı.  

 

Bu proaktif yaklaşım o zaman Türk dış politikasının yapıcıları için de yeni durumdu. İçine kapalı, itidalli yaklaşım yerini hızlı kararlarla anında tepki vermeye bırakırken Dışişleri Bakanlığı, dijital hız çağının gereklerine ayak uyduramamakla eleştiriliyordu. 

 

Bu süreçte Ahmet Davutoğlu ve ekibi havalandı. Ama ne havalanma. yola çıktı. Dünyayı bir uçtan diğerine kat etmeye başlayan ekip, Türkiye'ye uğramaz oldu. Dışişleri Bakanlığı'nın geleneksel çalışma tarzı terk edildi. "Stratejik Derinlik"in yol gösterdiği hoca ve ekibi için Dışişlerinin ilgili dairelerin hazırladığı raporlar, uyarılar artık yok hükmündeydi. 

 

Bununla birlikte proaktif yaklaşım bütün dikkatlerin Türkiye'ye yönelmesini sağladı. İstanbul uluslararası toplantıların merkezi hailine geldi. Özellikle demokrat Amerikan yönetimi ile çok uyumlu bir çalışma yürütülüyordu. Türkiye "Arap Baharı" sürecine yön veren ülke haline geldi. Libya'da, Mısır'daki dikta rejimleri yıkılırken aktif rol üstlenildi. 

 

Büyük ağabey görüntüsündeki Türkiye, Arap halklarının nefret ettiği İsrail'e de posta koyuyordu ki, bu durum yıldızını iyice parlatıyordu. Arap ülkelerinin sokaklarındaki gösterilerde Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleri taşınıyordu.  

 

Ancak Türkiye'nin izlediği dış politika Suriye'de bütün hızıyla duvara tosladı. Esad rejimini devirmek üzere çıkılan yolda yapılan ittifaklar Türkiye'nin başını büyük belaya soktu.  

 

Şimdi yıllarca izlenen ve koşulsuz desteklenen bu politikalarda başarısızlığın sorumluları,  açık bir dille söylenmese de, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu olarak görülüyor.  

 

Ve Türkiye yine bedeller ödeyerek çok güç bir manevra yapıyor, dış politikada fabrika ayarlarına dönmek için.   

 

Öncelikle yakın komşularla ilişkiler yeniden tesis edilmeye çalışılıyor. Bu yeni yaklaşımda izlenecek yol bugünlerde Ankara'da toplanan Türkiye'nin dış temsilciliklerinde görev yapan büyükelçilerine anlatılıyor. Türkiye'nin hassasiyetleri, karşı karşıya olduğu terör saldırıları ve FETÖ ile mücadele. Ne acıdır ki, bundan sadece birkaç yıl önce aynı toplantıda vatana ihanet eden Gülen Cemaati'ne destek olmak ve onlara yol vermek için yapılması gerekenler anlatılmaktaydı. 

 

Büyükelçiler Ankara'da toplanmadan bir gün önce  Başbakan Binali Yıldırım Irak'taydı. Büyük  bir kriz yaşanan Irak'la ilişkiler de tıpkı İsrail ile olduğu gibi düzeltilmeye çalışılıyor.  

 

Bunun iki sebebi var. İlki kilitlenen Orta Doğu politikasına nefes aldırmak, ikincisi ise Türkiye'de yaşanan ekonomik krizi hafifletmek.   

 

Irak 2014 yılına kadar Türkiye'nin ihracatında Almanya'dan sonra ikinci sırada yer alıyordu. 

 

Rakamlar çok çarpıcı ihracatımız on milyar doların üzerinde seyrederken, ithalatımız ancak milyon dolar civarındaydı. 

 

Ancak bu durum Türkiye'nin izlediği bölgesel politikada Sünni yaklaşımı ön plana çıkarması ile değişti. Üstüne bir de IŞİD Musul'u ele geçirince tam bir felaket yaşanmaya başladı. Kaosta İran'ın Bağdat yönetimi üzerindeki nüfuzu arttı. İhracat bıçakla kesilir gibi durdu.  

 

Başbakan Yıldırım'ın ziyaretinin temelinde Başika'daki Türk askeri varlığının sana erdirilmesi ya da Kuzey Irak'ta Kürtlerin PKK'yı dışlamaları gibi konuların ön plana çıksa da, ekonomik ilişkilerde tekrar eski günlere dönmek için birçok girişim yapıldı.  

 

Ancak Irak'ta dengeler çok hassas. 

 

Bağdat ile Erbil arasında, Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye üzerinden yaptığı petrol ihracatı oranları konusunda uyuşmazlık var. Bağdat bu uyuşmazlıkta Erbil'i suçlamakla birlikte, Türkiye'nin de yeterince şeffaf davranmadığını ileri sürüyor.

 

Başbakan Binali Yıldırım ziyaretinde artık üst perdeden konuşmak yerine, muhataplarını önceleyen bir tavır içinde oldu. Türkiye şimdi Ankara-Bağdat-Erbil ekseninde uluslararası ilişkilerin hassas dengelerinde ustaca hamleler yaparak  mezhepler üstü bir anlayışla politikalar üretme çabasında. Ancak bu tam bıçak sırtı bir durum. 

 

Son dönemde tıpkı Türkiye gibi proaktif dış politika izleyen ve Sünni Arap yaklaşımının öncüsü, kol kola girerek bölgesel politikalar ürettiğimiz Suudi Arabistan olan biteni sessiz biçimde izliyor. Türkiye'nin birden bire tekrar Şiilerle iyi ilişkiler kurmaya çalışmasından hiç memnun olmadıkları kesin. 

 

Üstelik Türkiye yeni süreçte Suudi Arabistan'ın sözünden çıkmadığı Amerika Birleşik Devletleri ve batı bloğu ile büyük gerilim yaşıyor. Türkiye görevi 20 Ocak'ta sona erecek eski demokrat yönetim ile bağını tamamen kopartmış durumda. Yeni döneme yatırım yapılıyor. 

 

Öyle bir durum var ki, Başbakan Binali Yıldırım AK Parti grubunda Donald Trump’a “Bitir bu kepazeliği!” çağrısı yaptı. Başbakan Yıldırım topal ördek konumundaki Obama yönetiminin Suriye’de IŞİD’e karşı müttefiki Türkiye’yi reddedip, PKK’nın uzantısı PYD’ye destek vermesinden duyduğu sıkıntıyı dile getiriyor.

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise Trump hükûmetinden umutlu.  Önümüzdeki döneminde ilişkilerin iyiye gideceğini söylüyor. 

 

AK Parti milletvekili Şamil Tayyar, Twitter hesabında “Reina eyleminin tetikçisi kim olursa olsun arkasında CIA var.” diye yazdı.

 

Sadece ABD değil İngiltere ile de ilişkilerde sıkıntılı bir hava hakim.  Örneğin AB Bakanı Ömer Çelik  İngiltere’nin AB Bakanı Alan Duncan’a, “IŞİD eylem yaptığında yanımızda olduğunuzu söylüyorsunuz, PKK yaptığında değil.” dedi. 

 

Türkiye uzun bir süredir sürdürdüğü El-Bab Harekâtı için ABD'den destek bekliyor. Ancak beklenen destek gelmiyor. Bunun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından dile getirilmesinin ardından ABD'den dalga geçer tarzda bir açıklama geldi. 

 

Pentagon ABD uçaklarının Türkiye’nin talebi üzerine havalandığını ama IŞİD mevzilerine ateş açmadığını, “gövde gösterisi” yaptığını söyledi.

 

Yani ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları Adana'daki İncirlik üssünü kafalarına estiği gibi kullanırken koalisyonun üyesi olan Türkiye’nin El-Bab'da sürdürdüğü savaşa binbir türlü bahane ile destek vermiyor. 

 

Bunun hemen ardından Savunma Bakanı Fikri Işık, bu gelişmelerin hükümette İncirlik üssünün kullanımına dair “sorulara” yol açtığını söyledi.

 

Türkiye, ABD'nin cumhuriyetçi yeni başkanı Trump'tan, Fethullah Gülen'i iade etmesini ve PKK/PYD'ye destek vermekten vaz geçmesini bekliyor. 

 

Peki bu mümkün mü? 

 

Bu noktada devreye ABD derin devleti giriyor. Trump seçildiği günden yemin edeceği 20 Ocak'a kadar bilgi bombardımanı altında. Bu eğitim sürecinin ardından ortaya nasıl bir Trump'ın çıkacağını göreceğiz. Ancak ABD politikalarında bir değişimin olacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

 

ABD'den istediğimizi alabilir miyiz? Bu sorunun cevabı "Evet." ama bir şartla. Ona koşulsuz itaatle istediği her şeyi verirsek. Çünkü Trump ve ekibi her şeyin bir bedeli olduğu düşüncesinde.  

 

Benzer çetrefilli bir durumu da Rusya ile ilişkilerde yaşıyoruz. Sınırımızı ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından kopma noktasına gelen ilişkiler özür dilenmesinden sonra tekrar düzelme eğiliminde. Bu olumlu hava Ankara'da Rus büyükelçisinin bir çevik polis tarafından öldürülmesi ile bozulmaya çalışılsa da, başarı sağlanamadı. 

 

Konu üzerinde Ankara'da çalışan Rus uzmanların ne sonuca ulaşacakları merakla bekleniyor. Türk tarafından asla paylaşım olmayacaksa da,  Rus medyasının ulaşacağı bilgileri hemen paylaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.  

 

Bu ılıman süreçte kimilerine göre Türkiye ile Rusya yanlarına İran'ı da alarak Orta Doğu’yu biçimlendirecek.  

 

Ancak yıllardır bataklığa çevrilen bu coğrafyaya, şu anda binlerce istihbarat ajanının dolaştığı topraklara, politik yaklaşımları taban tabana zıt ülkelerin yaptıkları ittifakların huzur getirebilmesi mümkün değil.  

 

Unutulmaması gereken en önemli konu artık Sovyetler Birliği yok, kapitalist Rusya var. Rusya hatta Avrasya ülkelerinin ilişki modelleri blokların menfaatleri üzerinden değil, ülkelerin birbirleri ile olan çıkar ilişkileri üzerinden biçimlenmekte. İşte bu sebeple ülkeler arasındaki ilişkiler, düşmanlıklar ya da dostluklar mikro ölçekteki çıkarlar çerçevesinde vücut buluyor.

 

Bununla birlikte ABD ve küllerinden yeniden doğan Rusya etki alanlarını genişletmek için son dönemde olağanüstü bir mücadele vermekte. Trump, Moskova'ya selam yollasa da, çıkarların çatıştığı noktada elindeki nükleer gücü kullanmaktan bile çekinmeyecek bir yaklaşımı olduğunu herkes biliyor. 

 

Trump, kendisine bağlı bloğu haraca bağlamak istiyor. NATO'yu reddediyor. "Eğer ABD bir ülkeyi savunacaksa bunun bedelini ödemeli." diyor. Tıpkı Suudi Arabistan ve zengin Körfez Ülkelerinin yıllardır yaptıkları gibi. 

 

Türkiye'de bu çatışmanın ortasında içine düştüğü krizleri aşıp az hasarla düze çıkmaya çalışıyor. Yeni tercihler kullanıyor. İlişkilerini tekrar normalleştirmeye çabalıyor. Ama Türkiye'nin bulunduğu coğrafyada iş çığırından çıkmış gibi görünüyor. 

  Bu haber 8669 defa okunmuştur.
Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Güncel Haberleri
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 29 19 7 3 65 30 60 +35
2 Beşiktaş 29 17 4 8 56 24 59 +32
3 Medipol Başakşehir 29 18 6 5 49 29 59 +20
4 Fenerbahçe 29 16 4 9 58 31 57 +27
5 Trabzonspor 29 12 7 10 53 42 46 +11
6 Kayserispor 29 12 9 8 39 43 44 -4
7 Göztepe 29 12 10 7 42 47 43 -5
8 Sivasspor 29 12 12 5 38 45 41 -7
9 Kasımpaşa 29 11 11 7 46 46 40 0
10 Yeni Malatyaspor 29 10 11 8 34 38 38 -4
11 Antalyaspor 29 9 12 8 35 48 35 -13
12 Akhisarspor 29 9 13 7 38 48 34 -10
13 Bursaspor 29 9 14 6 35 40 33 -5
14 Aytemiz Alanyaspor 29 9 15 5 45 50 32 -5
15 Gençlerbirliği 29 7 13 9 35 46 30 -11
16 Atiker Konyaspor 29 7 14 8 31 36 29 -5
17 Osmanlıspor FK 29 7 14 8 41 50 29 -9
18 Karabükspor 29 3 23 3 19 66 12 -47
Takım O G M B A Y P AV
1 Çaykur Rizespor 31 17 5 9 62 36 60 +26
2 Ümraniyespor 31 17 8 6 45 30 57 +15
3 MKE Ankaragücü 31 16 7 8 47 33 56 +14
4 Gazişehir Gaziantep FK 31 15 8 8 55 29 53 +26
5 Boluspor 31 16 10 5 47 27 53 +20
6 Altınordu 31 14 10 7 51 43 49 +8
7 Elazığspor 31 13 10 8 48 35 47 +13
8 BB Erzurumspor 31 12 9 10 48 40 46 +8
9 İstanbulspor 31 13 11 7 38 34 46 +4
10 Balıkesirspor Baltok 31 14 11 6 50 44 45 +6
11 Giresunspor 31 11 12 8 43 38 41 +5
12 Adanaspor 31 11 13 7 38 47 40 -9
13 Adana Demirspor 31 10 14 7 40 43 37 -3
14 Eskişehirspor 31 10 14 7 54 53 34 +1
15 Denizlispor 31 9 15 7 36 44 34 -8
16 Samsunspor 31 7 11 13 26 39 34 -13
17 Manisaspor 31 7 21 3 30 70 15 -40
18 Gaziantepspor 31 2 25 4 13 86 7 -73
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 31 22 4 5 59 13 71 +46
2 Menemen Belediyespor 31 21 4 6 61 21 69 +40
3 Afjet Afyonspor 31 19 5 7 56 29 64 +27
4 Keçiörengücü 31 18 7 6 74 37 60 +37
5 Sivas Belediyespor 31 17 5 9 50 25 60 +25
6 Sancaktepe Belediyespor 31 15 6 10 50 29 55 +21
7 İnegölspor 31 15 9 7 45 39 52 +6
8 Sarıyer 31 12 14 5 40 40 41 0
9 Etimesgut Belediyespor 31 11 12 8 38 38 41 0
10 Kastamonuspor 1966 31 12 16 3 42 40 39 +2
11 Tokatspor 31 10 12 9 34 43 39 -9
12 Eyüpspor 31 11 16 4 51 59 37 -8
13 Amed Sportif 31 10 14 7 36 40 34 -4
14 Bucaspor 31 9 15 7 45 56 31 -11
15 Tuzlaspor 31 8 16 7 36 48 31 -12
16 Bodrumspor 31 8 16 7 35 51 31 -16
17 Kocaeli Birlikspor 31 4 23 4 26 69 13 -43
18 Mersin İdmanyurdu 31 1 29 1 18 119 17 -101
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 31 22 3 6 58 21 72 +37
2 Kemerspor 2003 31 15 5 11 61 40 56 +21
3 Bayburt Grup Özel İdare 31 15 6 10 44 29 55 +15
4 Bayrampaşa 31 14 8 9 38 31 51 +7
5 Düzcespor 31 13 7 11 39 33 50 +6
6 Ofspor 31 14 11 6 34 25 48 +9
7 Halide Edip Adıvar SK 31 12 8 11 43 29 47 +14
8 Erbaaspor 31 12 10 9 44 36 45 +8
9 Batman Petrolspor 31 11 9 11 39 32 44 +7
10 Yeni Altındağ Bld. 31 10 13 8 39 42 38 -3
11 Çatalcaspor 31 9 13 9 26 34 36 -8
12 Kozan Belediyespor 31 10 16 5 39 48 35 -9
13 Yomraspor 31 9 14 8 22 40 35 -18
14 Erzin Belediyespor 31 9 16 6 31 47 33 -16
15 12 Bingölspor 31 6 13 12 27 41 30 -14
16 Bergama Belediyespor 31 7 16 8 32 52 29 -20
17 Orhangazi Belediyespor 31 5 14 12 26 47 27 -21
18 Çanakkale Dardanel SK 31 5 16 10 34 49 25 -15
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
13.04.2018 20:00 Teleset M. Akhisarspor 0 - 3 Beşiktaş
14.04.2018 16:00 Evkur Yeni Malatyaspor 1 - 1 Aytemiz Alanyaspor
14.04.2018 19:00 Demir Grup Sivasspor 1 - 2 Fenerbahçe
14.04.2018 13:30 Kasımpaşa 2 - 0 Kardemir Karabükspor
15.04.2018 13:30 Kayserispor 3 - 2 Gençlerbirliği
15.04.2018 16:00 Antalyaspor 0 - 0 Atiker Konyaspor
15.04.2018 16:00 Göztepe 2 - 1 Bursaspor
15.04.2018 19:00 Galatasaray 2 - 0 İstanbul Başakşehir
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
20.04.2018 18:00 Altınordu - Manisaspor
21.04.2018 15:00 Boluspor - İstanbulspor
21.04.2018 13:00 Elazığspor - Adanaspor
21.04.2018 15:00 Gaziantepspor - Eskişehirspor
22.04.2018 15:30 Ankaragücü - Gaziantep Bykşhr Bld.
22.04.2018 13:00 Samsunspor - Denizlispor
22.04.2018 18:00 Balıkesirspor - Umraniyespor
22.04.2018 18:00 Ç.Rizespor - Giresunspor
22.04.2018 15:30 Adana D.Spor - Erzurum BB
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Afjet Afyonspor - Kastamonuspor
22.04.2018 15:30 Bodrumspor - Etimesgut Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tuzlaspor - Eyüpspor
22.04.2018 15:30 Mersin İ.Y. - Sarıyer
22.04.2018 15:30 Tokatspor - İnegölspor
22.04.2018 15:30 Keçiörengücü - Amed Sportif
22.04.2018 15:30 Bucaspor - Menemen Bld.
22.04.2018 15:30 4 Eylül Bld. - Kocaeli Birlik Spor
22.04.2018 15:30 Hatayspor - Sancaktepespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
22.04.2018 15:30 Erzin Belediyespor - Ofspor
22.04.2018 15:30 Orhangazispor - Erbaaspor
22.04.2018 15:30 Yomraspor - Bayburt Genclikspor
22.04.2018 15:30 12 Bingolspor - Dardanelspor
22.04.2018 15:30 Catalcaspor - Kozan Belediyespor
22.04.2018 15:30 Manisa Büyükşehir Belediyespor - Batman Pet.
22.04.2018 15:30 Bayrampaşa - Bergama Belediyespor
22.04.2018 15:30 Tekirova Bld. - Halide Edip Adivar Spor
22.04.2018 15:30 Duzcespor - Yeni Altindag Belediyespor
resmi ilanlar
GAZETEMİZ
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI