Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Bozkurt, gaziler arasında ayrım iddialarını Meclise taşıdı!

Tarih: 22-11-2017 12:19:15 Güncelleme: 22-11-2017 12:57:15 + -


CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Terör gazilerimizle, 15 Temmuz gazilerimiz arasında ayrım olduğu iddiaları Meclis taşındı.


CHP'li Bozkurt, gaziler arasında ayrım iddialarını Meclise taşıdı!

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması için verdiği önergede Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatanın bölünmez bütünlüğünü savunmak uğruna yüzbinlerce şehit verdiğini, yüzbinlerce güvenlik görevlimiz ve vatandaşımızın da bu uğurda gazi olduğunu ifade etti.

 

 

Ülkemizin birliği, bütünlüğü ve vatandaşların can güvenliği için hayatını ortaya koyan şehitlerimizin yakınları ile gazilerimize en iyi hizmetleri sunmanın devletin en önemli yetki ve sorumlulukları arasında olduğunu, vatan savunmasında can vermenin veya yaralanmanın maddi bir karşılığı olmadığını ifade eden CHP’li Bozkurt, ne zaman ve ne şekilde olursa olsun bu topraklar uğruna kan dökmüş, bedel ödemiş kahramanlar arasında ayrım yapmanın büyük bir utanç ve telafisi olanaksız bir saygısızlık olacağını belirtti.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın vatanın bölünmez bütünlüğü için gazi olmuş tüm gazilerimizin yerinin bir olduğu ve 15 Temmuz gazileri ile terör gazileri arasında ayrım yapmalarının söz konusu olmadığı açıklamasını hatırlatan Bozkurt, buna rağmen basın yayın organlarında bunun aksi yönde haberlerin yer aldığını, kamuoyunda terör gazilerimizle, 15 Temmuz gazilerimiz arasında gerek maaş gerekse tazminat yönünden farklılık olduğuna dair yaygın kanaat bulunduğunu belirtti.

 

Bu bilgi kirliliğini önlemek adına bazı soruların cevap bulması gerektiğini ifade eden CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, SGK'nın sağlık yönetmeliğine göre %40 engelli olmadıkları için “Gazi” sayılmayan pek çok askerimiz, polisimiz ve vatandaşımız olduğunu ve bu sebeple maaş alamadıklarını belirterek, 15 Temmuz gazilerine maaş bağlamak için de  “İş göremezlik” oranı aranıp aranmadığını sordu.

 

Muharip ve malul gazilerimiz ile 15 Temmuz gazilerimize ne kadar maaş ödendiğini, 15 Temmuz gazilerimize tazminat ödenirken malullük şartı aranıp aranmadığını, aranmıyorsa gerekçesini soran Bozkurt, “Muharip ve malul gazilerimiz ile 15 Temmuz gazilerimize ne kadar nakdi tazminat ödenmiştir?” diye sordu.

 

CHP’li Bozkurt, önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

 

-          Terörle mücadele, güvenlik ve asayiş kapsamında şehit olanların yakınları ile 15 Temmuz’da şehit olanların yakınlarına ne kadar tazminat ödenmiştir?

 

-          Terörle mücadele, güvenlik ve asayiş kapsamında şehit olanların aileleri ile 15 Temmuz’da şehit olanların ailelerine ne kadar maaş ödenmektedir?

 

                                  TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            Mustafa Hüsnü BOZKURT

                                                                                                                Konya Milletvekili

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatanın bölünmez bütünlüğünü savunmak uğruna yüzbinlerce şehit vermiş, yüzbinlerce güvenlik görevlimiz ve vatandaşımız da bu uğurda gazi olmuştur.

Ülkemizin birliği, bütünlüğü ve vatandaşların can güvenliği için hayatını ortaya koyan şehitlerimizin yakınları ile gazilerimize en iyi hizmetleri sunmak devletin en önemli yetki ve sorumlulukları arasındadır. Zira vatan savunmasında can vermenin veya yaralanmanın maddi bir karşılığı olamaz. Dolayısıyla ne zaman ve ne şekilde olursa olsun bu topraklar uğruna kan dökmüş, bedel ödemiş kahramanlar arasında ayrım yapmak büyük bir utanç ve telafisi olanaksız bir saygısızlık olur.

Ne var ki, her ne kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya vatanın bölünmez bütünlüğü için gazi olmuş tüm gazilerimizin yerinin bir olduğunu ve 15 Temmuz gazileri ile terör gazileri arasında ayrım yapmalarının söz konusu olmadığını söylese de, basın yayın organlarında bunun aksi yönde sık sık haberler yer almakta, kamuoyunda terör gazilerimizle, 15 Temmuz gazilerimiz arasında gerek maaş gerekse tazminat yönünden farklılık olduğuna dair yaygın kanaat bulunmaktadır.

 

Dolayısıyla bu bilgi kirliliğini önlemek adına bazı soruların cevap bulması gerekmektedir.

 

1)      SGK'nın sağlık yönetmeliğine göre %40 engelli olmadıkları için “Gazi” sayılmayan pek çok askerimiz, polisimiz ve vatandaşımız mevcuttur ve bu sebeple maaş alamamaktadırlar. 15 Temmuz gazilerine maaş bağlamak için de  “İş göremezlik” oranı aranmakta mıdır?

 

2)      Muharip ve malul gazilerimiz ile 15 Temmuz gazilerimize ne kadar maaş ödenmektedir?

 

3)      15 Temmuz gazilerimize tazminat ödenirken malullük şartı aranmakta mıdır? Aranmıyorsa gerekçesi nedir? Muharip ve malul gazilerimiz ile 15 Temmuz gazilerimize ne kadar nakdi tazminat ödenmiştir?

 

4)      Terörle mücadele, güvenlik ve asayiş kapsamında şehit olanların yakınları ile 15 Temmuz’da şehit olanların yakınlarına ne kadar tazminat ödenmiştir?

 

5)      Terörle mücadele, güvenlik ve asayiş kapsamında şehit olanların aileleri ile 15 Temmuz’da şehit olanların ailelerine ne kadar maaş ödenmektedir?


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler Moringa Çayı Sipariş Ver gebze evden eve nakliyat