Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Bozkurt: ''Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala BOP Eş Başkanı mı?''

Tarih: 14-12-2017 10:43:17 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan hala BOP eşbaşkanı mı? CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt Başbakan’a bu soruyu sordu.


CHP'li Bozkurt: ''Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala BOP Eş Başkanı mı?''

Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru öenrgesi veren Bozkurt, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) 2003 yılında ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Ricetarafındanaçıklanan, 2004 yılındaki G-8 zirvesinde de gündeme gelen ve Kuzey Afrika’dan Çin Seddi’ne kadar 22 ülkenin sınırlarını ve rejimlerini değiştirmeyi amaçladığı ifade edilen bir emperyal proje olduğunu ifade etti.

 

 

BOP’UN ORTADOĞU VE İSLAM COĞRAFYASINI YENİDEN DİZAYN ETME PROJESİ OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR

 

Dünya kamuoyuna Ortadoğu’da var olan kriz ve çatışmaları sonlandırmayı amaçlayan bir refah projesi olarak sunulsa da BOP’un, ABD ve batı emperyalizminin çıkarları temelinde Ortadoğu ve İslam coğrafyasının ve bu anlamda Türkiye’nin de, “Böl-parçala-yönet” politikası doğrultusunda yeniden dizaynedilmesihedefiyle oluşturulduğununbilindiğini ifade eden CHP’li Bozkurt, “Nitekim bu proje uyarınca “Arap Baharı” adı verilen bir dizi darbeyle ülkelerin ne hale getirildiği yaşanarak görülmüştür. Keza Irak’ta ve 2011’den beri Suriye’de yaşananlar da yine bu kapsamdadır.” dedi.

 

ERDOĞAN’IN BOP EŞBAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN AYRILDIĞINA DAİR AÇIKLAMASI YOKTUR

 

Önergesinin gerekçesinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılından 2009 yılına dek birçok demecinde BOP kapsamında Türkiye'ye de görev verildiğini, bu görevi üstlendiklerini, kendisinin de bu projenin eşbaşkanı olduğunudefaatle dile getirdiğini hatırlatan Bozkurt, Erdoğan’ın gerek Başbakanlığı döneminde gerekse Cumhurbaşkanı olduktan sonra BOP eşbaşkanlığı görevinden ayrıldığına dair bugüne dek kamuoyuna yansıyan herhangi bir açıklaması olmadığına dikkat çekti.

 

Başbakan Yıldırım’a “Haritasında da görüldüğü üzere ülkemizi de bölmeyi amaçladığı bütün açıklığı ile bilinen bir emperyal projede eşbaşkanlık görevini üstlenmenin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan bir siyasetçiye yakıştığını ve böyle bir hakkı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu yönelten CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halen BOP eşbaşkanlığı görevini yürütüp yürütmediğini sordu.

 

Bozkurt ayrıca, şu soruları yöneltti.

 

-          Recep Tayyip Erdoğan halen eşbaşkanlık görevini sürdürmekte ise, BOP eşbaşkanları nerelerde ve hangi tarihlerde toplanmıştır ve bu toplantılarda hangi kararlar alınmıştır?

 

-          Recep Tayyip Erdoğan halen eşbaşkanlık görevinden ayrıldı ise, kamuoyuna açıklama yapılması düşünülmekte midir?

 

 

                               TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                      Mustafa Hüsnü BOZKURT

                                                                                                            Konya Milletvekili

 

 

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) 2003 yılında ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Ricetarafındanaçıklanan, 2004 yılındaki G-8 zirvesinde de gündeme gelen ve Kuzey Afrika’dan Çin Seddi’ne kadar 22 ülkenin sınırlarınıve rejimlerini değiştirmeyi amaçladığı ifade edilen bir emperyal projedir.

 

Dünya kamuoyuna Ortadoğu’da var olan kriz ve çatışmaları sonlandırmayı amaçlayan bir refah projesiolarak sunulsa da BOP’un,ABD ve batı emperyalizminin çıkarları temelinde Ortadoğu ve İslam coğrafyasının ve bu anlamda Türkiye’nin de,“Böl-parçala-yönet” politikası doğrultusunda yeniden dizaynedilmesihedefiyle oluşturulduğu bilinmektedir.

 

Nitekim bu proje uyarınca “Arap Baharı” adı verilen bir dizi darbeyle ülkelerin ne hale getirildiği yaşanarak görülmüştür. Keza Irak’ta ve 2011’den beri Suriye’de yaşananlar da yine bu kapsamdadır.

 

Öte yandan,dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 2004 yılından 2009 yılına dek birçok demecinde BOP kapsamında Türkiye'ye de görev verildiğini, bu görevi üstlendiklerini, kendisinin de bu projenin eşbaşkanı olduğunu defaatle dile getirmiştir.

 

Gerek Başbakanlığı döneminde gerekse Cumhurbaşkanı olduktan sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın BOP eşbaşkanlığı görevinden ayrıldığına dair bugüne dek kamuoyuna yansıyan herhangi bir açıklaması olmamıştır.

 

Bu bağlamda;
 

 

1)   Yayınlanan haritasında görüldüğü üzere ülkemizi de bölmeyi amaçladığı bütün açıklığı ile bilinen bir emperyal projede eşbaşkanlık görevini üstlenmenin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan bir siyasetçiye yakıştığını ve böyle bir hakkı olduğunu düşünüyor musunuz?

 

2)   Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan halen BOP eşbaşkanlığı görevini yürütmekte midir?

 

3)   Recep Tayyip Erdoğan halen eşbaşkanlık görevini sürdürmekte ise, BOP eşbaşkanları nerelerde ve hangi tarihlerde toplanmıştır ve bu toplantılarda hangi kararlar alınmıştır?

 

4)   Recep Tayyip Erdoğan halen eşbaşkanlık görevinden ayrıldı ise, kamuoyuna açıklama yapılması düşünülmekte midir?

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler