Bugun...
Bizi izleyin:Akın, Türkiye Varlık Fonu Başkanının görevden alınmasını Başbakana sordu!

Tarih: 09-09-2017 13:15:26 Güncelleme: 09-09-2017 13:24:26 + -


CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Tosun’un görevinden alınmasını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu


Akın, Türkiye Varlık Fonu Başkanının görevden alınmasını Başbakana sordu!

Akın’ın soruları şu şekilde;

 

6741 Sayılı Kanun ile kurulan ve ülkemizin dev kamu şirketlerinin devredildiği Türkiye Varlık Fonu, Sayıştay denetiminden uzak, geliri-gideri, harcamaları kamuoyuna yansıtılmayan adeta örtülü bir oluşumdur.  Şeffaf devlet anlayışına uymayan bu kurum tüm bu denetimsizliğe rağmen Cumhurbaşkanı tarafından “Varlık Fonu’nda hedeflenen, arzulanan bir süreç olmadı” şeklinde belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak;

 

1)Türkiye Varlık Fonu’nun Başkanı Mehmet Bostan’ın görevden alınma sebebi nedir?

 

2)Cumhurbaşkanı Erdoğan Varlık Fonu’nun reorganize edileceğini açıklamıştır. Yeni yapılanma hangi gerekçe ile nasıl yapılacaktır?

 

3)Türkiye Varlık Fonu'nun kaynaklarının nereye nasıl harcandığı hala açıklanmamaktadır. Kuruluş amacında da ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı hedeflenmiştir. 2018 Orta Vadeli Bütçe Tasarısı ve Üç Yıllık Orta Vadeli Programda Türkiye Varlık Fonu’nun ekonomik büyümeye %1.5 katkı yapacağı belirtilmektedir.  Geliri-gideri sır gibi saklanan TVF’nun ekonomiye sağlayacağı büyüme oranı hangi rakamlara göre tespit edilmiştir? Bu veriler kamuoyundan neden saklanmaktadır?

 

4)TVF yasasının gerekçesine “Otoyollar, Kanal İstanbul, üçüncü köprü ve havalimanı, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine kamu kesimi borcu artırılmadan finansman sağlanması” belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak; Cengiz-Kolin-Kalyon’un 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Santralı’nın yüzde 49 ortaklığı TVF kaynaklarıyla mı yapılmıştır?

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
 • Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
  Taksim'deki CHP Mitinginden kareler!
 • Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
  Toplu taşıma araçlarında ilginç kareler
FOTO GALERİ
YUKARI