Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   81,71
   % 0,22
   BIST
  • DOLAR
   3,81
   % 2,208
   Dolar
  • EURO
   4,04
   % 1,934
   Euro
  • ALTIN
   147,33
   % 0,393
   AltınCHP’li Çam: “İktidar, çocuklarına özel düzenleme mi yapıyor?”

Tarih: 24-12-2016 15:50:24 Güncelleme: 24-12-2016 16:06:24 + -


CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, torba kanunla “Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın çocuklarına adrese teslim yasa düzenlemesi yapılıyor.” dedi. Çam; TÜRGEV ve çocuk tecavüzüyle gündeme gelen ENSAR gibi vakıflara, kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazların bedelsiz verilmesinin önünün açıldığını söyledi.


CHP’li Çam: “İktidar, çocuklarına özel düzenleme mi yapıyor?”

CHP İzmir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Musa Çam; Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmada, Bütçe’den pay ayrılan konuları ve yasal düzenlemeleri çarpıcı cümlelerle eleştirdi.

 

Çam, Mecliste kabul edilen yeni Bütçe’yi iktidarın keyfî  yasa tasarılarıyla kullanacağı görüşünü savundu.

 

BİR TAKIM CEMAATLER KORUNUP KOLLANIYOR

 

Musa Çam; Damga Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 15 Temmuz’dan ders çıkarılmadığını, yeni torba kanunla birtakım cemaatleri ve kurumları koruyan, kollayan düzenlemelerin yapılmasında gördüklerini ifade etti.   

 

Çam, düzenlemeyle Hazine ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazların TÜRGEV, çocuklara tecavüz edilen ENSAR gibi vakıflara, kırk dokuz yıllığına bedelsiz olarak verilmesine olanak sağlandığını belirtti.

 

Musa Çam, şöyle devam etti:

 

“Ayrıca, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerin de -yani kıyılar, göller, denizler, dağlar, ormanlar gibi- aynı şekilde bedelsiz olarak bu vakıflara verilmesine izin veriliyor. Sadece bununla da yetinilmiyor, daha önce bu vakıflara bedelli olarak verilen Hazine ve kamuya ait taşınmazlar ile devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan yerlerden de herhangi bir bedel alınmaması öngörülüyor. Bunlar çok ciddi ve birtakım insanlara, adrese teslim düzenlemelerdir. Buradan devletin, kazanması gereken, alması gereken birtakım vergilerden ve KDV’den kendisini dışında tuttuğunu ve ciddi vergi kayıpları olacağını düşünüyorum. Devletin asli görevlerinden olan eğitim ve sağlık alanını özel olarak tamamen piyasaya bırakması ve birtakım sivil toplum örgütlerine, birtakım cemaatlere, derneklere bırakılması kabul edilebilir bir iş değildir.”

 

ADRESE TESLİM DÜZENLEME Mİ YAPILIYOR?

 

Yasa tasarısında dikkat çeken bir diğer konunun ise deniz taşımacılığı sektörüne yönelik önemli vergi avantajları getirilmesi olduğunu dile getiren Çam, şunları söyledi:

 

“Mesela, yük taşımacılığına olduğu gibi yolcu taşımacılığına vergi ve harç istisnası getiriliyor. Neden? Gemi ve diğer deniz ve iç su araçlarının gemi bağlama kütüğü ruhsat vizelerinden alınan harçlar kaldırılıyor. Bununla bütçeden biz ne kadar muafiyet getiriyoruz, gelirimizden ne kadar vazgeçiyoruz? Yine, Gümrük Kanunu uyarınca el konularak kamu mülkiyetine geçirilen gemi ve uçaklar, ilk alındıkları dönemdeki ÖTV'lerinin yüzde 25'i karşılığında sahiplerine geri veriliyor. Neden böyle bir şeye başvuruyoruz? Gemi ve yat kiralama ve zaman charter sözleşmelerine vergi, harç muafiyeti getiriliyor. Yine, yurt dışında bulunan ve yabancı bayrak çekmiş yolcu gemileri ile yat, kotra, tekne ve gezinti gemilerinin Türkiye'deki gerçek ve tüzel kişilere bedelsiz olarak verilmesi, veraset ve intikal vergisinden, bunların ithaliyle ilgili, kayıt ve tesciline ilişkin iş ve işlemler, gümrük vergisi dâhil her türlü vergi, resim, harç ve fon paylarından muaf tutuluyor. Kimlerin yurt dışında gemileri var da bu düzenlemeler yapılıyor? Deniz taşımacılığına bu kadar önemli muafiyet getirilmesi ister istemez insanın aklına başka şeyler getiriyor. Diyorum ki Cumhurbaşkanı’nın çocukları bu işleri yapıyor, Başbakan’ın çocukları bu işleri yapıyor. Adrese teslim bir düzenleme mi yapılıyor? Neden bu özel muafiyet durumları?”

 

Çam, Mecliste CHP olarak bu düzenlemelere karşı tüm mücadelelerini yaptıklarını ve yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
 • Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
  Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
 • Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
  Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
 • Silopi saldırılarının tahribatları
  Silopi saldırılarının tahribatları
 • Türkiye'den 1 Mayıs manzaraları!
  Türkiye'den 1 Mayıs manzaraları!
 • Erdoğan konuştu sosyal medya yıkıldı!
  Erdoğan konuştu sosyal medya yıkıldı!
FOTO GALERİ
YUKARI