Bugun...
Bizi izleyin:CHP'li Böke'den tarihi referandum açıklaması!

Tarih: 19-04-2017 15:12:59 Güncelleme: 19-04-2017 17:11:59 + -


CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke referandum tartışmaları konusunda açıklama yaptı.


CHP'li Böke'den tarihi referandum açıklaması!

CHP, referandumun yenilenmemesi durumunda Sine-i Millete dönmeyi tartışmaya açmayı kararlaştırdı. CHP Genel Başkan yardımcısı Selin Sayek Böke, MYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada bu kritik konuyu dile getirdi ve milletvekillerinin istifa ederek TBMM'den çekilmesi anlamına gelen ‘'Sine-i Millet'' kararını gündemlerine aldıklarını bildirdi. Böke şöyle dedi: ‘'CHP olarak bu referandumu tanımıyoruz. Sonuç hayır çıkmıştır. Milyonların iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız. Bu amaçla her türlü yaptırımı da masaya yatıracağız. Her türlü derken buna Sine-i Millet de dahildir'' ifadesini kullandı. 

 

SİNE-İ MİLLET NEDİR?

 

Sine-i Millet, meclis zeminini terk etmek, halkın arasına katılıp, halk hareketi başlatmak ve siyasi iktidarı ya da egemenlere başkaldırı anlamını taşıyor. Kavram, siyasi arenada muhalefetin iktidara karşı son ‘silahı’ olarak tanımlanıyor. Bugüne kadar Meclis'te tek bir milletvekili Sine-i Millete döndü. O da Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerçekleşti. Sine-i Millet diyen DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu milletvekilliğinden istifa etmişti.

 

CHP’NİN KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

 

CHP, benzer bir çıkışı altı yıl önce, 2011’de de gerçekleştirmişti. 2011’teki CHP’nin Meclis çalışmalarına katılmama tavrı,genel seçimlerinin ardından gelmişti. O dönem Balyoz ve Ergenekon davaları nedeniyle hapiste olan ancak seçimlerde aday gösterilen vekiller, tahliye edilmedikleri için TBMM’de göreve başlamak üzere yemin etmeyi reddetmişlerdi. CHP’nin yemin krizi yaklaşık bir ay sürmüş, ardından AKP ile milletvekillerinin tahliye edilmesi çağrısını içeren bir metin üzerine anlaşıp, imza koyulması üzerine” kriz çözülmüştü. AKP’nin de altına imza koyduğu metinde seçilmiş vekillerin salıverilmeleri çağrısı olmasına rağmen, seçilen vekillerin tahliyesi ancak iki yıl sonra, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile gerçekleşebilmişti.

 

 

YASAMA ÇALIŞMALARINDANDAN ÇEKİLMEK Mİ, İSTİFA MI?

 

CHP’nin TBMM’deki çalışmalardan “çekileceği” mi, yoksa “istifa mı” edeceği ise henüz belli değil. HDP, milletvekillerinin ve eş başkanlarının tutuklanmasının ardından bir süre TBMM’deki yasama çalışmalarından çekilmişti. HDP’li vekiller komisyon ve genel kurul çalışmalarına katılmamış, ancak vekillikten de istifa etmemişlerdi.

 

“DEVAM ZORUNLULUĞU VAR”

 

TBMM’de vekillerin genel kurul çalışmalarına katılmalarını gerekli kılan bir “devam zorunluluğu” bulunuyor. Ancak kağıt üstündeki bu “devam zorunluluğu” hiç işletilmedi. Aynı şekilde, yasama çalışmalarına katılmayan HDP’li vekillere “devam zorunluluğu” işletilmemişti. HDP’li vekiller de yaklaşık iki aylık bir aradan sonra TBMM’nin tüm faaliyetlerine dönme kararı almışlardı.

 

CHP’LİLER İSTİFA EDERSE, TBMM’DE KABUL EDİLMESİ GEREKİYOR

 

TBMM iç tüzüğüne göre, CHP’li vekillerin istifa etmeleri halinde, bu istifalar otomatik olarak yürürlüğe girmiyor. İç tüzüğe göre bir vekilin istifasının geçerli olabilmesi için Genel Kurul’da oylanması ve kabul edilmesi gerekiyor. AKP’nin sayıca üstünlüğünün olduğu TBMM’de, CHP’li vekillerin istifalarının kabul edilmesi konusundaki karar, AKP’nin olacak. Eğer AKP’de, CHP’li vekillerin istifalarının kabul edilmesi yönünde bir görüş oluşursa, istifaların tek tek oylanıp kabul edilmesi gerekecek.

 

Yine TBMM iç tüzüğüne göre, Meclis’teki milletvekili sayısının yüzde 5’inin boşalması durumunda, ara seçim yapılması gerekiyor. 550 vekilli parlamentoda ara seçim yapılması için 28 sandalyenin boşalması şart. CHP’nin halen TBMM’de 133 vekili bulunuyor.
Kaynak: sözcüFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler