Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Bozkurt, Anıtkabir'in şikayete konu olan halini Meclis gündemine taşıdı!

Tarih: 17-07-2017 10:22:58 + -


CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı olan ve her yıl milyonlarca yurttaş tarafından ziyaret edilen Anıtkabir'in şikayete konu olan halini Meclis gündemine taşıdı.


CHP'li Bozkurt, Anıtkabir'in şikayete konu olan halini Meclis gündemine taşıdı!

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Bozkurt,  Anıtkabir'e bir süredir gereken özenin gösterilmediği, olağan bakımın yapılmadığı, yeterli askeri personelden yoksun bırakıldığı şikayetlerinin kamuoyuna yansıdığına dikkat çekerek, geçtiğimiz yıl da mozole yakınına özel bir kargo şirketi tarafından çocuk parkı yaptırıldığını, tepkiler üzerine kaldırılmasının ardından yerleşkeye halı saha yapıldığını hatırlattı.

 

 

Son olarak, Ata'mızın lahitinin bulunduğu ve en büyük saygı makamı olan salonda ziyaret ve yürüyüş düzenini sağlayacak personel olması bir yana temizlik görevlileri dışında kimsenin bulunmadığı, dolayısıyla ziyaretçilerin kurallara uymayarak gelişigüzel davrandığı, aynı şekilde yerleşke içinde normalde girmenin yasak olduğu yeşil alanlarda insanların dolaştığı, ziyaretçilerin özellikle başlarını eğerek yürümesi için tasarlanan ve bir saygı yolu olan Aslanlı Yol boyunca kağıt mendillere, pet şişelere rastlandığı bilgisinin kamuoyuna yansıdığını ifade eden CHP'li Bozkurt, "Bağımsızlık Savaşı'mızın Muzaffer Komutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir'in saygının, hürmetin, maneviyatın başyapıtı olduğu göz önüne alındığında, yerleşke içindeki bakımsızlığın, askeri personel yetersizliğinin, ziyaretçilerin başıboş bırakılmasının gerekçesi nedir?" diye sordu.

 

 

 

 

Anıtkabir'e önce çocuk parkı sonra halı saha gibi kabul edilemez yapıların inşa edilmesinin ardından şimdi de sahipsizmiş gibi davranılmasının kasıtlı olup olmadığını soran Hüsnü Bozkurt ayrıca, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak, Anıtkabir'deki bu özensizliğin önüne geçilmesi, eskiden olduğu gibi dirlik ve düzeni sağlayacak gerek askeri gerekse sivil personelin arttırılması için girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

 

 

                                    TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                    Mustafa Hüsnü BOZKURT

                                                                                                                            Konya Milletvekili

 

 

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ebedi istirahatgahı olan ve her yıl milyonlarca yurttaş tarafından ziyaret edilen Anıtkabir’e bir süredir gereken özenin gösterilmediği, olağan bakımın yapılmadığı, yeterli askeri personelden yoksun bırakıldığı şikayetleri kamuoyuna yansımaktadır. Nitekim geçtiğimiz yıl, mozole yakınına özel bir kargo şirketi tarafından çocuk parkı yaptırılmış tepkiler üzerine kaldırılmasının ardından yerleşkeye halı saha yapılmıştır.

 

Son olarak, Ata’mızın lahitinin bulunduğu ve en büyük saygı makamı olan salonda ziyaret ve yürüyüş düzenini sağlayacak personel olması bir yana temizlik görevlileri dışında kimsenin bulunmadığı, dolayısıyla ziyaretçilerin kurallara uymayarak gelişigüzel davrandığı, aynı şekilde yerleşke içinde normalde girmenin yasak olduğu yeşil alanlarda insanların dolaştığı, ziyaretçilerin özellikle başlarını eğerek yürümesi için tasarlanan ve bir saygı yolu olan Aslanlı Yol boyunca kağıt mendillere, pet şişelere rastlandığı ifade edilmektedir.

 

 

Bu bağlamda;

 

 

 

1)      Bağımsızlık Savaşı’mızın Muzaffer Komutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’in saygının, hürmetin, maneviyatın başyapıtı olduğu göz önüne alındığında, yerleşke içindeki bakımsızlığın, askeri personel yetersizliğinin, ziyaretçilerin başıboş bırakılmasının gerekçesi nedir?

 

 

2)      Anıtkabir’e önce çocuk parkı sonra halı saha gibi kabul edilemez yapıların inşa edilmesinin ardından şimdi de sahipsizmiş gibi davranılması kasıtlı eylemler zinciri olarak mı algılanmalıdır?

 

 

3)      Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak, Anıtkabir’deki bu özensizliğin önüne geçilmesi, eskiden olduğu gibi dirlik ve düzeni sağlayacak gerek askeri gerekse sivil personelin arttırılması için girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler