Bugun...
Bizi izleyin:20’LİK DİŞLER VE TEDAVİ

Tarih: 12-11-2017 01:08:07 Güncelleme: 12-11-2017 01:21:07 + -
20’LİK DİŞLER VE TEDAVİ

20 lik diş, kişinin çene yapısına göre gömülü olabilir ve bazı durumlarda çekime gitmesi, hekim tarafından önerilebilir. Bazı durumlarda bu dişler yarı yarıya çıkarken, bazen tamamen çıkar veya çene kemiğine gömük kalabilirler. Diş kökünün yanlış ilerlemesi de diş anatomisinin bozulmasına neden olabilir. Gömük şekilde kalan 20 yaş dişleri, gerekli tedavi sağlanmadığı durumda diş etinde şişme ve çene kemiklerinde bozukluğa sebebiyet verebilir. Ayrıca ağrı da yapabilir. Her durumda tedavi gerekli olmasa da diş hekimi tarafından tedavi öneriliyorsa, ileride çene yapısı başta olmak üzere farklı sorunlara neden olmaması adına mutlaka üzerinde durulması gerekir.

 

 

20’lik diş belirtileri nelerdir?

 

20 yaş dişlerinin sinyal verdiğini anlamanın birkaç yolu vardır. Diş diziliminin en arkasında yer alan 4 adet 20 yaş dişi vardır. Bu dişler, çıkmaya çalıştıklarında düz bir şekilde çıkmayabilir, diğer dişleri zorlayabilirler. Bu durum da tedavi kaçınılmaz olur. Diş ağrısı, kızarıklık, çene altındaki bezelerde görülen şişkinlik, diş eti şişmesi en net 20 yaş diş belirtileridir. Yemek yerken, çiğnerken, ağzı açıp kapatırken zorluklar yaşanmaya başlar.

 

 

20’lik diş ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

 

20 yaş dişlerinin ameliyatı hekimin tavsiyesi ile yapılır. Dişlerin çıkışı esnasında bozukluk varsa, ağrı yapıyorsa, çene kemiğine gömülü ise genellikle ameliyatla dişin alınması gerekebilir. Hatta bazı durumlarda tamamı çıkmamış 20 yaş dişlerinin bir kısmı içeride çürüme yapabilir ve bu da iltihaplanma ve çürüğün yayılması, ilerlemesi gibi başka sorunları da beraberinde getirir. Düzenli diş kontrolleri esnasında, diş filminin görüntülenmesi ve hekimin muayenesi sonucu, dişe çekim yapılmasına karar verilmişse ameliyat uygulaması yapılabilir. Ameliyata başlarken dişe lokal anestezi uygulanır. Böylece işlemler sırasında hasta herhangi bir acı hissetmez. Diş üzerinde bir baskı hissi hissedilir. Diş gömülü ise, dişin etrafındaki diş eti açılır ve kemikler çıkartılarak diş alınır. Daha sonra kemikler tekrar kapatılarak ameliyat bölgesi dikilir. 20 yaş dişi ameliyatının rahat ve doğru şekilde yapılması, diş hekimi ve cerrahın deneyimi, uzmanlığı ve işlem yapılan ünitenin koşullarına bağlıdır. Ameliyat sonrasında iki gün çorba gibi sıvı besinler tüketilmesi önerilir. Ağız içi temizliğine dikkat edilmesi de yine önemlidir. Diş hekimi, işlem sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda hastayı bilgilendirir. Ağız içi yaraların iyileşme süreleri oldukça hızlıdır. Bu nedenle düzenli bakımı yapılan ve başarılı bir operasyonla alınan 20 yaş dişlerinin yerleri kolaylıkla iyileşecektir.

 


20’lik diş tedavisi yapılmaz ise ne olur?

 


Bazı hastalar, 20 lik diş tedavisi ’nin ameliyatlı şekilde olmasından dolayı çekinmekte ve tedaviden kaçınmaktadır, ancak bu durum ileride daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. Diğer dişlerin formunda bozulmaya neden olabilir. Bir yerine birkaç işlem yapılması gerekebilir. Çene kemiğine zarar verebilir. 20 yaş dişleri bazı durumlarda kendiliğinden pasifleşebilirler, ancak devamlı kontrol altında tutulmaları gerekir. Pasif olmaları, tekrarlamayacakları anlamına gelmez. Diş hekiminin tavsiyesi atlanmamalı ve zamanında müdahale edilmelidir. Bazı durumlarda, hekimlerin verdikleri ilaçlar, diş ağrısını hafifletir. Bu hastalar da iyileşti yönünde bir yanılgıya neden olur. Oysaki ilaçlar, diş tedavisinin yapılabilmesi adına verilmektedir. Çekim yaptırılmazsa, dişler yeniden ağrı yaparlar.

 

Özel AFS Dent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nde 20’lik diş tedavileri, Dr. Dt. Sadık Gençoğlan ile son teknoloji üniteler ve uygun cerrahi koşullarda yapılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışından pek çok hastanın diş tedavisini başarılı şekilde gerçekleştiren AFS Dent, dental teknolojiyi yakından takip etmekte ve hasta memnuniyetini ön planda tutarak tedavilerini gerçekleştirmektedir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Yaşam Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
  Münir Özkul'un unutulmaz filmleri
 • Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
  Uçak kazasında yaşama şansını artıran kritik bilgiler
 • Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
  Ömrü 2 günü geçmeyen devletler!
 • CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
  CHP'nin Adalet Yürüyüşünden görüntüler!
 • Dünyanın en pahalı 10 şehri
  Dünyanın en pahalı 10 şehri
 • Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
  Yargı yılı açılışından çarpıcı kareler!
FOTO GALERİ
YUKARI smok alien smok smok AL85 smok G-Priv 2 elektronik sigara şehirler arası evden eve nakliyat film izle gebze evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat Bahisnow moda blog sen anlat karadeniz izle İkinci El Bilgisayar Alan Yerler