Bugun...
Bizi izleyin:Çin Ay'ın Karanlık Yüzünü Keşfe Çıkıyor

Tarih: 13-02-2018 14:14:26 + -


Uzay teknolojisine sahip ülkeler arasında Çin, gerçekten en hırslı görünen güç. On yıl öncesinde uzay konusunda oldukça küçük iddiaya sahip olan Çin, şimdi lider olma yolunda. Israrlı çalışmaları, 2018 yılında Çin'i ayın kapalı yüzünü keşfe doğru bir görev seferine yöneltecek.


Çin Ay'ın Karanlık Yüzünü Keşfe Çıkıyor

Dünyada bir ilk oluşturacak olan bu bilimsel ve teknolojik meydan okuma iki aşamadan ibaret: Haziran'da bir uydu fırlatılacak ve yıl sonunda da Ay yüzeyinde dolaşacak bir robot gönderilecek.Yakın zamana değin Çin, ABD ve Sovyetler dönemi Rusya'sının öncü uzay misyonlarının benzerlerini başarmakla yetiniyordu. Ancak 2013'te, 1976'dan bu yana Ay'a inen ilk robotu gönderen ülke oldu. Ama Ay'ın kapalı yüzüne indirilecek bir robot gerçekten önemli bir ilk olacak.
 


Gelecekteki bu başarıyı Çin basınından Global Times şimdiden şöyle sunuyor: "Çin, bugüne değin belirli misyonları başaran 3. ülke olarak  çok sayıda 'bronz madalya' kazanmıştı. Eğer başarılırsa Chang'e 4 gerçek bir altın madalya olacak"

 

Ay kendi çevresinde de dünya çevresinde döndüğü tempoda (takriben 28 gün) döndüğü için, biz sürekli aynı yüzünü görüyoruz. Bu nedenle Ay'ın arka yüzüne bir robot gönderme misyonu zordur; çünkü oradan Dünya ile yapılacak iletişim Ay kitlesi tarafından bloke edilir. Böyle bir görevi başarmak için Çin önce Ay yakınına 425 kg ağırlığında bir uydu gönderip onun daha sonra arka yüze inecek robotu yönlendirmesini ve alacağı verileri Dünya'ya iletmesini sağlayacak.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dünya Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat